zpět na forum

Jméno:trouba
Datum:20.02. 08:16
Titulek:Autobus na vodíkový pohon v Neratovicíchodpovědět
Autobus na vodíkový pohon, který od roku 2006 vyvíjí Ústav jaderného výzkumu v Řeži u Prahy, už jezdí. Zatím pouze čerpá elektřinu z akumulátorů, palivové články a další prvky vodíkové části budou v provozu do dvou měsíců. První veřejná jízda vodíkového autobusu se uskuteční na přelomu pololetí v Neratovicích, kde bude nasazen na linkách hromadné městské dopravy.

Právě vodík, při jehož spalování nebo použití v palivových článcích vzniká jako odpad pouze voda, má v budoucnu nahradit docházející fosilní paliva, především ropu. Dalšímu rozvoji tohoto paliva však zatím brání příliš vysoká cena. Jen úprava autobusu na vodíkový pohon přijde zhruba na 30 milionů korun, nejméně 20 milionů korun bude stát čerpací stanice, již postaví společnost Linde Gas. Klasický autobus městské hromadné dopravy přitom vyjde přibližně na pět milionů korun, vozidlo s plynovým pohonem je o milion korun dražší. Prototyp vodíkového autobusu z Řeže má elektromotor o výkonu kolem 67 koní. Autobus zhruba na 20 kilogramů tekutého vodíku, který si poveze na střeše v tlakových lahvích, dojede téměř 300 kilometrů.

Celý projekt financuje z 56 procent Evropská unie, téměř 19 procent půjde z fondů ministerstva dopravy a z jedné čtvrtiny jej zaplatí partneři projektu. Těmi jsou kromě Ústavu jaderného výzkumu v Řeži a společnosti Linde i plzeňská Škoda Electric a neratovická dopravní společnost Nerabus. Ta by měla v budoucnu provozovat dva vodíkové autobusy.

Před čtyřmi lety se pohyboval celkový počet prototypů aut na vodík v celém světě kolem šesti stovek. Dnes jich už je přes tisíc. Po roce 2030 by podle představ Evropské unie měla mít vodíkový pohon celá třetina automobilů. Vodík jako palivo by se měl vyrábět v jaderných elektrárnách čtvrté generace.
Jméno:Leo
Datum:20.02. 12:14
Titulek:Je vhodné uvádět zdroj(e) článku,odpovědět
přece nechcete, aby si někdo myslel, že je to z Vaší hlavy, když se jedná o pouhou kopii.
Jméno:trouba
Datum:20.02. 21:11
Titulek:Omluvaodpovědět
To samozřejmě nechci a ani mě nenapadlo, že by si to někdo myslet mohl. Přišlo mi prostě jen zajímavé sem tu informaci zkopírovat, protože se týka Neratovic. Tímto se tedy dodatečně omlouvám a zdroj doplňuji.

http://www.e15.cz/byznys/a utobus-na-vodikovy-pohon-v yjde-na-35-milionu-78141/
Jméno:Anna Spěváčková
Datum:20.02. 09:10
Titulek:vodík není zdroj, ale zásoba energieodpovědět
Bohužel, většina článků v novinách, jejímiž autory jsou technicky nevzdělaní novináři, stejně jako vy (čímž nechci naznačovat, že jste nevzdělaný, nedej bože, jen chci upozornit na nedostečnou fundovanost mnohých i tzv. profesionálních novinářů) nevysvětluje, kde, jak a za jakou enegetickou cenu můžeme vodík získat.
Takže krátké vysvětlení: Vodík se na Zemi volný prakticky nevyskytuje, trvale uniká do vesmíru a je vázán pouze ve sloučeninách a to nejvíce ve vodě H2O a uhlovodících. Proto ho z nich musíme nejprve uvolnit. Srozumitelně řečeno nejsnadněji lze vyrobit vodík rozkladem zemního plynu (= fosilní palivo!) nebo elektrolytickým rozkladem vody, a k tomu potřebujeme značné množství elektrické energie a tu musíme také nějak vyrobit. Z fosilních paliv, v jaderné elektrárně (i uran je neobnovitelné palivo).., anebo alternativními ovšem velmi málo účinnými způsoby spalováním biomasy, z větrníků, fotovoltaickými panely atd. Vyrobený vodík pak uchováme v nějakém zásobníku a později ho můžeme použít k výrobě energie. Vodík tedy není zdroj energie ale pouze nositel, zásoba, Většina nadšenců netuší, že oba procesy jsou energeticky ztrátové!!! Do přípravy vodíku musíme investovat více energie než kolik získáme spalováním vodíku. Význam vodíku spočívá tedy v tom, že jeho spalováním vzniká pouze voda a v městském provozu neznečišťuje ovzduší. Ale o několik kilometrů dál tepelná elektrárna při výrobě elektřiny vypouští emise, což si nikdo neuvědomuje. Takže vodík je sice tzv. čisté palivo, ale vyrábí se nečistým způsobem tedy z fosilních paliv nebo z jaderné energie. Jedině snad v Norsku by mohli čistým způsobem z vodních elektráren vyrábět vodík, ale ti to nepotřebují. Konec nadšení.
Jméno:trouba
Datum:20.02. 21:04
Titulek:elektrolýzaodpovědět
Přesně tak, jak uvádíte. Vodík je v tomto případě pouze nosič energie. Vyráběný elektrolýzou vody pochopitelně. Oproti klasickým elektropohonům na baterie, které mají velmi omezený dojezd (u nejnovějších verzí elektromobilů nabízených veřejnosti automobilkami cca 100km na jedno nabití baterie), lze uvést i další výhodu a tou je komfort při tankování vodíku časově srovnatelný s tankováním benzínu či nafty oproti mnohahodinovému procesu dobíjení elektroakumulátoru.
Vodíkem lze řešit paradoxně i jeden dosti zásadní nedostatek většiny tzv. obnovitelných zdrojů elektřiny (větrníky, fotovoltika, apod.), totiž nespolehlivost dodávky (nesoulad mezi harmonogramem výroby a spotřeby), zároveň ulehčit regulátorům sítě (např. pravidelně hrozící blackouty při přenosu výkonu z větrných farem na severu Německa na jih, kde je průmysl, často přes přenosovou síť ČEPSu). Elektřina se totiž bohužel nedá vyrábět na sklad a kromě pár přečerpávacích elektráren těch možností vyrovnávat inteligentně nesoulad mezi výrobou a spotřebou není. Pokud by se tento "vodíkový pohon" rozšířil ve větší míře, může to být řešení i pro stabilitu elektrizační sítě.
Jinak pro zájemce o tento projekt lze odkázat na webové stránky www.hytep.cz
Jinak o jádru to je na samostatnou diskusi, dnes už i racionálně uvažující Zelení začínají připouštět, že do budoucna to bez jádra nepůjde.
Jméno:XMen
Datum:18.04. 10:27
Titulek:elektrolýzaodpovědět
Nevidim rok kedy bol tento prispevok napisany ale dnesne nove elektromobili uz nejdu s dojazdom pod 300km. Neviem odkial mate tych 100km. To platilo niekedy v roku 2010 pri aute MIEV.

