zpět na forum

Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:31.12. 22:53
Titulek:Rámus jako u Solferina a jedy k tomu....odpovědět
Časopis Odpadové hospodářství: „Londýnská radnice na přelomu milénia pro své občany uspořádala ohňostroj, který za 15 minut střílení vypustil do ovzduší stejné množství dioxinů a furanů, které by tamní spalovna vyprodukovala za 140 let provozu." Co všechno se asi s výbuchy pestrobarevných ohnivých petard do ovzduší dostává? S touto otázkou jsem zamířil na katedru Ústavu ochrany ovzduší na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze.

Ano, petardy produkují dioxiny, furany X) a těžké kovy, to my víme, ale nikoho to nezajímá. Navíc je velice obtížné při jejich výbuchu škodlivé látky změřit. Aha, co takhle bouchnout petardu v nějaké izolované laboratoři a změřit to tam? - Ano, to je sice teoreticky možné, ale na to tu nemáme vybavení.

Kolikpak asi tun zábavné pyrotechniky ročně v ČR odpálíme? Kolik různých prvků při jejích explozích shoří v atmosféře a kolik dalších sloučenin vznikne při jejich spalování?

Řada velkých měst z peněz daňových poplatníků při nejrůznějších slavnostních příležitostech pořádá ohňostroje. Některá města dokonce pořádají festivaly, kam se sjíždějí střelmistři z celé Evropy. Brno své ohňostroje odpaluje z lodí i pontonů na přehradě. Jak krásně se ta barevná světla odrážejí od vodní hladiny, lidé se chodí dívat a nadšeně tleskají. Jiní se ptají, kolik a jakých škodlivých látek tyto rachejtle produkují.

X) Jedná se o skupinu velmi nebezpečných látek pro životní prostředí, život organizmů i život člověka. Dioxiny patří mezi velmi jedovaté látky, které jsou životu nebezpečné již v koncentracích jedna ku miliardě (ve srovnání s kyanidem draselným jsou asi sedmdesátkrát jedovatější). U pokusných zvířat, která byla vystavena působení látek s dioxinovým efektem, byla zaznamenána řada toxikologických projevu. K těmto patřily hlavně:
- poruchy růstu,
- poškození imunitního systému,
- zvýšený výskyt rakoviny,
- poškození reprodukčních funkcí.

Přehled látek používaných při výrobě ohňostrojů:

http://www.ohnostroje-zvon ek.cz/index.php/chemicke-l atky-a-slouceniny#Ostatn%C 3%AD l%C3%A1tky

