zpět na forum

Odpovědět na

Jméno:Pavel Šanda
Datum:
Titulek:odpověď
Máte poměrně nepřesné informace. Trockista jsem byl někdy před 20-15 lety a myslím, že mám docela pádné důvody, proč už nejsem. Trockismus je dost atraktivní pro mladé lidi, co chtějí zlepšit svět. Na druhou stranu málokomu to vydrží do pozdní dospělosti, protože teorie neustále naráží na praxi. Proto je taky tolik politiků, kteří byli v mládí trockisté a později z nich byli podstatně umírněnější levicoví politici, od Jospina po Tsiprase. I když ti lidé mnohdy obětovali mnoho třeba v boji proti fašismu nebo proti stalinismu, v konečném důsledku velká většina pokroku a zlepšení života lidí prosadila ve světovém měřítku sociální demokracie. A nejfunkčnější model uspořádání společnosti vidíme ve Skandinávii. Před více než pěti lety jsem vstoupil do ČSSD, což bylo důsledkem toho, že jsem si definitivně uvědomil, že jsem svými názory sociální demokrat. Taky není pravda, že říkám, že jsem byl anarchista. V Antifa jsem nebyl. Hlavně proto, že jsem nesouhlasil se strategií individuálního násilí. Nikdy jsem si nemyslel, že fašismus lze porazit rvačkami s neonacisty. V tričku s Che Guevarou mě nemohl nikdo vidět, protože jsem ho nikdy nenosil, ani ve svém revolučním období. Guevarova strategie partyzánské války a jeho příklon k Sovětskému svazu a později k maoistické Číně bylo něco, s čím jsem nikdy nesouhlasil, kromě toho, že nosit trička s portrétem nějakého člověka mi vždycky zavánělo kultem osobnosti. Kde jsem teď? Jsem pořád sociální demokrat. Vystoupení z ČSSD nebylo výsledkem změny mých politických názorů, ale výsledkem neblahého stavu ČSSD, kde se prostor pro sociálně demokratické postoje neustále zužuje. Zatvrzelý materialista (filozoficky) opravdu jsem. Hodně důležité jsou pro mě vědecké poznatky. Na ty dám hodně. Nicméně chápu, že většina lidí na světě jsou věřící a že s nimi sdílím tuto planetu. Na druhou stranu existují dnes i docela zásadní výzkumy, které vysvětlují, co vede lidi k tomu být věřícími. Ohledně lampionového průvodu máte pravdu. Ty byly před tzv. VŘSR i po ní a jsou i teď právě v té době, protože to je nejlepší doba na lampionový průvod z hlediska počasí a doby, kdy se stmívá. Jinak jsem člověk dost orientovaný na budoucnost, nikoliv na minulost. Ale jestli tu jsou lidé, které moje minulost opravdu hodně zajímá, nemám problém se s nimi sejít a povyprávět. Mám i řadu veselých příhod z té doby, i dost bizarních. Mohlo by to být dost zábavné.

Text příspěvku

Jméno:
E-mail:
Nadpis:
Text:
 
© 2002 - 2004 neratky.cz, všechna práva vyhrazena; kontakt: redakce@neratky.cz