Názory k článku

Neratovická riviéra? Katastrofa.

Jméno:Jiří
Datum:19.09. 21:13
Titulek:skateboardové hřištěodpovědět
Na místě té zparchantělé Riviéry tady mohlo být skejtbordové hřiště. Mohli zachovat klidné koupaliště bez rámusu.
Jméno:polemika
Datum:20.09. 08:11
Titulek:udržitelnostodpovědět
V blízkosti Neratovic jsou dvě přírodní vodní plochy, kde je poměrně čistá voda. Pískovna Mlékojedy a lom Kojetice. Jak je udržet nadále čistými?
I když vodních ploch je v ČR mnoho, čistá voda je poměrně vzácná. Proč?
Zaujala mě reportáž o otevření jezera Most, které vzniklo zatopením hnědouhelného lomu. Voda je v jezeře Most zatím velmi čistá a aby to tak vydrželo, je tam kromě jiných opatření zákaz rybolovu. Hlavně se jedná o to nechytat dravce, kteří udržují populaci ostatních ryb na přijatelné úrovni. Tolik reportáž.
Když se nesmí ryby lovit, tak je nikdo nepřikrmuje a nehází jim návnady a tudíž není ve vodě mnoho živin a tak tam není ani mnoho řas a sinic ale ani ryb a ani uhynulých ryb a tudíž je tam voda čistá.
Nejhorší situace je v rybnících určených pro chov ryb, kde jsou násypky pro jejich krmení. Tam je voda na koupání velmi špatná. Tam se ani většině ryb nelíbí, jen kapři to snášejí. Bohužel často dochází k obojímu využití, pro koupání i rybaření.
Zpět k jezeru Mlékojedy. Nemám vůbec nic proti rybářům, sedí tiše, neruší na rozdíl od motorkářů, repro hudby a nedej bože vodních skůtrů, uklidí po sobě, dělají brigády na úklid odpadků okolo jezera, které tam ve velkém a se samozřejmostí zanechává hlavně mládež, ale bohužel i přikrmují ryby házením návnad. Rybáři chytají skoro pořád, i ve slunných letních dnech. S pruty to umí a umí hodit hodně daleko, a potom, někteří nevhodně, křičí na plavce, kteří však o jejich vlascích nemají ani tušení. To však vodě nevadí, je to jen takový úsměvný kolorit letní sezóny.
Vhodné plochy pro rybaření a nevhodné pro koupání jsou hlavně labské tůně a Labe.
Směšováním účelu užití se vzácné areály vhodné pro koupání postupně znehodnocují. Samozřejmě není to důvod jediný. Postupné zarůstání břehů keři a stromy a z nich padající listí vodu také kazí. Záleží na poměru organických zbytků vůči celkovému objemu vody a na jejich požíračích. V tom mají pískovny a lomy výhodu - jsou poměrně hluboké, jejich břehy nebývají členité a navíc nemají povodí a tudíž žádné velké splachy hnojiv, prachu, listí, zbytků..
Přirozené poměry a rovnováha a také ohleduplnost a tolerance, to je oč tu běží. Znalá autorita jen vhodně reguluje a směruje rozličné zájmy.

přidat názor
 
© 2002 - 2004 neratky.cz, všechna práva vyhrazena; kontakt: redakce@neratky.cz