Smažte mezery.
Jméno:Jindřich
Datum:01.01. 09:29
Titulek:Jsou to hovadaodpovědět
Ti bouchači jsou vypatlaná hovada, kdyby jim to chtělo pracky a hlavy urazit. Na kuřáky každý nadává, že obtěžují okolí, ale kreténi s bouchačkama, a nezřídka jsou to malí parchanti, dál beztrestně otravují okolí.
Jméno:Karel
Datum:01.01. 18:09
Titulek:co naděláteodpovědět
Chorých mozků přibývá,Nerachánov dobrým příkladem.Mnozí si už bez fetu,chlastu,randálu a kriminální činnosti život nedokážou představit.To jsou jejich hodnoty a smysl života.Způsob jak přežívat,nikoliv kvalitně žít.
Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:02.01. 09:26
Titulek:úklid po té hrůze...odpovědět
Ano, hrůze, nelze nazvat jinak to, co vypuklo už před silvestrem. Všude se povalovaly pozůstatky petard a všeho možného, co se nazývá z neznámých důvodů "zábavní" pyrotechnika. Proboha, proč zábavná? Asi jsou za zábavu považovány utržené prsty, popálené obličeje a pár mrtvých. V souvislosti s tím tisíce lidí namol a nebo dokonce v bezvědomí, včetně dětí...Ale odklonila jsem se od tématu. Volala jsem pí. Hrodkové, která mi po mých mnoha dotazech sdělila, že FCC a veřejná služba dnes zahájily úklid veřejných prostranství. Údajně uklízejí tam, kde sami spatřili nepořádek nebo jim lidé telefonovali...Nedivím se, že najednou uklízejí, kontrolní výbor ještě v čele s paní Vojtovou navrhl vypovědět smlouvu s FCC a vypsat výběrové řízení, zeleň zvlášť, ale nikdo z vedení na to nereagoval, zdá se, že naše město s FCC vážou těsné vztahy a nehodlá se s ní rozloučit.
Jméno:Jára
Datum:02.01. 16:18
Titulek:Bordelodpovědět
Dnes=čtvrtek zahájili úklid?Sláva!A pí Hrodková má celý rok na naplánování příštího posilvestrovského úklidu,aby na dotaz byla schopna odpovědět hned.A aby se neuklízelo jen tam,kde to FCC vidí,tj.v okolí úřadu,vil zastupitelů apod. Např.v Praze s posilvestrovským úklidem začali v 03h ráno(1.1.).
Jméno:Jiří
Datum:02.01. 17:38
Titulek: hrůza bylaodpovědět
Všude,nejen v Nera,prostě Silvestr,který je jen 1x do roka.Pamatuji roky nazpět,kdy hrůza nabírala větších rozměrů-vyvrácené odp.koše a cokoliv co by mělo stabilně stát,pohozená pyrotechnika ještě na 3krále,polámané stromy,zeblité prostranství atd.
A po Silvestru se směle práská dál,hlavně ti,kterým ještě nějaká ta pyrotechnika zbyla.Úplný med pro zvířata a psy.Odpálí Vám petardu pomalu u zadku když jdete venčit psa.Šmejdi,no!
Jméno:jirba
Datum:05.01. 00:47
Titulek:dělostřelbaodpovědět
Před 32 lety se v Československu žádné rachejtle koupit nedaly. Nějaké dělbuchy si našetřili vojáci během vojny..ALE ! Po vánocích po dva dny šlo něco koupit v NDR. Takže amatérští dělostřelci pro to sjeli. Dnes máme demogracii a je dovoleno vše. Co je v této oblasti kraválu zakázáno, neumí nikdo postihnout. Po nás potopa. Zastupitelům jsem dal návrh na nekonání oňostroje při svatobarborském jarmarku, nikdo to nepodpořil! Asi by jim mrnda zatrhla tisícové odměny.
Jméno:Martin
Datum:06.01. 07:02
Titulek:při jarmarku?odpovědět
Při jarmarku snad ohňostroj není, nepletete si to s Neratovickým salonem v září? Ale souhlasím, že ani při něm by být ohňostroj nemusel.
Jméno:Lída
Datum:06.01. 17:16
Titulek: a co pozdníodpovědět
Večerní párty ohňostroje v létě??!Člov+k zpravidla spí při otevřených oknech a když má nechtěně slyšet palbu nějakých nesmyslů a zpřetrhá mu to spaní??A že toho v létě bývá dostK tomu různé lampionky štěstí a podobné amíkovské kraviny.
Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:06.01. 22:02
Titulek:lampiony "štěstí"odpovědět
Tzv. lampiony štěstí jsou vůbec v parném a suchém létě skvělý výmysl. Chtěla bych vědět, kdo to sem dotáhl, zase asi nějaký pitomeček, aby si nahrabal. Měly by se zakázat. Jenže u nás něco zakazovat je v rozporu s lidskými právy, u nás přece vítězí svoboda, ať to stojí co stojí, že? Asi nestačí vyhořelý pavilon opic i s ubohými zvířaty v Německu a v téže době další přiblblé hořící lampiony spadlé na plot slonince v pražské ZOO. Navrhnu našim zastupitelům zakomponovat zákaz vypouštění těchto nesmyslů na území města do městské vyhlášky. Jsem zvědavá, kdo bude proti. Tipněte si, kdo to asi bude.

přidat názor
 
© 2002 - 2004 neratky.cz, všechna práva vyhrazena; kontakt: redakce@neratky.cz