Názor k článku

Protestujeme proti zbytečnému a necitlivému ořezávání stromů ve městě

Odpovědět na

Jméno:Anna Spěváčková
Datum:
Titulek:řezání stromů
Máte pravdu, vrba snese ořezávání (třeba na babku čili na hlavu), ale možná je to tím, že je velmi odolná a nenáročná. Asi jako člověk, který chytí kdejakého bacila, ale dožije se vysokého věku. To byla moje tchyně, snůška nemocí, ale kolem ní už všichni umřeli a ona se dožila 87 let. Vrba a jabloň opravdu patří mezi stromy které se špatně brání patogenům. (Jabloň se, jako ostatní ovocné stromy, řeže kvůli plodnosti, ale moc nevydrží. Na zahrádce mám jabloně staré cca 45 let, ořezávané, a už jsou to stařenky.) Pozor na zahradníky, mnozí se cosi naučili ve škole, ale člověk se musí do stromu vcítit, musí znát jeho historii a chápat jeho jednání. Stromy jsou schopné předvídat. Ptejte se, proč tak moc letos kvetou stromy, lípy u nás větvemi sahají až do trávníku, ohnuté pod tíhou květů (nedej bože, aby aktivní úřednice dohodly s destruktátory, aby větve ořezali, protože překážejí), což mi připomíná, že musím honem natrhat lipový květ. Nikdy v životě jsme neviděla tak strašně moc kvést lípy. Co to znamená? Stromy cítí, že je zle, že jsou ohroženy (Čím? Suchem? Asi...) a proto nasadily spoustu květů a budou mít spoustu plodů, které zaručují zachování rodu, pokud tu katastrofu stromy nepřežijí. (Bohužel, netuší, že ve městě je jim to houby platné). Cítí pohromu. Jednou jsem to zažila pod Kraličákem. Hory potemněly, les zčernal, ztichl, jako by říkal: Běž pryč, tady nemáš co dělat...letěla jsem do chalupy strachem bez sebe. Vážně. V noci přišla strašná bouře, liják rozryl pečlivými Němci vybudované cesty do hloubky, metr byl málo, ještě že jsme měli týden prázdnin, nebylo možné se dostat dolů, nějak se nám s pomocí ostatních chalupářů podařilo cesty trochu zasypat. Stromy předvídají. Kam mají nasměrovat větve, kolik mají nasadit květů a vytvořit dost semen, kam a jak růst. A pak přijde nějaký blbec a kvůli kšeftu sjednaného radnicí stromy ořeže podle jeho lidského rozoumku, poraní je, znetvoří, zmrzačí.

Text příspěvku

Jméno:
E-mail:
Nadpis:
Text:

© 2002 - 2004 neratky.cz, všechna práva vyhrazena; kontakt: redakce@neratky.cz