Tisk článku

Báječná rekreace na neratovické riviéře.

Už jste si ji zkusili? Byli jste jí nadšeni jako já? Jenže spousta lidí nezamíří k Labi a je na mě, abych jim své zážitky přiblížila.

Na tzv. neratovickou riviéru se dostanete po  nové monstrózní autostrádě ze tří stran. Můžete si vybrat. Buď od Žebráka (bývalá hospoda s lavičkami a  stoly – oboje z neznámých důvodů zmizelo. Krásně se zde odpočívalo.) nebo od čističky z ulice kpt. Jaroše či od Lidlu zadem kolem koupaliště.

Autostráda vás zavede k náplavce pokryté mohutnou vrstvou písku. V očích města je to zlatý hřeb celé akce. Na pískové ploše by si měly lebedit desítky  obyvatel města. Ale nelebedí. Jezdím tudy poměrně často, ale doposud jsem na ni viděla jednu osamělou dvojici. Město si představovalo, že kdo bude mít dost lebedění, skočí si do Labe a osvěží se koupelí ve vodním proudu. Ani to nefunguje a vím proč.

Je to tím, že místo pro „riviéru“ je špatně zvolené. Nevím, kdo se vyjadřoval k poloze místa ke koupaní. Nevím, v čí hlavě vznikl ten úžasný plán zrovna zde vybudovat rekreační místo. Ten dotyčný se asi nechodí koupat do Labe, jinak by věděl, že zatímco Labe nad hydrem je čistá, pomalu tekoucí řeka s vodou rozvrstvenou od nejhořejší teplé po hodně studenou s vrstvou bahna v hloubce, za hydrem se voda z řeky promísí, je tedy studená a kalná. Kromě se do náplavky ukládá vše nežádoucí včetně páchnoucího bahna. Vstup do vody je plný špičatých kamenů, z obou stran jsou plochy stulíků. Stulík žlutý je zařazen do kategorie druhů vyžadujících další pozornost, tedy  likvidace nežádoucí.

Kdo se chce vykoupat, volí místo na levém nebo pravém břehu řeky v Lobkovicích nad hydrem. Oblíbené je místo u lobkovické louky, kde mohlo být zřízené molo pro plavce a vyčištěná náplavka s pískem pro vstup do řeky pro děti a méně zdatné plavce. Jenže tady město naplánovalo přístaviště, proti kterému bojovalo a dosud bojuje řada občanů. Škoda, byla by zde pěkná plovárna a přístaviště pro jachty mohlo být dole u Žebráka. Zde by jachtaři nikoho nerušili a mohli by piknikovat do aleluja.

Ještě se musím vrátit k vybavení „riviéry“ (všimli jste si, že čím honosnější název, tím větší šmejd?)  Aby se lidé ve zničené přírodě nenudili, bylo zde umístěno posilovací zařízení pro dospalé a jakási stylizovaná loď pro děti.  Kolem autostrády bylo usazeno pár laviček, ale ty mohly být i kolem staré ušlapané cesty. Z minula zůstal stůl s lavicemi, sedávají zde pánové a dámy s pivem, bylo tomu odjakživa. Abych nezapomněla: ta autostráda. Šířka jako pro tank, zabetonované mohutné obrubníky, tuny štěrku, proboha, komu měla sloužit? Většina lidí zde chodí pěšky nebo projede na kole, které se do povrchu vesele boří. Původní vyšlapaná cestička byla příjemnější a do krajiny se lépe hodila.

Mimochodem, stále je zde dovoleno volné pobíhání psů.

Tak co říkáte, nalákala jsem vás na  naši úžasnou neratovickou riviéru za nejméně milion?

Anna Spěváčková

Názory

05.08. 12:02Zdena
Riviéra
05.08. 19:22Karel
s tím bych
05.08. 22:35Ondra
WC
06.08. 16:47Jana
proto město smrdí
06.08. 20:02Zdena
Hygiena
13.08. 20:06Blanka
Riviéra
16.08. 16:59Blanka
Riviéra-pokračování
17.08. 22:21Simona
Bez dozoru
zobrazit všechny názory přidat názor
 
© 2002 - 2004 neratky.cz, všechna práva vyhrazena; kontakt: redakce@neratky.cz