zpět na forum

Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:08.11. 21:55
Titulek:Významné výročí bitvy na Bílé hořeodpovědět
Převzato z různých zdrojů...

Bitva na Bílé hoře (německy Schlacht am Weißen Berg), svedená v neděli 8. listopadu 1620 v blízkosti Prahy, byla bitva třicetileté války. V bitvě se střetly česká stavovská armáda a dvě armády katolické, armáda císaře Svaté říše římské Ferdinanda II. Štýrského a armáda německé Katolické ligy. Katolické armády po jedné až dvou hodinách zdolaly méně početnou stavovskou armádu. Bitva zpečetila osud českého stavovského povstání a na dalších 300 let ovlivnila osud českého státu.

Lze naříkat nad ztrátou vlády nad vlastní zemí, když české stavy o dva roky dříve předaly žezlo Koruny české do rukou „cizáka“ z Falce? Lze vinit katolíky z rekatolizace českých zemí, když si princip „čí země, toho náboženství“ prosadili protestanti při sjednávání Augsburského míru? Byli katolíci svou náboženskou nesnášenlivostí výjimkou? V řadě zemí, v nichž se vlády ujali protestanti, bylo katolické náboženství zakázáno a jeho propagace byla trestána smrtí. A takové působení kalvínů v našich luzích a hájích také nebylo zrovna mírumilovné, o čemž svědčí nejen mnohé konfesně motivované vraždy, ale i barbarské vyplenění svatovítské katedrály.

A náš drahý mateřský jazyk? Neměl to za Habsburků vůbec lehké, o tom žádná. Germanizační útisk však nastal až v době „osvícenských“ panovníků, za vlády Marie Terezie a Josefa II. Která školní učebnice dnes uvádí, že první generací českých vlastenců nebyli Jungmann s německy píšícím Dobrovským, ale katoličtí kněží působící ve městech i na venkově?

Jezuitu Balbína či na Moravě působícího Františka Sušila snad ještě kdekdo zná, ale komu dnes něco řeknou jména jako Gelasius Dobner či Mikuláš Adaukt Voigt, oba členové piaristického řádu, případně pauláni Václav Fortunát Durych s Františkem Faustinem Procházkou? Přitom bez nich by se česká jazyková a duchovní kultura jen stěží udržela při životě. A navíc – v případě vítězství protestanských stavů by tlak k poněmčení českých zemí přišel dříve a byl by mnohem silnější a nelítostnější než pod rakouskou orlicí, neboť luterství prošlapávalo cestu i k němectví. Není nám snad osud Lužických Srbů dostatečným mementem?
Jméno:Skalní volič ODS
Datum:09.11. 03:35
Titulek:Nestačí vám váš plat?odpovědět
Najděte si lepe placenou práci! Dovzdelejte se. Podnikejte. Osamostatnete se. Nabidnete dalsi sluzby. Treba jak se nejlepe a nejrychleji svleknout v kupe rychliku! A uz konecne prestante fnukat, ze vas nikdo nechce zamestnat! Ja vas taky nechci zamestnat! Zrusme duchody, vsechny socialni davky a starejme se sami o sebe!
Jméno:Michaela
Datum:09.11. 08:24
Titulek:jsem pravicový voličodpovědět
Vy ale nejste to, na co bych v pravici byla hrdá. I naprostý politický analfabet ví, že na důchody si platí pracující lidé celý život.
Jméno:mno
Datum:21.11. 17:11
Titulek:smutné je toodpovědět
Že těm netáhlům se to zprůměruje a mají mnohdy větší důchod než ti co doopravdy pracovali.Vítejme v ČechoAbsurdistánu.Po naší opálené menšině se nežádá žádná aktivita a dokládání sháňky po práci.Buď se to svalí na demenci či analfabetismus a je vystaráno.Takže hodně tmavý makeup a ostré lokte a vyrazit po úřadech.
Jméno:Zdena
Datum:22.11. 14:11
Titulek:důchododpovědět
Oni důchod vyšší nemají,jen jim naskáčou různé dávky.Na bydlení,na zdrav.postižení, mobilitu,oblíbená je pěstounská péče o příbuzného...
Jméno:Iveta
Datum:22.11. 20:17
Titulek:jojo, ti se majíodpovědět
Sebrala bych jim ty dávky a ať se uživí prací. Vždyť se podívejte, jak jsou vyžraní, každý cigáro, na to mají, ale makat to nee. Až na výjimky, kdo dělat chce, ten dělá.
Jméno:Zdena
Datum:23.11. 08:27
Titulek:No-odpovědět
samozřejmě,produktivní věk makat!Pravidelné ranní vstávání,pohyb a váha půjde dolů.A omezením kouření v pracovní době by i ušetřili!
Jméno:jo
Datum:23.11. 16:56
Titulek:ale naco??odpovědět
Když jim naše zákony a možnosti povolují se flákat,proč by toho nevyužili??To jen hloupý gádža ráno vstáva a jde se honit za minimálku k chlebodárci.Prostě kdo umí,umí...Hloupí a ovce ať se kousnou do zadele.
Jméno:Iveta
Datum:24.11. 13:15
Titulek:Oni jsou velice chytříodpovědět
Jak je možné, že oni, kteří nejsou schopni pracovat, si vyřídí každou soc. dávku a ve většině případů ji dostanou? Vím, co je za tím běhání, papírování a dokládání různých potvrzení, aby pracující samoživitelka dostala aspoň přídavky na děti. Když zvládnou toto všechno, určitě nejsou tak hloupí, aby nemohli pracovat.
Jméno:Ateista
Datum:16.11. 15:33
Titulek:Pravda pravdoucíodpovědět
Protestanti nebo katolíci o jiných ani nemluvě všechno stejná sebranka.
Jméno:Petr Paseka
Datum:16.11. 19:14
Titulek:Dekuji, hezky napsanoodpovědět
Situace mezi katoliky a protestanty na pocatku 17. stol. byla velmi slozita. Dekuji, ze jste ji popsala objektivne, bez nasi ceske ublizenecke omacky.
Jméno:Pepa
Datum:21.11. 08:21
Titulek:odpovědiodpovědět
jste dostala česky, takže Lužičtí Srbové nás strašit nemusí. Mimochodem, Voigt a Dobner jsou známí i dnes.
Jméno:Lucie
Datum:09.11. 08:54
Titulek:to skalní volič ODSodpovědět
Ozval se ODS-ácký vypatlanec!!!

přidat názor
 
© 2002 - 2004 neratky.cz, všechna práva vyhrazena; kontakt: redakce@neratky.cz