zpět na forum

Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:18.05. 12:24
Titulek:Co všechno bude po konci nouzového stavu platit:odpovědět
Ode dneška pořád bude platit:

Omezení volného pohybu
Volný pohyb osob už v zemi sice není zakázán, stále ho ale provází několik podmínek. Lidé musejí až do 25. května na všech místech mimo svoje bydliště nosit roušky.

Na veřejnosti je (kromě pracovních výjimek) možné být maximálně v desetičlenné skupině. Všechny umělecké, sportovní, náboženské, spolkové nebo jiné akce mají maximální kapacitu 100 osob. To platí i pro svatby nebo bohoslužby.

Provozovatelé hromadných akcí navíc musejí zajistit účastníkům nejméně dvoumetrový odstup a i dál platí zákaz společných šaten, sprch, umýváren a podobných zařízení.

Opatření na hranicích
Do Česka mohou vstoupit pouze cizinci, kteří v zemi mají rodinné příslušníky, cestují přes ni do svého rodného státu nebo do ní vstupují za účelem práce nebo studia. Vstup je povolen i pro pracovníky mezinárodní dopravy, servisu kritické infrastruktury, diplomaty nebo cizince, jejichž zdejší přítomnost je v zájmu České republiky.

Výjimku mají i lidé v naléhavých situacích, například v případě pohřbu, svatby nebo návštěvy lékaře. Ti, kteří cizince za účelem práce nebo podnikání do Česka přijímají, mají povinnost zajistit jim po celou dobu ubytování, lékařskou péči i dopravu ze státních hranic. Cizinci mají v zemi zakázaný volný pohyb, cestovat mohou pouze do zaměstnání nebo v nezbytně nutných případech.

Pro Čechy už zákaz opustit hranice neplatí. Občané, kteří se ale do země vrátí, musejí při hraniční kontrole předložit negativní test na koronavirus. Speciální podmínky má zdravotnický personál a zaměstnanci kritické infrastruktury nebo lidé, kteří vycestovali nejvýše na 24 hodin. Pokud lidé negativní test na koronavirus do tří dnů nepředloží, skončí v povinné karanténě.

Obchody a služby
Zavřeny jsou i dál vnitřní prostory všech restaurací, včetně těch v nákupních centrech s plochou nad 5 tisíc metrů čtverečních. Výjimku pro stravovací zařízení tvoří jen zaměstnanecké jídelny.

Stopku stále mají také nelicencované taxislužby a další místa a služby jako vnitřní bazény a koupaliště, sauny, tetovací a piercingové salony, hrady a zámky. Nefungují ani dál ubytovací služby, s výjimkou pro lázně, školní ubytovny a cizince, kteří do země přicestovali za prací. Provozovny, které mají otevřeno, musejí u zákazníků dohlížet na dvoumetrový odstup, předejít dlouhým frontám, zajistit v provozovně dezinfekční prostředky a pořídit zákazníkům i personálu rukavice.

Jméno:Anna Spěváčková
Datum:18.05. 12:30
Titulek:dokončeníodpovědět
Stejná opatření platí i pro prodejce na venkovních i farmářských trzích. Ti navíc nesmějí prodávat potraviny určené k okamžité konzumaci, zakázáno je i ochutnávání.

V zoologických a botanických zahradách až do 25. května zůstávají zavřené vnitřní pavilony. Vstupenky se dají koupit pouze online, provozovatelé musejí dodržovat povinné minimální rozestupy.

Činnost kadeřnictví, kosmetických salonů nebo masérských studií také dál funguje ve zvláštním režimu: pracovníci mají povinnost při výkonu práce nosit roušky, poskytnout v provozovně antibakteriální prostředky a od ostatních zákazníků dodržovat odstup. Alespoň jednou denně musejí dezinfikovat podlahu. I v povolených zahrádkách restaurací má být dál dodržován odstup od jednotlivých stolů minimálně 1,5 metru. Roušku si mohou návštěvníci sundat jedině při konzumaci jídla nebo pití.

Sociální a zdravotnické služby
V pobytových sociálních zařízeních platí zákaz návštěv. Výjimka platí jen pro nezletilé, klienty s omezenou svéprávností nebo lidi v posledním stadiu nemoci.

V případě zhoršení epidemiologické situace ale ministr zdravotnictví varoval, že další rozvolnění může vláda posunout až na červen.

Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:21.05. 10:04
Titulek:Počty nakažených rostou!!!!odpovědět
ON-LINE: Nárůst případů covidu-19 ve středu opět zrychlil, přibylo 74 nakažených
DNES 21. 5. 2020
Nárůst počtu případů nemoci covid-19 způsobované koronavirem v Česku ve středu po úterním zpomalení opět zrychlil. Potvrzených případů nemoci přibylo 74 na celkem 8721. Stoupl i počet zemřelých lidí nakažených koronavirem, a to o jednoho na 304. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Ve světě počty nakažených už zase katastrofálně rostou. Vir je totiž výjimečně nakažlivý, kdo tvrdí, že na rakovinu umírá víc lidí a při nehodách ještě více, tak je v tom háček. Rakovinou se nenakazím (až na výjimky) a obětí nehody se sice mohu stát, ale od nikoho to nechytnu. To je ten rozdíl. Prostě ještě zdaleka nejsme za vodou....

Divíte se? Včera jsem šla kolem pověstného pajzlu tzv. Selské pivnice čili Konírny. Na Kojetické. Seděli tam venku štamgasti ve velmi družném hovoru, prskající hlava vedle chrchlající hlavy. Rozestupy? Ani náhodou. Namačkáni na sebe. Kdepak roušky. Lítat tam koronavir, tak se Neratovice vyhoupnou na vrchol. A to je skoro všude u hospod. Radnice a městská policie je hned vedle a nejsem si jistá, že by tam někdo udělal kontrolu. V době velkých obav chodily pěší hlídky, ale už asi skončily. Nakonec co by se radnice snažila, když skutečné počty nakažených ve městě neznáme. Prý to KHES odmítá prozradit, ale existuje zákon na právo na svobodný přístup k informacím a mohou si z radnice čísla vyžádat. Ale to by museli vyvinout jakési úsilí a co by to dělali. I bez toho mají své jisté.
Jméno:Míša
Datum:18.06. 07:16
Titulek: je zajímavéodpovědět
Že všude jinde se už normálně pracuje,s rouškami i bez,ale u nás na úřadě a u doktorů jsou nezastižitelní anebo velmi špatně,musí se člověk objednávat,domlouvat,chodi t v určitou dobu.Přitom placení jsou celodenně .Nechápu,tohle njinde nevídám.Asi KOCOURKOV.

přidat názor
 
© 2002 - 2004 neratky.cz, všechna práva vyhrazena; kontakt: redakce@neratky.cz