zpět na forum

Odpovědět na

Jméno:Anna Spěváčková
Datum:
Titulek:Parky ve městě - e-mail moudrého občana.
Najednou Vás zarazí zvláštní vzduch. Je něčím jiný. Biolog mi kdysi vysvětlil, že tam je i cosi jako elektrické napětí, které zvedne chloupky v dýchacích trubicích a bez zvýšení dýchání nám jde do krve až o 30% víc kyslíku. Kde to koupíte? V Kostomladských sadech? Vlastně proč se jim říká sady? Není to již nepravda? Co tomu říkat Kostomladské cesty, Kostomladské betony. Zpět k závorám. Pokud tam necháme pouze pár vstupních (opravdu myslím 2) - vstupní cesty a kolem se zachová neprostupná bariera zeleně – křoví (brání úniku dětí a vstupu výfukových plynů), tak super místo pro děti, důchodce. Pokud tam náhodně projde Městská policie a prohlédne i křoví, pak bude klid. Bude dělat smysluplnou práci, chránit nás. Tedy daně platící občany. Každý trouba si umí koupit beton, každý trouba si umí koupit v Arboeku namnožený strom, který se vykáže v oslavných statistikách. Ale Kdo si koupí strom, který si roste 50let? 60? Nebo i víc (mě je málem 60 a pamatuji tam les). NIKDO. Jak architekt vymyslí tu přirozenou džungli? A tak jsem si vzpomněl co jsem poslouchal v rádiu…. Ptali se firmy kontrolující pouťové atrakce, centrifugy a jiné na dětská hřiště, zda je také dělají a zda pro ně mají „certifikáty“. Mají. A otázka paní redaktorky (příjemně mě překvapila logikou) ….proč se do dětských hřišť nezakomponují stromy, které na tom místě stojí a proč se nejdřív vykácí a nebo hledá holé místo. Odpověď byla dokonalá a pasuje na naše pokroucené myšlení. Nelze, protože stromy nemají definované úchytové prvky a dopadovou plochu. Prostě vona si větev roste kde chce a navíc vona si při růstu sílí. Ta je drzá, ona se neřídí normou (ČSN). (správně ona, ale…). Nejsme již zblblí my? Opravdu musíme vše podřídit našemu egu? Co jsme neudělali MY (bílý člověk) tak je potřeba zničit, změnit, předělat? Jak se Vám utíká či prochází po tamních cestičkách? Nepruží trošku? A po betonu? Trošku nárazy na páteř? Jak se Vám dýchá v „nových“ Kostomladských cestách a v tom Řáholci? Zkuste se zastavit, zklidnit mysl (to má být také smysl parku) a v klidu dýchat, koukat do zeleně (nemusíte mít u sebe „stovku“) místo výhledu na domy kolem Kostomladských. Pro ty mladší…. Sad bývalo označení pro pozemek s rostoucími ovocnými stromy, které produkovaly ovoce i stín. V pohádkách (těch starých) se i pod stromem odpočívalo (lelkovalo). Co to je nevhodná dřevina? Kde je definice? Není, ale je to dřevina nevyhovující úředníkovi.

Text příspěvku

Jméno:
E-mail:
Nadpis:
Text:
 
© 2002 - 2004 neratky.cz, všechna práva vyhrazena; kontakt: redakce@neratky.cz