zpět na forum

Jméno:volička
Datum:10.08. 07:16
Titulek:A Vy furt na Třešňákovi něco vidíteodpovědět
Staněk před svým koncem stačil posloužit Zemanovu sponzorovi
ČTK
Bývalý ministr kultury Antonín Staněk | FOTO: ČTK
AUTOR:
VILÉM BESSER
VYDÁNO:
10.8.2019
RUBRIKA:
KOMENTÁŘE A NÁZORY
SDÍLET:


Končící ministr kultury zvládl na poslední chvíli potěšit Miloše Zemana. Jeho sponzor v prezidentské kampani se už totiž nebude muset dohadovat s památkáři a bude si moci Hadí lázně v Teplicích přestavět podle svého. Antonína Staňka tak čeká nejen pochvala od hlavy státu, ale možná také nabídka další spolupráce s Hradem.


Chcete zde mít vlastní inzerci?
Zeman s uvolněním Staňka dlouho váhal. Nechtěl totiž přijít o ministra, na kterého se může spolehnout. Přesto nakonec k 31. červenci šéfa rezortu kultury odvolal. Staněk ovšem v tento den, jak informuje server Neovlivní.cz, stihl rozhodnout dlouholetý spor a potěšit jednoho z těch, kdo Zemana finančně podpořili v loňské kampani.

Teplický developer Jaroslav Třešňák se již deset let snaží přestavět lázně, které vlastní. To se mu ovšem nedařilo, vzhledem k tomu, že se jednalo (do Staňkova zásahu) o kulturní památku. Proti bourání v Hadích lázních byli nejen památkáři, ale i ministerstvo kultury.

Na to se ovšem nyní Třešňák nemusí vůbec ohlížet. Po rozhodnutí bývalého ministra již může stavět, jak se mu zachce a nemusí dbát na to, že tím zničí historickou památku.

Bylo jasné, že otálení s odvoláním prezidentem oblíbeného ministra, nebude jen Zemanův rozmar. Zdá se, že bylo třeba ještě vyřídit jednu malou „službičku“ pro prezidentova sponzora.

Nicméně nevypadá to, že by snad měl Staněk upadnout do zapomnění. Pokud Zeman někoho vezme do Číny a navíc ho pověří pro něj důležitým úkolem, zůstává tento člověk v přízni. Je tak možná jen otázkou času, kdy o Staňkovi znova uslyšíme.

Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:10.08. 09:42
Titulek:lež...bal, bla, bla...odpovědět
Milá voličko. Chcete mermomocí zmást čtenáře. Zdá se, že nemáte ponětí o tom, co jste zde...ne napsala, ale okopírovala z kdovíjakého zdroje.

Secesní lázně nemůže Třešňák přestavět, protože už dávno neexistují. Třešňák nemůže zničit historickou památku, protože ji nechal zničit. Byla zbourána. Z budovy zůstala stát jen čelní stěna s nádhernou výzdobou. Přesto, že Třešňák slíbil její zachování, nechal i ji strhnout. On totiž bydlí v Teplicích přímo naproti pozemku, na kterém lázně stály. Courali by se mu tam lidé a on chtěl vlastnit okolí vily. Proto nechal lázně zničit. Tak je to, madam.

iDnes, 20. 2. 2012: Městské lázně v Teplicích
Secesní lázně z roku 1908 sloužily v Teplicích svému účelu ještě počátkem 90. Městské lázně v Teplicích přivítaly první návštěvníky v roce 1908. V secesní budově byl plavecký bazén a individuální koupelny zásobované termální vodou, sluneční a vzdušné lázně. Svému účelu sloužily ještě počátkem 90. let 20. století. V privatizaci je pak ale koupila společnost Wika, jejíž některé představitele později soud odsoudil za podvodné získávání úvěrů. Od té doby budova chátrala.

Když ji v roce 2007 koupil vlivný teplický stavebník Jaroslav Třešňák, byla již v dezolátním stavu. Ministerstvo kultury jí na jeho návrh odebralo statut kulturní památky a Třešňák ji na základě posudku statika nechal zbourat. Najatá firma budovu strhla ještě o tři týdny dříve, než k tomu měla povolení.

