zpět na forum

Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:20.07. 22:41
Titulek:Tohle tvrdím už desátky let, ale nikdo nenasloucháodpovědět
Švýcarský recept na záchranu klimatu. Stačí sázet stromy

Strom do každé rodiny, chtělo by se říci. Švýcarští vědci mají v tomto ohledu jasno. Záchrana klimatu tkví právě v sázení lesů. Na první pohled zcela samozřejmá teorie má mnohem větší potenciál, než si myslíme. Čím to je?

Nejúčinnějším opatřením k záchraně klimatu je zalesňování. Tvrdí to studie technické vysoké školy (ETH) v Curychu, otištěná v magazínu Science. Dosažení cíle Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC) udržet růst oteplování na úrovni 1,5 stupně Celsia proti době před průmyslovou revolucí je díky němu dosažitelné, uvádějí švýcarští experti. Na Zemi podle nich může být o třetinu více lesů, aniž by to omezovalo města nebo zemědělskou půdu.

Sázení stromů má podle švýcarských vědců potenciál pohltit dvě třetiny emisí oxidu uhličitého (CO2), které způsobil člověk. Právě nárůst emisí tohoto skleníkového plynu ohrožuje šance na udržení globálního oteplování v bezpečných mezích.

Vědci ví...
Švýcarská studie podle agentury DPA poprvé ukazuje, že klimatický cíl IPCC je dosažitelný. Podle IPCC musí být do roku 2050 nejen omezeny emise skleníkového plynu, ale je také třeba nově osázet stromy až miliardu hektarů půdy. "To je nepochybně dosažitelné," stojí ve studii.

Podle vědců nyní lesy na Zemi pokrývají 2,8 miliardy hektarů. Za možné považují zalesnění dalších 900 milionů hektarů, což odpovídá téměř rozloze Spojených států.

Jde především o dříve nedotčené, ale dnes poničené ekosystémy, píšou vědci pod vedením Jeana-Françoise Bastina. Zvlášť velké množství ploch vhodných k zalesňování má Rusko následované s odstupem Spojenými státy, Kanadou, Austrálií, Brazílií a Čínou.

Nové lesy, až vyrostou, by mohly pojmout až 205 miliard tun oxidu uhličitého. To jsou zhruba dvě třetiny z 300 miliard tun, které se od počátku průmyslové revoluce do ovzduší dostaly kvůli působení člověka

Strom, kam se podíváš
„Musíme ale jednat rychle, protože bude trvat desetiletí, než lesy dozrají a vyčerpají svůj potenciál přirozeného úložiště CO2," říká jeden z hlavních autorů studie Tom Crowther. Ploch vhodných k zalesňování však mezitím právě v důsledku klimatické změny každým rokem ubývá, upozornil.

Studie také upozorňuje na údajný omyl některých vědců, kteří vycházejí z předpokladu, že změna klimatu zvyšuje plochu porostlou stromy. To sice platí pro severní lesy, například na Sibiři, ale hustota stromů je tam mnohem nižší, zdůrazňují švýcarští odborníci.

Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:20.07. 22:46
Titulek:dodatekodpovědět
A.S.: A dodala bych: bezpodmínečně zachovat ty současné, pokud to jde a nejsou suché, ale i pak ponechat torza pro vývoj hmyzu a dutiny pro netopýry a ptáky... jenže v čele naší radnice stojí lidé, pro které jsou nejdůležitější jejich osobní zájmy a na nějaké klimatické změny zvysoka kašlou...Kvůli zisku chtějí rozvrátit rovnováhu v lesíku Mládežnická, Kojetická a Mlékojedy, zničit rostoucí stromy a keře v Kostomlatského sadech a ve vnitrobloku Na výsluní (za policejním domem). Trubte na poplach!
Jméno:yy
Datum:24.07. 06:30
Titulek:Myslíte, že máte vždy pravdu?odpovědět
https://zpravy.aktualne.cz /domaci/cesti-vedci-bori-m yty-o-prehratych-mestech-z elen-a-bila-barv/r~7e2e481 ca25211e9b7740cc47ab5f122/ ?utm_source=centrumHP&utm_ medium=dynamicleadbox&utm_ content=default&utm_term=p osition-0&utm_campaign=Akt ualne
Jméno:Anna Spěváčková
Datum:24.07. 09:33
Titulek:chápu...odpovědět
Drahoš je také z akademie věd...:-)))
Jméno:a
Datum:25.07. 11:22
Titulek:taky odpovědět
Velká kapacita,což se neodpouští,že..
Jméno:Mírda
Datum:25.07. 11:32
Titulek:valím oči...odpovědět
Drahoš je kapacita????? A na co?
Jméno:Petr
Datum:25.07. 14:43
Titulek:Info pro Mírdaodpovědět
Seznamte se. Pokud toho tedy jste schopen.
https://cs.wikipedia.org/w iki/Jiří_Drahoš
Jméno:Marie
Datum:25.07. 19:11
Titulek:na co je Drahoš kapacita?odpovědět
Přece na brýle se skly bez dioptrií, ne?
Jméno:Anna Spěváčková
Datum:26.07. 10:40
Titulek:Mladí "vědci" dostali grant...odpovědět
Mladý sebevědomý vědec zase něco vykoumal. Prý bílá barva nemá vliv na snižování teploty, zatímco vědci neřízená železniční společnost Deutsche Bahn testuje nový bílý nátěr kolejí, který by měl přispět k tomu, aby se ve vedru koleje nezkroutily a nezpůsobily železniční nehodu.

Testy na tramvajových trasách v bavorském Würzburgu ukázaly, že teplota na takto ošetřených kolejích je v nejteplejší dny o zhruba osm stupňů Celsia nižší než na nenatřených kolejích, kde se vyšplhala až na 60 stupňů.

Kmeny stromů se dnes natírají na bílo a jak je vidět, podle mladého vědce, úplně zbytečně.

https://www.novinky.cz/zah ranicni/511456-bile-koleje -volno-pro-kopace-evropa-r esi-jak-se-branit-umornym- vedrum.html
Jméno:lucie
Datum:24.07. 10:31
Titulek:drahoš .....odpovědět
Lépe bych to nenapsala, velmi trefné !
Jméno:Anna Spěváčková
Datum:25.07. 09:08
Titulek:doporučovaný článekodpovědět
Přečetla jsem si podrobně doporučovaný článek a žasla jsem. Jsou dvě varianty, proč vznikl. Buď na něčí zakázku, třeba od dřevařské a lesnické loby, a tak byl pro hloupé obyvatelstvo sepsán článek, v němž se ohánějí mladými českými vědci z Ústavu informatiky Akademie věd (podobně se Mrzílková ohání experty a Ministerstvem vnitra), kteří prý zjistili, že zeleň stromů a bílá barva údajně zásadně neochlazují města. Dokonce mohou prý zhoršit pocitovou teplotu. Tím by se omlouvalo kácení velkých vzrostlých stromů na dřevo ve městech a likvidace kůrovcových smrků v lesích (měly by se nechat stát, část smrků je odolná vůči škůdci a začne se množit - za dvacet let se budou lesy opět zelenat. Po vykácení se spláchne vrstvička půdy
a bez zastínění a ochrany stávajících soušek nová výsadba uhyne. Zůstane holina...

Nebo mladí "vědci" dostali grant a všechno opravdu dokonale propočítali a změřili, ovšem pouze ve dvou ulicích s neporovnatelnými podmínkami. Z čehož nelze nic vyvozovat. Ale peníze jsou peníze. Pak bych toho nadějného vědce Mgr.Jana Geletiče PhD., který od zeleného stolu na základě dvou ulic (!) namodeloval specifika městského klimatu a zřejmě se nikdy neprošel rozpáleným městem a chladivým lesem, přivázala na jižní stranu našeho domu Na Výsluní k oranžové podezdívce, která má v nynějších odpoledních teplotách 55 st. C, a nechala bych ho tam až do večera, aby si vychutnal příjemnou pocitovou teplotu v místech, kde není jediný strom (řiďoučké proschlé habry nepočítám), který podle jeho výzkumů stejně zásadně teplotu neovlivňuje (on chudák asi nikdy neslyšel o fotosyntéze). Jako obyvatelé Dubaje by se časem adaptoval. A kdyby ne, tak má smůlu. A ten mladík zahájil spolupráci se státními institucemi. Bože, co nás ještě čeká!

