Názory k článku

Městem se v minulých dnech přehnaly dvě vichřice a zničily desítky stromů.

Jméno:Jana
Datum:18.01. 16:33
Titulek:čeká násodpovědět
Další-orkán Friederik s mohutným sněžením...
Jméno:Anna Spěváčková
Datum:18.01. 21:19
Titulek:orkán Frederikodpovědět
Vy jste mě předběhla, právě jsem chtěla napsat totéž. Já si snad otevřu věštírnu, v článku jsem předpovídala další vichřice, jen aby nám nepadly další stromy.

V říjnu jsme měli štěstí, stromy byly poloopadané a tak lehly jen jehličnany. V lednu smršť byla rychlá, trvala jen pár minut a listnaté stromy byly holé, vichřice jimi jen proletěla. Jen borovice v lesíku to neustály, už jsme psala o tom, že nespojené koruny prořídlého lesíka s odhaleným okrajem stromy neudržely. A navíc, dnes jsme se shodly se zahradnicí Jiřinou Zemanovou, že dub na křižovatce ulice Fibichové a U strouhy stál vichřici v cestě a poněkud ji zbrzdil. Až ho vykácí, bude hůř. To nikdo z těch, kdo o stromech rozhoduje, nechápe.

Dokud na úřadě byl pan ing. Majer a paní Šafránková, vždy posuzovali strom nejen pro danou lokalitu, ale i širší rámec krajiny. Všímali si, v jakém místě roste, jaká je zde půda, vlhkost, jakou zde má strom funkci, jsou na něm závislí další organizmy? Jak ovlivňuje mikroklima a hlavně: roste zde sám? Nebo s jinými stromy? Když se vykácí, jaký to na ně bude mít vliv? Jaké jsou nejčastější směry větru, budou po skácení stromu zbylé stromy vystaveny slunci? Copak to je tak těžké pochopit? To je tady boj s větrnými mlýny.
Jméno:Fany
Datum:30.01. 18:35
Titulek:vichřice odpovědět
A až se přežene vichřice přes louku za kopcem Miluji a místo louky tam bude parkoviště!..jeden by už ze všeho zvracel!!!
Jméno:Jan
Datum:08.02. 14:19
Titulek: dnes se odpovědět
Na Výsluní stříhaly keře,šíleně a bezmyšlenkovitě ohoblované větve.Na Kojetické u věžáků firma s plošinou zastřihávala topoly.A naproti Tescu u zastavárny je čerstvě poražená bříza.Čekám,kdy to tu zalijí do betonu a asfaltu,aby měli jistí klid.
Jméno:Martin
Datum:09.02. 10:08
Titulek:nepřátelství vůči zeleniodpovědět
Město opět jede podle své oblíbené Inventarizace dřevin. Ta bříza naproti Tescu byla na seznamu stromů ke kácení. Byla sice nakloněná a ale jinak přečkala bez problémů všechny vichřice. Navíc v létě stínila z jižní strany.
Jaké stromy asi přijdou na řadu dál?
Nepřátelství vedení města vůči stromům a zeleni je bohužel známé a dlouhodobé.
Jméno:Anna Spěváčková
Datum:09.02. 13:29
Titulek:Ach bože, další strom....odpovědět
Břízu vysadil pan Petrák z přilehlého vchodu, když se manželům narodil syn, myslím, že se jmenuje Kamil. Teď město nechalo strom vykácet, aniž by se zajímalo o jeho historii. Tady je to tak se vším. Strom stínil lidem sedícím na lavičce, ochlazoval a poskytoval stín i celému domu. Kromě toho příslušní činitelé si asi nevšimli, že strom je nachýlen za světlem, označuje se to jako fototropie. Ne proto, že by se nahýbal svou vahou. Naopak, strom vyrovnával narušenou rovnováhu zesílením kmene tzv. reakčním dřevem do tvaru oválu (na pařezu jasně zřetelné), kvůli vychýlení stromu zesilují kořeny a upevňují strom v zemi, aby se nevyvrátil.

přidat názor
 
© 2002 - 2004 neratky.cz, všechna práva vyhrazena; kontakt: redakce@neratky.cz