zpět na forum

Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:03.08. 22:07
Titulek:Parky ve městě - e-mail moudrého občana....odpovědět
Parky ve městě

O hodnotě parků jsem již psal, nedá se vyčíslit, protože buď jsou a nebo je developeři urvali a sebrali zisk a šli si koupit pořádný pozemek pro sebe. Co zbylo těm co na tom nevydělali? NIC, prostě se vyvenčí na betonu.

Jak poznáte park od letiště, parkoviště? Měla by převládat zeleň, nikoliv beton, stromy, nikoliv sluncem vyprahlé plochy. Jaký má být poměr betonu (kamení) a zeleně?

Jaký máte pocit, pokud se projdete kolem Kostomladských sadů? Nestaví se tam náhodou letiště? Nebo silniční spojka k Labi? Obchvat? Kolik tam bude stínu? Po naší smrt možná nějaký bude, tedy pokud další zastupitelé nebudou „revitalizovat“. Politicky korektní slovo. Jak jinak popsat, že potřebujeme někomu dát daně lidí? „investovat“ Jakou hodnotu má pak vybetonovaný park v rozvaze města? Několik milionů, město jakoby „bohatne“. Ale reálná hodnota je? Rozpálená cesta, průvan smradu od kolem jezdících aut. Byty v rozvaze byly za pár korun (v socialistických cenách, ale reálná hodnota? V násobcích). Bylo…. Průhledný park. Svým způsobem zajímavé, nejsou tam skrýše pro feťáky, ale taky tam není příjemno pro důchodce, matky s dětmi. Ale jedno je tam cítit zdálky. ZVÍTĚZILI JSME NAD PŘÍRODOU. To jediné tam přímo řve. Zorganizovali jsme jí, nebude si dělat co chce. Jasně jsme dali najevo kdo vládne. Škoda, že nemáme krále, kteří se přou s dcerami o ceně soli a nechodí nočním lesem.

A pak se jděte projít „parky“ (ty uvozovky tam patří, neb tam lidi chvíli nevládnou) u velkých závor (konec Mládežnické, Nádražní, U strouhy) a ideál po dešti nebo v šíleném horku, poledním žáru pravého léta. To bude rána ….. vona si tam příroda dělá co chce?? Na silná ega musí padat deprese, von jí nikdo neřídí, není tam beton jako výraz naší nadvlády. No….. stromy si tam rostou samy? Mají své kořeny….. Okamžitě se v očích Strýčka Skrblíka musí objevit $ tady se dá investovat, zbohatnout. Nejsou vyřešeny problémy s parkováním ve městě? Nejsou vyřešeny problémy…. Nepodstatné, tady se dá pořádně změnit VŠE, projevit svou sílu bagru. PŘEDĚLAT, vykácet, zasadit. Peníze potečou, budou oslavná stříhání pásky.

Prosím, nešlo by nechat ten klid pro lidi? Zkuste si zajít do tohoto Řáholce a po 10ti metrech se zastavte a poslouchejte. Uslyšíte i jedoucí auta, ale jaksi….. tlumeně. Najednou Vás přepadne ticho (relativní, v rámci města však super)…. Co s tím? Pokud žhne slunce tak tam asi dojdete zpocení a přepadne Vás chlad….. přímo zima. Pokud tam zajdete po dešti….
Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:03.08. 22:10
Titulek:Parky ve městě - e-mail moudrého občana.odpovědět
Najednou Vás zarazí zvláštní vzduch. Je něčím jiný. Biolog mi kdysi vysvětlil, že tam je i cosi jako elektrické napětí, které zvedne chloupky v dýchacích trubicích a bez zvýšení dýchání nám jde do krve až o 30% víc kyslíku. Kde to koupíte? V Kostomladských sadech? Vlastně proč se jim říká sady? Není to již nepravda? Co tomu říkat Kostomladské cesty, Kostomladské betony. Zpět k závorám. Pokud tam necháme pouze pár vstupních (opravdu myslím 2) - vstupní cesty a kolem se zachová neprostupná bariera zeleně – křoví (brání úniku dětí a vstupu výfukových plynů), tak super místo pro děti, důchodce. Pokud tam náhodně projde Městská policie a prohlédne i křoví, pak bude klid. Bude dělat smysluplnou práci, chránit nás. Tedy daně platící občany. Každý trouba si umí koupit beton, každý trouba si umí koupit v Arboeku namnožený strom, který se vykáže v oslavných statistikách. Ale Kdo si koupí strom, který si roste 50let? 60? Nebo i víc (mě je málem 60 a pamatuji tam les). NIKDO. Jak architekt vymyslí tu přirozenou džungli? A tak jsem si vzpomněl co jsem poslouchal v rádiu…. Ptali se firmy kontrolující pouťové atrakce, centrifugy a jiné na dětská hřiště, zda je také dělají a zda pro ně mají „certifikáty“. Mají. A otázka paní redaktorky (příjemně mě překvapila logikou) ….proč se do dětských hřišť nezakomponují stromy, které na tom místě stojí a proč se nejdřív vykácí a nebo hledá holé místo. Odpověď byla dokonalá a pasuje na naše pokroucené myšlení. Nelze, protože stromy nemají definované úchytové prvky a dopadovou plochu. Prostě vona si větev roste kde chce a navíc vona si při růstu sílí. Ta je drzá, ona se neřídí normou (ČSN). (správně ona, ale…). Nejsme již zblblí my? Opravdu musíme vše podřídit našemu egu? Co jsme neudělali MY (bílý člověk) tak je potřeba zničit, změnit, předělat? Jak se Vám utíká či prochází po tamních cestičkách? Nepruží trošku? A po betonu? Trošku nárazy na páteř? Jak se Vám dýchá v „nových“ Kostomladských cestách a v tom Řáholci? Zkuste se zastavit, zklidnit mysl (to má být také smysl parku) a v klidu dýchat, koukat do zeleně (nemusíte mít u sebe „stovku“) místo výhledu na domy kolem Kostomladských. Pro ty mladší…. Sad bývalo označení pro pozemek s rostoucími ovocnými stromy, které produkovaly ovoce i stín. V pohádkách (těch starých) se i pod stromem odpočívalo (lelkovalo).

