zpět na forum

Jméno:Anna Spěváčková
Datum:05.06. 11:55
Titulek:Chystal odbor ŽP stříkání blánatek na lipách?odpovědět
Ještě jsem včera ani nevystoupila z autobusu (byla jsem na dvoudenním semináři v Olomouci), a už jsem dostala zprávu, že odbor životního prosdtředí chce stříkat blánatky na lipách v ulici 28. října. O blánatkách jsem již několikrát psala, jsou na mnoha lipách, hlavně na těch, které jsou ve stresu ze sucha a drastického ořezání. Když mě oslovily dvě ženy na sídlišti se stejnou informací, bylo mi jasné, že je na tom kus pravdy. Ještě večer jsem rozeslala e-mail příslušným osobám (starosta, místostarostové, rada, OŽP) s textem:

Stříkat blánatky na lipách je nesmysl a hazard

Vážení,
před pár hodinami jsem se vrátila z Olomouce z dvoudenního semináře "Škůdci dřevin a jejich diagnostika - 2. část". Hned při příjezdu jsem byla informována občany, že se město rozhodlo stříkat blánatku lipovou na lipách v ulici 28. října.

Pokud se tato zpráva zakládá na pravdě, je to nesmyslný a hazardní zásah. Nesmyslný proto, že blánatky lipám prakticky neškodí, není nutné je ničit. Dále proto, že postřikem budou stejně zničeny jen vrchní vrstvy shluků živočichů, spodní přežijí.

Hazardní proto, že chemický postřik na rušné pěší trase může ohrozit zdraví procházejících obyvatel, hlavně dětí, které ochutnávají a olizují kde co. Je možné, že pokud dítě bude mít jakékoli zdravotní obtíže, mohou rodiče označit za původce právě postřik objednaný městem a dnes jsou rodiče ochotní se i soudit.

Pokud někomu vadí shluky neznámých živočichů - ploštic, pak je tu nezávadné řešení: použít průmyslový vysavač a pak blánatky zlikvidovat.

Bohužel, moje doporučení a rady nejsou vámi nikdy respektovány, byla jsem dokonce kdysi upozorněna, že nějaké semináře přece nic neznamenají. V tomto případě vás odkazuji na přednášejícího pana Ing. Jakuba Beránka, Ph.D., z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského. Jsem přesvědčena, že vám poradí totéž.

S pozdravem Mgr. Anna Spěváčková

Dnes ráno jsem došla na OŽP se zeptat, jak je to s tím postřikem. Pracovnice byly shromážděny v kanceláři něco důrazně řešily. Když jsme se jich zeptala, popiraly,že by něco chystaly. "Přece tomu rozumíme," tvrdila vedoucí. Ehm. Pak se mě zeptala, zda těm zprávám věřím? Nevěřím hlavně těm, co o tom rozhodují. Myslím,že nejsem daleko od pravdy, že se stříkání mělo uslutečnit a po mém alarmujícím e-mailu vše zapřely. Nevěřím, že si lidé jen tak z prstu vycucali zprávu o stříkaní blánatek, kdo ví, jak se správně jmenují noví živočichové na lipach, původně se o nich psalo jako o blanatkách.
Jméno:Anna Spěváčková
Datum:05.06. 11:58
Titulek:Chystal odbor ŽP stříkání blánatek na liodpovědět
Takže každý si může udělat úsudek sám. Pak jsem jim ještě doporučila, aby lípy na ulici 28. října nechali pořádně zalít, evidentně trpí suchem a nevhodným ořezáním na žádost OŽP. Tyto lípy měly být tvarovány do kužele, ale ne částečně vyřezány vnitřní větve a prakticky všechny větve do silnice. Stromy nejsou schopné rány zahojit, kromě toho se jimi dostávají dovnitř nebezpečné houbové spory. A ještě taková zajímavá věc: potkala jsem svou kdysi žákyni, která se rozčilovala, že se neseká, prý kvůli mě. Mýlí se. není to kvůli mě, ale kvůli vedru, aby vysoký porost ochlazoval a zabránil vysoušení půdy. Doporučuje to také MŽP a sekat jen 2 x ročně. Bylo to i Metru. Asi lidé chtějí, aby tady byla zase hnědá poušť plná prachu, katastrofa pro alergiky a stmatiky. Vloni to tak vypadalo na sídlišti celé léto a zbytky stébel ještě FCC pravidelně sekala. Jo, ještě mi říkala, že je v trávě plné klíšťat. Tak jsem jí poradila, ať do těch porostů nechodí. Může se jít podívat, jak FCC shoblovalo traviny za trojkou školou.

Jméno:jirba
Datum:12.06. 11:13
Titulek:blanodpovědět
Viděl jsem, jak se z vysoké lípy uvolnil obrovský, doslova kus, blanatek. Už při pádu pár mušek lítalo vzduchem, no ten hnus dopadl mezi děti na jejich hřiště. Velikosti lidské nohy, i co do objemu !
Jistě si ty šoky dovedete představit. Tento zde nepůvodní hnusný hmyz musí z něčeho přece žít !?
Viděl bych to takto : průmyslovým vysavačem to z našich menších lip odsát, předat k dalšímu p.Spěváčkové. A stromy něčím vhodným postříkat. V době, kdy jsou prázdné ulice. Ve 4 už je vidět a na ulici ani noha.

přidat názor
 
© 2002 - 2004 neratky.cz, všechna práva vyhrazena; kontakt: redakce@neratky.cz