Zdroj: https://www.idnes.cz/usti/ zpravy/ctenare-nejvice-mrz i-zbourane-mestske-lazne-v -teplicich.A120210_174818_ usti-zpravy_alh
Jméno:volič
Datum:13.08. 12:28
Titulek:Třešňák sponzoruje Zemanaodpovědět
Citace z deníku Forum 24:
Pozornost vzbudilo i to, že Staněk poslední den svého ministrování Staněk také rozhodl, že Hadí lázně v Teplicích nejsou kulturní památkou. Lázně patří developerovi Jaroslavu Třešňákovi, který je podporovatelem Miloše Zemana. Tomu nechtěli dát památkáři povolení k rekonstrukci budovy. Třešňák přispěl při poslední prezidentské volbě na Zemanovu volební kampaň částkou 3,2 milionu korun. Financoval čtyřstránkový leták o Zemanovi, který byl roznášen do schránek po celé republice. To bylo v době, kdy Zeman tvrdil, že žádnou volební kampaň nepovede. TAK VIDÍTE, STAČÍ TY SPRÁVNÉ LIDI ZASPONZOROVAT A PŮJDE TO I V NERATOVICÍCH
Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:10.08. 12:51
Titulek:Kolik vám, voličko, nabídli? odpovědět
Bude firma JTH opět usilovat o výstavbu Kauflandu a parkoviště místo pole s úrodnou půdou?
Už šestnáct let se vleče snaha miliardáře Třešňáka z Teplic postavit těsně za sídlištěm hypermarket s obrovským parkovištěm.

Případ začal před šestnácti lety, kdy se v usnesení rady města z 30.4.2003 objevila stručná zpráva, že rada se se zájmem seznámila se záměrem výstavby nového obchodního centra a vzhledem k výjimečnosti umístění žádá o další podrobnější informace. Žádné jiné podrobnosti uvedeny nebyly.

Pozemek za sídlištěm zakoupil ze spekulativních důvodů miliardář Třešňák z Teplic. Proč ze spekulativních důvodů? V územním plánu byl pozemek veden jako plocha určená pro výstavbu obytných domů. Nic jiného. Žádné obchodní centrum ani moloch parkoviště. Bylo zřejmé, že nový vlastník doufá, že se mu podaří ovlivnit samosprávu, aby vyvolala a schválila změnu územního plánu na výstavbu hypermarketu a parkoviště. Po dlouhých deseti letech provázaných odporem obyvatel nejbližších domů v květnu 2015 zastupitelé zamítli změnu č. 3 územního plánu a obyvatelé si oddychli. Předčasně. Už v prosinci 2016 titíž zastupitelé v čele se starostkou Mrzílkovou se nechali „přemluvit“ a změnu územního plánu č. 3 schválili. Tím dali zelenou výstavbě hypermarketu a parkoviště na úrodné zemědělské půdě.

Jenže obyvatelé se nevzdali a dosáhli toho, že dne 15. června 2018 Krajský soud v Praze vydal rozsudek jménem republiky, kterým zrušil Opatření obecné povahy č. 1(2016 – změna č. 3 územního plánu sídelního útvaru Neratovice ze dne 19. 12. 2016.

Obyvatelé domů by se mohli radovat. Nastoupil nový starosta, který jistě bude chápat důvody, proč lidé odmítají výstavbu hypermarketu a parkoviště těsně za obytnými domy. Jenže majitel pozemku se nevzdává. Už navštívil starostu Romana Kroužeckého a zahájil s ním jednání o dalším postupu. Zastupitelé byli informováni na zasedání 13. února 2019 pouze o tom, že J. Třešňák je odhodlán stavět za paneláky, nikde jinde. Byl-li pořízen písemný záznam z jednání, mi není známo.

Na zasedání dne 27. března 2019 jsme byli opět starostou Kroužeckým informováni písemným materiálem o JTH (firma J. Třešňáka) a vývoji ve věci Kaufland.

Právní zástupci firma JTH s vykládají situaci tak, že riziko škody, která společnosti JTH Holding hrotí v případě „zmaření“ účeli smlouvy mezi městem Neratovice a JTH ke změně ÚP a následné výstavbě OC (=obchodní centrum), by společnost JTH Holding následně uplatňovala na městu Neratovice.
Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:10.08. 12:53
Titulek:Kolik vám, voličko, nabídli? odpovědět
Předběžné vyčíslení této částky je zhruba 160 mil. Korun.