Pár příspěvků z diskuze pod článkem:
- Já se divím, že lidstvo po nástupu vědců ještě nevymřelo.
- Místo toho,aby se ve městech rozšiřovaly parky tak se likvidují a staví se betonová monstra.
- Hm tak to může být vědec každý. Nic to ale nemění na tom, že potřebujeme víc zeleně.
- Co Vám ty stromy něco udělaly, že jste proti nim tak vysazen? (Spadly mu na kebulku, když byl v kočárku, a od té doby se cítí vědcem- Pozn. A.S.)
- I zde platí selský rozum, který vám se nelíbí, je na hony vzdálen vaším účelově smýšleným a z prstů vycucaným teoriím a ideologiím: není bíla jako bílá a totéž platí o zeleni...
Jméno:Anna Spěváčková
Datum:25.07. 09:09
Titulek:doporučovaný článekodpovědět
- Taky Vás při čtení článku neustále napadalo to slovo, kterým lze jasně označit osobu rozumu mdlého? A za toto se prosím vyhazují peníze, tituly před jménem, za jménem.
- Článek si nemusím číst 2x, abych pochopil, že smyslem sdělení je, že když vás ofoukne kolem projíždějící autobus, bude to pocitově lepší, než se v horku schovat před sluncem pod strom a proto stromy snad vykácíme? No, kdo chce kam, pomozme mu tam, a na toto někdo studuje do 28 let.
- Nepotřebujeme žádná zkoumání. Odrazivost jednotlivých barev je dávnou prozkoumaná. To že strom dává stín věděli snad i neadrtálci. To, že omezuje proudění vzduchu se používalo při sázení větrolámů. To, že stom bere spodní vodu a pumpuje ji do listů odkud se odpařuje a má to tedy vliv na stav spodní vody se ví také dávno. Ale protože nám Gréta dává jen 12 let do konce světa tak proč to řešit?
- ...Je logické, že pokud je nějaká ulice hodně ozeleněná, může se v ní snížit cirkulace vzduchu a zvýšení emisí, ovšem nic to neměmí na tom, že dochází k zastínění ulic a hlavně zeleň je i lapač prachu. Takže na základě zjištění pana postdoktoranda doufám, že ve městech nechytnou motorovky, a nevyřežou všechny stromy, jak jo to v Čechcáh lidem podobné. A nemá cenu diskutovat nad nadpisem článku, protože tuhle formulaci vyplodil klidně autor článku, aby se snažil upoutat pozornost čtenářů.
- Dělat závěry z měření ve dvou ulicích, které mají jinou orientaci, jiný profil a jiné proudění vzduchu, je velká odvaha. A vůbec nešťastné je prezentovat to tímto způsobem. Mýty o přehřátých městech byly vyvráceny, v pořádku, odškrtnuto, jedeme dál...
- Bohuželtakto vypadá spousta dnešního výzkumu. Nejlepší jsou grafy ze tří hodnot.
- Trochu mene superpocitacu, simulaci, modelovani a trochu vice selskeho rozumu zdedeneho po predcich. Ale chapu, dotace, granty,... nejake nove "vysledky" se prezentovat museji, jinak by krome hrozby zmeny klimatu hrozilo I uzavreni penezovodu.
- A to nemluvě kolik ten výpočetní výkon generuje tepla a jak velkou uhlíkovou stopu zanechává spotřeba energie na takové výpočty.
- Přesně...navíc je otázka, jestli náhodou není potřeba legalizovat "obnovu zeleně" - rozuměj - kácení vzrostlých stromů v ulicích a parcích a nahrazování mladými, které usychají během jednoho roku, ale "sype to" :(
- Ty nové - a velmi často usychající - stromy se sázejí proto, že se pokácí vzrostlý strom...a údržbáři zeleně musí z něčeho žít. Takže hlavně omezit bezhlavé kácení.
Jméno:Anna Spěváčková
Datum:25.07. 09:10
Titulek:doporučovaný článekodpovědět
- Díky za každý strom. Za fotosyntézu, která v něm probíhá.