Elektrina sa da vyrabat na sklad ale vzdy bude stratova a jej skladovanie je velmi narocne. Bud sa deje konverziou na iny druh energie alebo sa pouzivaju baterie ci kapacitatory.
Jméno:Anna Spěváčková
Datum:20.02. 21:12
Titulek:pro doplnění.odpovědět
Samozřejmě, že lze vodík vyrábět i z jiných surovin, jež jsem nezmínila, a to z ropy, zemního plynu, uhlí (koksu) či biomasy. Výroba vodíku ze zemního plynu se uskutečňuje pomocí parního reformingu, což je poměrně jednoduchá a levná výroba pomocí vodní páry ohřáté spalováním části zemního plynu. Nevýhodou je vznik velkého množství CO2 (oxid uhličitý=skleníkový plyn - na kilo vodíku se vyprodukuje cca sedm kilo CO2!!!!). Z ropy se vyrábí vodík parciální oxidací ropných frakcí. Jedná se o zplynování kyslíkem a vodní parou za velmi vysokých teplot. Další možnost je zplynování (rozemletého) uhlí ve speciálních generátorech za vysokých teplot a tlaku. Takto lze zplynovat i biomasu ovšem za nižších teplot. Existují ještě další způsoby výroby vodíku, ale těmi už vás nebudu unavovat.

Jméno:Anton
Datum:20.02. 23:33
Titulek:Upřesnění upřesněníodpovědět
Tak předně, vodík, jakožto chemický prvek, která se v přírodě v čistém stavu v podstatě nevyskytuje, se nevyrábí, ale získává ze sloučenin. Teoreticky ho lze získat ze všech, kde se tento prvek vyskytuje (samozřejmě s vyšší nebo vyšší energetickou a technologickou náročností). Dále, je pravda, že za současné technologie získáváme vodík s vyššími energetickými náklady, než z něj můžeme čerpat, ale je určitě ekologičtější jedna odsířená tepelná elektrárna (o jiných ani nemluvě), než energetický ekvivalent v podobě tisíců naftových autobusů v městské dopravě. A nakonec, co je zdroj a co nositel energie, je diskutabilní otázka, už jen proto, že každá hmota je zdrojem i nositelem energie (paní učitelka by měla znát Einteinův vzorec E=mc2).
Jméno:Anna Spěváčková
Datum:21.02. 00:00
Titulek:prosím?odpovědět
Bohužel, o Einteinovi ani o jeho vzorci jsem v životě neslyšela. Mohl byste prosím upřesnit nějaké podrobnosti o jeho životě a díle?
Jméno:JP
Datum:21.02. 14:16
Titulek:To bych od Vás nečekalodpovědět
Překlep se stane každému. Vaše jízlivá poznámka rozhodně není na místě. Čekal bych od Vás mnohem větší velkorysost.
Jméno:Anna Spěváčková
Datum:21.02. 22:53
Titulek:................odpovědět
Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. To je přísloví, pane anonyme. Je zvláštní, jak vy očekáváte od druhých velkorysost, ale sám jí neoplýváte.

přidat názor
 
© 2002 - 2004 neratky.cz, všechna práva vyhrazena; kontakt: redakce@neratky.cz