zpět na forum

Odpovědět na

Jméno:Petr Paseka
Datum:
Titulek:K výročí rozpadu federace
Původně jsem se nechtěl k tomuto tématu vyjadřovat, ale přiměly mne každodenní oslavne tirady, jak se Češi se Slováky rozešli v pohodě. Takže tedy: ne, pohodový rozchod to nebyl. A nebyl to ani rozchod, ale jednostranné odtržení Slovenska. Slováci začali vyvádět už v roce 1991, vzpomeňme na pomlckovou válku. Pak "vlastenci" pritvrdili muziku. V Bratislavě a dalších velkých městech se veřejně pálily federální vlajky, vzpomínalo se na fašisticky Slovenský stát a jeho vlajky byly nošeny v průvodech. Jen díky toleranci prezidenta Havla nebylo na Slovensku vyhlášeno stanne právo (jako např. roku 1938 v českém pohraničí kvůli henleinovcum). Vlastenci jaksi pozapomneli, že 14. března 1939 se Slovensko dobrovolně (!) stalo členem hitlerovske koalice. A nebýt prezidenta Beneše, který za války vyjednal u západních i východních Spojenců uznání kontinuity předválečné ČSR, bylo by Slovensko považováno za poražený stát se všemi důsledky. Zdůrazňuji, že nejsem nacionalista, pocházím z cesko/slovenských rodičů a jsem tedy federalista a Cechoslovak i krví.

Text příspěvku

Jméno:
E-mail:
Nadpis:
Text:
 
© 2002 - 2004 neratky.cz, všechna práva vyhrazena; kontakt: redakce@neratky.cz