zpět na forum

Jméno:Anna Spěváčková, SPD
Datum:08.05. 07:36
Titulek:pomníky....odpovědět
Takže tradice pokračuje.... Před lety jsem psala o tom, jak se tady v Nera oslavují výročí... Vezme se auto, do něho se naskládají jakési ubohé kytice. Do auta nasednou lidi z radnice, tenkrát to byla Kovářová a starostka Mrzílková a jedou pomník od pomníku. Vystoupí s kytkou, mrknou ji u pomníku, vyseknou poklonu a jedou k dalšímu.

Včera jsem sháněla starostu, nebyl."Jeli k pomníkům".... bylo mi řečeno. Nevím sice ke kterým pomníkům, všechny pomníky osvobození našeho města Rudou armádou (nebo že by to bylo už americkou armádou nebo vlasovci???) byly už odstraněny - na skále k Jiřicům máme nějakou národní revoluci, nepamatuji, že by tady nějaká revoluce proběhla, u gymnázia zmizel pomník úplně, Lenin také, ale ten asi nás neosvobozoval, Poláci na kašně také ne, jen na hřbitově je hrob sovětské vojákyně...dávají tam kytice obyčejní lidé, naše radnice asi ne,....tak kam sakra ty kytky kladli?????Asi k Masarykovi, ten přece bojoval za druhé světové války ! a určitě do tzv. Kostomlatského sadům (kdyby ti naši hm... viděli rozsáhlé olomoucké sady, ti by valili oči) kde jsou jména obětí první a druhé světové války....Tak uvidíme, co tam pohodili....
Jméno:Anna Spěváčková SPD
Datum:08.05. 16:09
Titulek:cesta za pomníkyodpovědět
Tak jsem obešla všechny pomníky, ach to byla štreka. Nejprve k Masarykovi. Ten tentokrát nedostal nic, asi se opravdu nezúčastnil ani první ani druhé světové války. Ani pražského povstání. První kytici jsem objevila u pomníku v Kostomlatské pampě u obětí z druhé světové války. Já se divím, že tam ti radniční vyslanci položili kytici, vždyť Osvětim osvobodila ta nenáviděná Rudá Armáda. Asi to netušili, kdyby ano, asi by tu kytici dali ke stožáru s ukrajinskou vlajkou.
Pak kolem Labe k památníku, který byl původně zasvěcen osvobození Neratovic Rudou armádou v čele s generálem Jakimovem. Teď je to památník národní revoluce. To jsem netušila, že tady něco takového proběhlo. Nebyla jsme tady, schovávaly jsme se s maminkou a sestrou za zídkou mezi zakopanými německými vojáky a útočící Rudou armádou u vesnice Pňovice...No a to bylo všechno. Nohy bolely, nakonec je to jedno. Ale procházka to byla krásná....Ještě něco: dala jsem kytičku na hrob sovětské vojákyni na hřbitově, chudák tady leží daleko od domova a svých blízkých...
Jméno:Jiří Němec
Datum:09.05. 08:03
Titulek:památník národní revoluceodpovědět
Už jednou jste tu psala, že někdo kdysi vyměnil původní památník při státní silnici do Kostelce.

Není to pravda.

Jak jsem zjistil od svého otce, Jaroslava Němce, tato deska s nápisem "Památník národní revoluce 5. - 9. V. 1945" a původním státním znakem, je tam přesně v totožné podobě od svého odhalení v květnu 1946. Vy jste tu tehdy nebyla. Nemůžete nic vědět. Tak nepoučujte místní pamětníky.

Nechápu vaše důvody, proč se pokoušíte blamovat veřejnost báchorkami o jakési fiktivní výměně památníku. Nic takového se nestalo.
Jméno:Anna Spěváčková, SPD
Datum:09.05. 18:28
Titulek:mě je jedno, co se tady dělo....odpovědět
Ne, ne. Přišli jsme do Neratovic v roce 1970 a na skále byl pomník oslavující osvobození Neratovic Rudou armádou (velitel G.P. Jakimov). O žádné národní revoluci nebyla zmínka. Ta se objevila na pomníku až po sametovém převratu. Podněcovatelem byl pan Pavlík. Takto jsem to zažila a tak to popisuji.

přidat názor
 
© 2002 - 2004 neratky.cz, všechna práva vyhrazena; kontakt: redakce@neratky.cz