Pan Jur. Bolf, externí právní zástupce města, odpověděl, že město Neratovice bere na vědomí právní argumentaci, byť se s touto neztotožňuje. V tuto chvíli však vedení města nemá prostředky ani mandát vstupovat do probíhajícího procesu přijetí nového územního plánu obce, který je v této fázi výlučně v kompetenci pořizovatele územního plánu. Jako jedinou možnou cestu shledává město ve vyčkání námitek firmy JTH proti návrhu územního plánu, o kterých bude rozhodovat zastupitelstvo obce. Bude pak na firmě JTH, aby přesvědčila zastupitelstvo obce o prospěšnosti navrhované změny v novém územním plánu.

Rozumíte tomu, jak probíhala další fáze jednání se starostou? Já ne. Ze zprávy není jasné, zda bylo městu doručeno písemné sdělení firmy JTH nebo se jednalo o osobní jednání. Proč nebyli zastupitelé seznámení s písemným dokumentem? Ze zprávy nevyplývá, jak se k výstavbě staví starosta Kroužecký, zda budou mít obyvatelé domů podporu ve svém odporu proti nesmyslné a městu i krajině škodící výstavbě krabice a parkoviště. Zaráží mě věta, že má firma (pořád mysleme na to, že se jedná o teplického miliardáře J. Třešňáka) PŘESVĚDČOVAT zastupitele. To už tady jednou bylo. Jak vlastně vypadá nový územní plán a jaká je navrhovaná využitelnost Třešňákova pozemku? Jaká má být změna v novém územním plánu?

Pro zajímavost: Kdo je Jaroslav Třešňák? (zdroj: tisk a elektronická media z různých období).
Jaroslav Třešňák je význačný teplický magnát, původně vekslák, který podle svědectví místních vlastní ve městě, ale i po celé republice nespočetně nemovitostí a pozemků, na nichž staví hyper a supermarkety, obchodní centra, byty a jiné budovy. Tepličtí obyvatelé sledovali s nedůvěrou záměry investorů odstranit urbanisticky zajímavý obchodní dům Prior a postavit na náměstí Svobody DVĚ nová obří obchodní centra. Jedním ze stavitelů je Jaroslav Třešňák, který se netajil tím, že hodlá zbourat dva historické domy na náměstí, třebaže teplický stavební úřad rozhodl, že investor musí domy nechat stát a do obchodního komplexu je včlenit tak, aby je areál obklopil. Ale na vizualizaci předložené investorem veřejnosti domy v komplexu nebyly. Padly oba, investor předložil posudek statika, že domy jsou v tak zoufalém stavu, že je nutné je zbourat, objevily se ale názory řady odborníků, kteří na celou věc mají jiný názor. "Domy bylo možné zachránit a i opravit."
Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:10.08. 12:55
Titulek:Kolik vám, voličko, nabídli? odpovědět
Teplice přišly o další svědectví své pohnuté minulosti. Další teplickým historickým klenotem, který byl zbourán v době, kdy ho zakoupil Jaroslav Třešňák, byla zchátralá, ale cenná secesní budova Jubilejních lázní Františka Josefa I., známá spíš jako Městské lázně, kterou nechal v roce 2008 zbourat, ačkoliv neměl k demolici povolení.

Semily: O trpkých zkušenostech s firmou pana Třešňáka by vám mohl dlouze povyprávět bývalý starosta Semil, poslanec pan Farský. Návrh investora Třešňáka na Společensko­ - obchodní centrum v areálu bývalé továrny Polyform byl v roce 2007 zastupitelstvem města Semily schválen, ale poté, co investor několikrát změnil podobu rekonstrukce, aniž by ji s městem konzultoval, radní se zalekli a na dalším zasedání zastupitelstva nevydali územní rozhodnutí. Báli se, že by investor ze svých slibů splnil jenom ten o supermarketu a na společenské centrum by už nedošlo. Nakonec se návrh opět prosadil a mohlo se začít bourat. K další kontroverzi došlo na konci roku 2009, kdy stavební firma zbourala i budovu, která měla být jenom rekonstruována. „Budova Polyformu byla zčásti určena k demolici, zčásti jenom k přestavbě. Firma ale zbourala celou budovu, čímž porušila zákon. Stavební povolení totiž není v souladu s územním rozhodnutím," řekl tehdy médiím vedoucí semilského stavebního úřadu. Společnost Jaroslav Třešňák ­ Horova získala stavební povolení ve zkráceném stavebním řízení institutem autorizovaného inspektora, nikoliv stavebním úřadem. Demolice tak byla neplatná. To ale nezabránilo výstavbě urbanisticky nekvalitní krabice místo zajímavé industriální architektury zrekonstruované továrny, která mohla stát na břehu Jizery.

