zpět na forum

Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:29.03. 10:37
Titulek:25. 3.uplynulo 600 let od vítězné bitvy u Sudoměřeodpovědět
My bojujeme s koronavirem, naši předkové se úspěšně bránili cizím vojskům pod vedením geniálního vojevůdce Jana Žižky.

Bitva u Sudoměře, od níž uplynulo 600 let, patřila k prvním úspěšným bojovým střetům, kde husité obstáli proti nepřátelské katolické přesile. Pod vedením Jana Žižky uplatnili na jihočeském bojišti na Písecku obrannou taktiku za pomoci proslulé vozové hradby.

Husité si v bojových akcích získávali rychle pověst prakticky neporazitelných válečníků. Přemoci je silou zkoušel vícekrát - a marně - Zikmund Lucemburský, nárokující si český trůn, neuspěly ani křížové výpravy opakovaně vyhlašované římskou církví proti českým heretikům se symbolem kalicha, provokativně porušujícím církevní pravidla a zavádějícím náboženské novoty. Kolem husitů tak vznikala řada legend, zázračných, oslavných i znevažujících. Nejinak je tomu i v případě bitvy u Sudoměře.

Nepočetný husitský voj v čele s ošlehaným válečníkem Janem Žižkou v březnu 1420 v podstatě prchal před katolickou přesilou při cestě z Plzně do nově budovaného hradiště radikálů - Tábora. Mocnému protivníkovi se husité u Sudoměře ubránili díky obratné improvizaci při výběru místa střetu či užití bojových vozů. Ale nebyl to jen taktický, válečnický um. “Katoličtí bojovníci narazili v husitech na protivníka, který oproti nim bojoval na život a na smrt,” vysvětluje archeolog a historik Jaroslav Jiřík, kurátor výstavy Sudoměř 1420 v Prácheňském muzeu v Písku.

přidat názor
 
© 2002 - 2004 neratky.cz, všechna práva vyhrazena; kontakt: redakce@neratky.cz