Tisk článku

Kvůli obrovským výdajům nezůstane městu na nezbytné potřeby obyvatel a adaptaci na klimatické změny

Také se vám motá hlava z částek, které město utratilo a ještě utratí za velkolepé stavby? Nový bazén za skoro padesát milionů, rekonstrukce kulturáku za tři sta milionů, poliklinika za dalších sto „melounů“, a co teprve výdaje na PPO (protipovodňovou ochranu okolí Labe)...

A to nepočítám další výdaje za nové silnice a chodníky, za nesmyslnou rekonstrukci (čti zničení) Kostomlatského sadů a lesíků v Mládežnické a na Kojetické u radnice a možná za další stavby, které byly a jsou vskrytu za zavřenými dveřmi připravovány k realizaci.

Všechny investice mají jedno společné: jsou uvedeny v rozpočtu města i s předpokládanými (pravděpodobně s vysoce nadhodnocenými) výdaji, a protože byl rozpočet schválen na konci minulého roku 2018, mohou se kdykoli realizovat.

Jak to, že jej zastupitelé schválili? Za prvé: zastupitelé, z větší míry noví a nezkušení, dostali hned po volbách rozpočet v pátém čtení, tedy v konečné podobě, kdy pod hrozbou provizorního rozpočtu (rozpočtové provizórium), jej raději schválili. Za druhé: zastupitelé seskupení do staronové koalice kolem bývalém starostky Mrzílkové většinou hlasů disciplinovaně rozpočet schválili, bohužel přidali se k nim i někteří zastupitelé z NeraHnutí.  

Ačkoliv je zastupitelstvo nejvyšší samosprávný orgán ve městě (není to ani starosta, místostarostové ani rada, ty volí zastupitelé a mohou je kdykoli odvolat – pokud seženou většinu 11 hlasů), zastupitelé schvalují pouze kosmetické změny, ale ke skutečnému rozhodování se nedostanou. Ačkoli mají zastupovat občany a hájit jejich potřeby, nejsou na tom o moc lépe, než oni.

Vezměme si na příklad obrovský plán rekonstrukce Společenského domu (budu jej pro zkrácení nazývat kulturák.) Celá ta nabubřelost by měla stát cca 300 milionů bez DPH, 360 s DPH. Celá ta akce byla upečená na radnici, veřejnost neměla vůbec možnost se k ní vyjádřit, ačkoliv to budou občané, kteří ji zaplatí z rozpočtu (i když nám bude schválena nějaká dotace, stejně ty peníze musí město mít).

Pouze vedení města a úředníci se měli na prezentaci dne 23. září 2019 možnost seznámit s projektem největší stavby – rekonstrukce kulturáku. Architekt Jiří Opočenský a ing. Štěpánka představili projekt rekonstrukce budovy a okolních prostor. Zcela náhodou jsem se o schůzce dozvěděla a využila možnosti se prezentace zúčastnit. Udivilo mě, že tak rozsáhlý projekt za stovky milionů nebyl představen ani zastupitelům ani občanům, ačkoliv tak obrovský výdaj na desítky let ovlivní život ve městě. Nebudou peníze na služby ani potřeby obyvatel. Peníze se vyplýtvají na jednu z velkých akcí a město bude dál chátrat. 

Z prezentace nebyl pořízen zápis, neexistuje doklad, že byly vzneseny důležité připomínky k chybám v projektu.

Starosta města Kroužecký nakonec vyšel vstříc požadavkům některých zastupitelů, aby i oni byli seznámeni s projekty největších staveb, které město chystá. Ale o tom v dalším článku.

Anna Spěváčková

Názory

01.11. 17:38Aleš ne Kocourek
doplním
05.11. 10:50Bořek
v přírodním stylu
05.11. 17:08Míša
cože??!!
06.11. 11:56Martin Růžička
Jsou tam nové domky
06.11. 18:38Míša
to nevím
07.11. 12:38Mila
Kterou MŠ
18.11. 11:24Občan
Herní prvky
18.11. 17:57kde
je třeba
06.11. 16:40Kostel
Peníze
07.11. 17:30Marie
vážně??!
18.11. 11:22Občan
Kostel
19.11. 15:56Chodec po nera
A kde na to církev vezme?
zobrazit všechny názory přidat názor
 
© 2002 - 2004 neratky.cz, všechna práva vyhrazena; kontakt: redakce@neratky.cz