zpět na forum

Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:07.05. 23:04
Titulek:Svět je stále v pořádku. Přiletěli rorýsi....odpovědět
Určitě jste si všimli bleskurychle vysoko letících tmavých těl ptáků s úzkými dlouhými křídly doprovázený charakteristickým pískáním. Zatímco ještě v minulých letech byly v Neratovicích skupinky ptáků poměrně hojné, letos viditelně prořídly.

Ač se rorýs dosti podobá vlašťovce nebo jiřičce, není pěvec jako ony, ale patří do řádu svišťounů. Za letu loví hmyz a jiné živočichy unášené větrem. Hnízdí jednou až dvakrát ročně, samička snáší do plochého hnízda dvě až tři vajíčka, z nichž se po třech týdnech líhnou mláďata, o která se starají oba rodiče.

Rorýsi nevytvářejí celoživotní páry, samec a samice spolu žijí jen jednu sezonu, do vyvedení mláďat.

Rorýs se vyznačuje dvěma zvláštnostmi: mláďata v době nedostatku hmyzu upadají do krátkodobé letargie, podobné zimnímu spánku, ve kterém přečkají dobu hladu

Další zvláštností je schopnost spát za letu, v letu se i páří.

V srpnu rorýsi odlétají a vydávají se na dalekou pouť do východní Afriky, odkud se vracejí během dubna.

V poslední době populace rorýsů velmi ubývá. Je to hlavně proto, že ubývá hnízdních možností. Ačkoliv ochránci přírody tlačí na pracovníky stavebních firem, aby při svých pracích postupovali šetrně a nevyzdívali každou štěrbinu, kdy to není bezpodmínečně nutné, přesto tam, kde jsou většinou panelové domy jako v Neratovicích , rorýsi postupně mizí. Chceme-li se i v našem městě chlubit početnou populací těchto zajímavých ptáků, bytová družstva, která plánují celkovou rekonstrukci domu, by se měla obrátit na Českou společnost ornitologickou, Hornoměcholupská 34, Praha 10, která poradí stavebním firmám, jak provést rekonstrukci tak, aby byla zachována možnost hnízdění rorýsů. Stačí instalovat na domy budky pro rorýsy. Někde už jsou, ale bohužel ne všude. Škoda.
Jméno:chodec po Nera
Datum:10.05. 13:01
Titulek:budkyodpovědět
V našem domě sme se shodli na odstranění budek pro rorýsy z důvodu šíření koronaviru. Teď, když jsou zavřené hranice pro lidi, měly by zůstat zavřené i pro zvířata - když nám rorýs předloží negativní covid test ne starší 4 dnů, budku dostane zpátky.
Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:10.05. 13:14
Titulek:budky?odpovědět
Proboha, jak znám neratovičáky a jejich IQ, budou vás brát vážně. Vždy je nutné napsat, že se jedná o satiru, ajajaj, tomu nebudou rozumět - tedy o srandu.
Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:10.05. 13:27
Titulek:jiřičky....odpovědět
Ještě dodatek: na domě č. 1308 - 1 jsou letos dvě (!) hnízda jiřiček. (Dala jsem na volnou plochu velkou nádobu s blátem, protože je sucho, někdo ji ukradl nebo schválně odstranil...) Škoda. V minulých letech DRUŽSTVO nařídilo strhávat hnízda a ti ubožáci poslechli (Většina bytů je obsazena podnájemníky, v době vzniku družstva mnozí urvali i více bytů a teď mají příspěvek do kasičky.) Samozřejmě, jiřičky se vždy vracejí na místo, kde se narodily, a tak se sem už nevracejí. Hnízd tady bývalo kolem dvaceti. To víte, Neratovice. Když v čele města (nyní již formálně za čelem) stojí Hmyzu zdar, které nevadilo, že se kácejí v Masaryčce lípy za zelena (ale to se dělo i za "milovníka" přírody Moravy v ulici 28. října; mimochodem v současné době je tam jedna lípa opět suchá a chřadne dalších šest, to bylo špinění, když jsme chtěli zachránit ty staré, odolné), pak se nedivme, že ochrana přírody je zde na posledním místě v žebříčku hodnot.
Jméno:Tom
Datum:11.05. 14:40
Titulek:Proč lžete?odpovědět
Asi jste měla zase na mysli dům č.1380-81. Jen na okraj, bydlím tam od samého začátku,pravidelně chodím na schůze a nikdy na žádné nezaznělo nic jako strhávat hnízda jiřiček. Natož ve smyslu nějakého nařízení družstva !!
Jméno:Anna
Datum:11.05. 16:34
Titulek:Lžu? odpovědět
Že se nestydíte to vyslovit! Výzva ke strhávání hnízd byla vyvěšena na dveřích obou vchodů čísel 1380-1 (vy jste se asi nikdy nespletl, že? Co v matematice nebo v češtině?), možná to nezaznělo, ale někdo to tam musel vyvěsit, stejně tak učinilo družstvo "Listopad" v ulici 17. listopadu za Anittou. Tam dokonce vyzvali nájemníky : "Ničte ptačí hnízda".

přidat názor
 
© 2002 - 2004 neratky.cz, všechna práva vyhrazena; kontakt: redakce@neratky.cz