Náchod: Areál zkrachovalé textilní továrny Tepna Náchod zchátral a byl roku 2013 částečně demolován. Na jeho místě chce majitel pozemku J. Třešňák vybudovat dva hypermarkety. Proti tomuto záměru se ale ozývají kritické hlasy některých občanů. Na tříhektarové ploše v centru města má vyrůst další obchodní centrum, počítá se tady také se stáním pro čtyři sta automobilů v podzemních garážích a na povrchu. Záměr, o kterém nebyli informováni ani zastupitelé a členové komisí, prošel posuzováním vlivu na životní prostředí a byl také schválený už náchodským městským úřadem.
Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:10.08. 12:56
Titulek:Kolik vám, voličko, nabídli? odpovědět
S rozhodnutím o územním řízení nesouhlasí občané, občanské sdružení Sbor dobrovolných občanů, kteří se domnívají, že se tak kromě jiného zásadně a nevratně poškodí centrum Náchoda a zvýší se dopravní zátěž, ale zničí se také možnost přirozeného a zdravého rozvoje centra města na desítky let dopředu. Proběhlo bohužel neplatné referendum, nakonec ale bylo díky protestu odborníků a obyvatel rozhodnutí o umístění stavby zrušeno.

Žatec: Firmě JTH J. Třešňáka se nepodařilo do konce roku zkolaudovat bytový dům u žateckého hypermarketu Tesco. Na základě smlouvy proto měla 2. ledna splatit městu směnku na 20 milionů korun. To se ale nestalo. Město Žatec se nakonec spokojilo s kompenzací ve formě vybudování komunikace, napojení na novou kanalizační stoku apod.

Rokycany: V Rokycanech ležel ladem pozemek se starou plynárnou, který za 6 mil. koupil J. Třešňák. Jak uvádí zprávy z Rokycan, vyvinul SETRVALOU aktivitu, při níž OPAKOVANĚ žádal orgány města o schválení jednotlivých kroků. Celý projekt ale čelil odporu, který vyvolaly spekulace o tom, že na pozemku se chystá stavět Lidl, ten totiž dříve nechal ve městě pokácet dva chráněné duby. Obavy proto panovaly o osud mohutného chráněného javoru klenu na pozemku plynárny. Majitel pozemku sice prohlásil, že nehodlá s parcelou nakládat proti vůli města, ale zároveň odmítl přesně sdělit, které firmě a pro jaké účely chce pozemek prodat (!). Podle plánku se sice zdálo, že se jedná o supermarket, ale podnikatel se nebránil ani výstavbě bytů. V plánku navíc nebylo zahrnuto ochranné pásmo javoru. Třešňák požádal o změnu územního plánu a tvrdil,že zde bude stát hobbymarket. V době, kdy byla prodejna rozestavěna, bylo městu oznámeno, že nové obchodní centrum bude provozovat LIDL!!!! Jako kompenzaci nabídl J. T. městu finanční dar, rada ho přijala, zastupitelstvo odmítlo. Nicméně javor stojí díky důsledné medializaci a veřejné kontrole. Lidl si asi už nechtěl dělat další ostudu. Jen dohodnutá úprava přilehlého úseku Plzeňské ulice nebyla provedena....

České Budějovice: Kauza začala, když radnice zjistila, že jí chybí část pozemků asi 43 tisíc metrů čtverečních pod chystanou přeložkou mezi ulicemi Milady Horákové a Strakonická, která má výrazně ulehčit dopravě mezi dvěma největšími českobudějovickými sídlišti Máj a Vltava. Jak se ukázalo, jejich majitelem jsou manželé Třešňákovi ze severních Čech.
Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:10.08. 12:57
Titulek:Kolik vám, voličko, nabídli? odpovědět
Ti ale potřebných 43 tisíc metrů prodat odmítli a nabídli městu celých 30,6 hektaru, které zde vlastní za více než 551 miliónů korun. Problém byl v tom, že téměř třetina z nich je však v přírodně chráněném území Natura 2000. Další třetinu tvoří plochy, které územní plán města charakterizuje jako krajinnou zeleň a jsou nezastavitelné. Město by tak zaplatilo přes 320 miliónů korun za pozemky, které jsou prakticky dál neprodejné. Podle nové dohody by město mělo za 6,4 hektaru Třešňákovým zaplatit 130 miliónů, což je ale stejně 20 37 korun za metr čtvereční. V roce 2010 se stavebník dohodl s městem na necelých 58,5 milionu korun.