Co to je nevhodná dřevina? Kde je definice? Není, ale je to dřevina nevyhovující úředníkovi.
Jméno:Anna Spěváčková
Datum:03.08. 22:11
Titulek:Parky ve městě - e-mail moudrého občana.odpovědět
Pokud nevyhovuje Vám, na Vašem pozemku, opovažte se na ní sáhnout, v tu chvíli je to příroda hodná ochrany, jo ono jde o strom překážející betonu a egu úředníka!! No to máte říct rovnou, je to nevhodná dřevina, to je přeci jasné od prvního pohledu. Tak je potřeba jí vykácet. Pak se hned najde Fondíček na nákup pořádného stromku z průmyslového „chovu“, trošku plastu se dá ke kořenům (drží vodu), pak se u toho vyfotíme, přidáme další fotky s vaky na vodu kolem kmene, pak tam zajede placená firma na zálivku (voni zahrádkáři nesmí kropit…. To mají blbé, my jsme úřad) a po pár letech koruna třeba by vrhla stín, ale pak je potřeba údržba – pilka a nůžky, vono si to roste samo…. Drzoun. Vidíte o co vše bychom se ošidili, pokud bychom nechali ten starý strom si růst jen tak? Naštěstí MY nestárneme a poslechnout si písničku Svěráka….. nevyměňujte staré věci za nové…. Nebo snad lidi, přátele? Proč tedy stromy? Ony nepotřebují naší péči, naopak jsou šťastné za naší nevšímavost….. mohou žít. Smutné jak uvažujeme. A přesto nám dají stín, ochlazení, kyslík….a kolik.

Prosím, park nemusí projít plány architekta ani rozvahou v kolonce investice. Pokud přebývají peníze, …. Klidně si je dejte na prémie, nicnedělání leckdy udělá radost všem.
Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:04.08. 22:26
Titulek:autorodpovědět
Autorem dopisu je pan Ivan Ptáčník. Znovu mu velice děkuji. A.S.
Jméno:čtenářka H. Sudová
Datum:05.08. 18:40
Titulek:stromyodpovědět
Ano, pan Ivan Ptáčník mi mluví u duše. Copak my, lidé, nejsme součástí přírody? Važme si jejího daru, zadarmo nám poskytuje svou vůni, čisté ovzduší, blaho, které zahřeje naše srdce. Zkusme se trochu zastavit a máte-li to štěstí, že se můžete posadit do blahodárného stínu košatého stromu, zaposlouchat se do šumění jeho větví, bude Vám fajn, na to mohu klidně přísahat.
Strom roste velmi, velmi pomalu, stoletý strom je vlastně ještě mladík! Existují stromy,mající stovky let, svými kořeny podporují jeden druhého, ten silnější pomáhá v růstu tomu slabšímu a všechno si pohodlně zvládnou sami, bez "pomoci" nás, lidí!
Chraňme si proto tento dar přírody. Je nezištná a s radostí nám poskytuje pohodu, kterou tolik potřebujeme.

přidat názor
 
© 2002 - 2004 neratky.cz, všechna práva vyhrazena; kontakt: redakce@neratky.cz