- Jen pro zajímavost: Například jeden 25 metrů vysoký buk s korunou o průměru 14 metrů má prostor koruny 2.700 m3 a listovou plochu okolo 1.600 m2. Takový strom vyprodukuje za vegetační období tolik kyslíku, kolik stačí pro 10 lidí na celý rok. Je schopen pohltit jednu tunu prašného spadu za rok a při fotosyntéze zlikviduje stejné množství (stejný počet molekul) CO2 jako vyprodukuje kyslíku. V průměru ochladí prostředí až o 3° C, zvlhčí vzduch odparem vody v objemu až 400 litrů denně. A nebo: Odhaduje se, že stoletý listnatý strom produkuje za hodinu až 1,7 kg kyslíku, což je množství, které potřebuje k životu 10 lidí na dobu 24 hodin. ....jen stručný výcuc. Takže o kyslík tu pochopitelně také jde.
- Já bych panu inženýrovi doporučila postavit si nějakou betonovou prosklenou krychli uprostřed pěkné, betonové či asfaltové pláně, v okolí ani jeden strom co svými korunami ,,znemožňuje proudění vzduchu " :D a popřála bych mu pěkné bydlení. Ale co, třeba to má někdo rád a dožene to klimatizací :).
- Dubaj je pro mne ukázkou toho nejhoršího lidského sobectví, nabubřelosti, nevkusu a snobizmu vůbec. Nechápu lidi, kteří e tam hrnou na dovolenou. Vždy´t to je taková ukázka lidské nabubřelosti, že to nemá obdoby.
- Tak pokud už jsou a budou přibývat studie, které jakože dokládají, že zeleň ve městech škodí, že za zvýšené CO2 mohou přemnožení cvrčci, nebo že je lépe všechnu ornou půdu zastavět a vybetonovat, aby se naše sítnice nekazila zelenou barvou? Pak je už více než jasné, že naše společnost začíná být řádně prolezlá ďáblem. A co čerstvý lesní vzduch? Není třeba příliš karcinogenní? Nebude lepší si pustit před spaním do ložnice tak na hodinku výfuk z nějakého dieselu bez filtru, abychom se drželi v dobré ropácké kondici?
- Autorovi studie nejspíš šlo o to prokázat špatný vliv stromů a tak si nějaký ten závěr našel
- Já to taky tak pochopila. Cítila jsem něco jako vysvětlení, že těch stromů vlastně ve městech až tak moc třeba není :(.
- A ty vzrostlé je třeba vykácet...
- ...Co už nemá logiku jsou podobné rozsáhlé ,,výzkumy", které nám neříkají ale vůbec nic. Jen rozum nám říká, že každý strom, každá květina, každá tráva a keř obecně!! zvyšují městaský komfort tak významně a z tolika důvodů, že nějaký ,,stromový tunelový koridor na nějaké ulici", nám může být vesele ukradený. Profit ze zeleně / pokud by opravdu byla důsledně užívána všemi možnými/ i nemožnými:)/ způsoby, je tak obrovský a v podst
Jméno:Anna Spěváčková
Datum:25.07. 09:13
Titulek:doporučovaný článekodpovědět
...Co už nemá logiku jsou podobné rozsáhlé ,,výzkumy", které nám neříkají ale vůbec nic. Jen rozum nám říká, že každý strom, každá květina, každá tráva a keř obecně!! zvyšují městaský komfort tak významně a z tolika důvodů, že nějaký ,,stromový tunelový koridor na nějaké ulici", nám může být vesele ukradený. Profit ze zeleně / pokud by opravdu byla důsledně užívána všemi možnými/ i nemožnými:)/ způsoby, je tak obrovský a v podstatě jedině možný, aby člověk ve městech jen nepřežíval, ale hodnotně žil.
Jméno:No
Datum:25.07. 11:20
Titulek:hlavně že vyodpovědět
Jste pochodující logika a patent na všechno,že..OMG..
Jméno:Anna Spěváčková
Datum:26.07. 10:27
Titulek:proč ne...odpovědět
Umím, vzdělávám se i ve svém věku, mám zkušenosti, hodně čtu...
Jméno:Anna Spěváčková
Datum:26.07. 10:28
Titulek:jsi Čech?????odpovědět
Jsi Čech? Tak piš česky a nedělej ze sebe vola...

přidat názor
 
© 2002 - 2004 neratky.cz, všechna práva vyhrazena; kontakt: redakce@neratky.cz