Kolín: Jaroslav a Lenka Třešňákovi v Kolíně např. koupili pozemek o velikosti 15 tis. m2 v Jaselské ulici, kde chtějí postavit administrativně­bytový komplex. Už předtím získali pozemky v někdejším areálu kasáren na Pražském předměstí, kde vyrostly Tesco a OBI. Dále rovněž koupili pozemky v Třídvorské ulici, kde na místě bývalého závodu Hellada vyrostly 4 bytové domy, či pozemky na Spálence, kde roste satelitní městečko rodinných stavení. Poslední známou aktivitou manželů Třešňákových v Kolíně je odkup pozemku u Lučebních závodů opět na Pražském předměstí, kde dnes stojí lesík. Teplickému duu jde obchodování s městem k duhu. Např. lukrativní pozemek v Jaselské ulici koupili před lety za pouhých 950 Kč/m2, ač jiný pozemek nedaleko tento měsíc prodali jiné firmě za dvojnásobek. Obdobně koupili od města metr čtvereční v lokalitě Spálenka jen za 150 Kč, ale následným zájemcům prodávají metr čtvereční nejméně za desetinásobek. Tuto nezvykle nízkou cenu omlouval tehdejší místostarosta Jiří Buřič tvrzením, že pozemky se nacházejí v záplavovém pásmu a mělo se za to, že investor se podle toho bude muset zařídit, což ho bude stát další peníze navíc. Dodnes ale zatím žádná protipovodňová opatření v lokalitě provedena nebyla.

Litoměřice: "Nová čtvrť konzumu" vyrostla v areálu bývalé želetické koželužny, která byla zbourána majitelem pozemku J. Třešňákem. Další zajímavá průmyslová architektura ustoupila "moderní" výstavbě.

Nový Jičín: To, o čem se ve městě dlouho jenom mluvilo, je tady. Developerská firma JTH Group (J. Třešňák), která vlastní areál bývalé tabákové továrny ­ Tabačky, zbourala budovy, které uvolnily místo hypermarketům. Zastupitelé odmítli žádost majitele areálu, aby město předčasně ukončilo nájemní smlouvu na budovu, kde sídlí střední škola Educa.
Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:10.08. 12:58
Titulek:Kolik vám, voličko, nabídli? odpovědět
Nezastavily ji ani protesty zastupitelů a občanů, ani snaha Klubu rodáků a přátel města o zapsání areálu do seznamu kulturních památek. Proběhla demolice bývalých továrních budov tabákové fabriky. Místo nich vyrostly podle několik let známých plánů tuctové krabice OBI a Interspar a nákupní galerie s parkovištěm.

Anna Spěváčková

Názory
Jméno:Chodec po nera
Datum:17.08. 11:37
Titulek:Jen pro upřesněníodpovědět
Hadí l&#224;zně a Městské l&#224;zně jsou dva různé objekty. Hadí ještě vloni na podzim st&#224;ly.
Jméno:jirba
Datum:18.08. 09:00
Titulek:třešodpovědět
pozn.: Pozemky se kupují pouze a výhradně ze spekulativních důvodů. Jestli Třešnák bude žádat město o náhradu za zmařenou investici, zbankrotujeme a bude se tu muset zdražit všechno.
A třeba prodat i nové koupaliště. Zde by dal Třešnák nerez do sběru..
Jméno:Martin Růžička
Datum:19.08. 08:36
Titulek:Náhradu?odpovědět
Náhradu za co? pozemky kupoval za daného územního plánu a snažil se o jeho změnu řadu let
stavět tam mohl, ale jen určitý typ staveb

přidat názor
 
© 2002 - 2004 neratky.cz, všechna práva vyhrazena; kontakt: redakce@neratky.cz