zpět na forum

Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:25.11. 21:24
Titulek:Mikroplasty v lidské stoliciodpovědět
Měli byste vědět:
Převzato z e-republika.cz

PET je zkratka polyethylentereftalátu (termoplastu ze skupiny polyesterů) a je nejčastěji zastoupenou složkou mikroplastů v našich lejnech. Mikroplasty jsou definovány jako částice o velikostech od 50 do 500 mikrometrů, které jsou vytvořeny například pro použití kosmetických produktech, nebo odbourané z větších kusů plastu, často v moři.Nejmenší mikroplasty jsou schopné vstoupit do krve, lymfatického systému a mohou dokonce ovlivnit játra,” řekl šéf výzkumného týmu. “Teď, když máme první důkaz mikroplastů uvnitř lidí, potřebujeme další výzkum, abychom pochopili, co to znamená pro lidské zdraví.”

Předchozí studie nalezly plasty ve střevech ryb, ve vodovodech po celém světě, v nealkoholických nápojích, v oceánech i v létajícím hmyzu. U ptáků bylo zjištěno, že při požití plastu dochází k vytvoření malých konglomerací uvnitř tenkého střeva, způsobující narušení absorpce železa a zvýšení stresu v játrech. Je všeobecně známé, že my všichni je jíme – v mořských produktech, jako jsou mušle nebo treska, v pivě, cukru a mořské soli…

V roce 2001 dosáhla roční celosvětová produkce polypropylenu přes 30 miliónů tun. To teď dělá skoro jen jedna továrna a staví se nové a nové. Zamoření mikroplasty se zvýší, neboť výroba plastů vzroste v příštím desetiletí o 40 %.

Hlavně že budeme vědět, na co budeme umírat. A až budete přebalovat vaše děti či vnoučata, budete vědět, jaké nadělení je v jejich plastových plenách.
Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:26.11. 21:53
Titulek:prý mám být optimista, ale proč? odpovědět
Našla jsem v jedné diskuzi zajímavou úvahu. Taky tak nějak uvažuji...

"Já nevim, až umřu, a ta „moje“ generace co tady zbude, poslední pamětníci velké doby zdechnou, a ti další už ani nebudou mluvit česky, už mnohdy mezi sebou mluví anglicky v Praze, a není to tím, že by se cvičili, ani tak mluví normálně, já to dobře sledoval, mohu se mýlit, ale….myslím, že ne.
Před 30 lety jsem ještě dělal u „Harusů“ na údržbě, chlastali jsme s chutí, hráli v kostky, chodili na houby a do práce jsem chodil pěšky, a i ze zábavy se šlo pěšky, a uběhlo těch 30 let, tak hrozně málo, a já se musím koukat, jak celá naše zem stojí na hranici praktického zániku, a nejen naše zem, ale celá, obludně silná a vyspělá, bílá civilizace.
Kdo by to byl řekl?

přidat názor

© 2002 - 2004 neratky.cz, všechna práva vyhrazena; kontakt: redakce@neratky.cz