zpět na forum

Odpovědět na

Jméno:Anna Spěváčková
Datum:
Titulek:klouzavé chodníky...
Od uvedeného večera se nic nezměnilo. Firma FCC se zřejmě rozhodla, že žádné kamenivo nebude uklízet a spokojí se s nánosy soli, která se uklidí sama. Včera večer jsem se vracela z autobusu, začalo opět mírně mrznout a co si myslíte, že udělala sůl na chodnících s ledem? Jestli jste v hodině fyziky a chemie dávali pozor (chemii jsem učila a jistě jsem tento problém zdůrazňovala, nakonec moji žáci se pohybují i v zastupitelstvu, třeba zast. Kořanová, Jinoch, Kroužecký, no, někteří by na to nejraději zapomněli...někteří byli rodiče mých žáků..), pak sůl s ledem tvoří chladicí směs, která má podstatně nižší teplotu než led samotný. Proces probíhá tak, že smícháním drceného ledu s vodou a se solí se začne sůl ve vzniklé vrstvičce vody rozpouštět a při kontaktu s ledem dojde k jeho rychlému tání. Rychlé tání ledu a rozpouštění soli je spojeno s velkou absorpcí tepla. Chladicí směs tedy spotřebuje velké množství tepla na rozpouštění soli a na tání ledu, což způsobí silné ochlazení této směsi. Vhodnou kombinací různých solí a ledu lze připravit chladicí lázně o teplotě od -2°C až do -55°C, takže na chodnících to pěkně klouzalo. Ve čtvrtek u polikliniky se natloukla jedna stará paní, měla by žalovat město, kterému je ale hej, má na soudní procesy své právníky a obyčejný člověk si je musí platit. Nebude je žalovat, bojí se. Přitom rozpočet jsou vlastně naše peníze, to je nespravedlivé...

Text příspěvku

Jméno:
E-mail:
Nadpis:
Text:

© 2002 - 2004 neratky.cz, všechna práva vyhrazena; kontakt: redakce@neratky.cz