Názory k článku

Městu chybí plán adaptace na klimatické změny (globální oteplování)

Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:20.08. 21:01
Titulek:Pro radnici i pro soukromníky....odpovědět
Česku hrozí, že bude v budoucnu muset dovážet vodu, varují vědci

20. srpna 2019 17:07

Česko by se mělo připravit na suché a horké roky, kterým se podle vědců nevyhne. Problémy způsobené změnou klimatu u nás komplikují navíc složité přírodní podmínky. Máme třetí nejnižší kapacitu vody v rámci EU a hrozí, že ji budeme muset dovážet. Sucho může stát i stovky miliard korun.
„Je možné, že se Česká republika dostane do situace, kdy nebude soběstačná z hlediska vodních zdrojů,“ říká Petr Procházka z Centra pro vodu půdu a krajinu (CVPK). Podle modelů situace pro následující roky nevypadá zrovna optimisticky. Vědci upozorňují, že i nadále poroste teplota, a že se budeme čím dál tím častěji setkávat s obdobími, kdy nám bude voda chybět.„Podle našich modelů bude do budoucna častější výskyt sucha, které bude intenzivnější a bude trvat déle,“ varuje Procházka.
Situaci v Česku navíc komplikují specifické přírodní podmínky. Kvůli tomu jsme nebezpečím sucha zasaženi víc než většina dalších evropských států. Přepočítáno na obyvatele jsou v Česku vodní zdroje třetí nejmenší mezi zeměmi Evropské unie. Hůř jsou na tom už jen vyprahlé ostrovní státy Malta a Kypr.
Zároveň se do Česka dostane jen málo vody z okolních států. V součtu je to méně než pět procent a tím se dostáváme na osmé nejhorší místo mezi státy Evropské unie. Kombinace obou faktorů pro Česko znamená jednoduchý závěr. Naše území je extrémně závislé na množství deště a toho bude podle modelů ubývat.Sucho stojí peníze
Sucho se přitom negativně podepisuje na ekonomice. Své zkušenosti s tím mají především jižní státy. Škody se dají spočítat ale i u nás a stoupají do miliardových řádů. Jenom v roce 2018 podle dat CVPK způsobilo sucho desetimiliardovou škodu v zemědělství a osmnáctimiliardovou škodu v lesnictví.

Odborníci z CVPK vytvořili odhad, jak se sucho podepíše na tuzemské ekonomice. Pokud se množství dostupné vody propadne na polovinu oproti dlouhodobému průměru, můžeme počítat s tím, že přijdeme až o 1,6 procenta HDP. Propočteno na koruny jde o ztrátu téměř 240 miliard korun.Pokud by množství vody kleslo o čtvrtinu, můžeme z ekonomiky odepsat až 135 miliard. Vědci varují, že od takového stavu přitom nejsme daleko. „Co se týče úbytku dešťové vody, tak už jsme v některých letech v situaci kdy už máme redukci téměř 25 procent,“ upozorňuje Procházka...atd.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zprav y/domaci/vedci-sucho-voda. A190820_114120_domaci_onkr


přidat názor
 
© 2002 - 2004 neratky.cz, všechna práva vyhrazena; kontakt: redakce@neratky.cz