Tisk článku

Městský úřad chystá revitalizaci Kostomlatského sadů.

Již poněkolikáté si město vybralo ing. I. Řehákovou z Tišic k vypracování projektu na revitalizaci zeleně. Paní architektka se vyznačuje tím, že odmítá zakomponovat do návrhu stávající stromy a keře a navrhuje vykácet většinu těch, které by mohly dál růst.

Spolek občanů Neratovic (SON) obdržel od odboru životního prostředí žádost o povolení kácení 17 stromů na ploše parku, který se zde nazývá Kostomlatského sady. Mají padnout: 1 lípa, 3 topoly, 3 smrky stříbrné, 1 jabloň, 1 trnovník akát, 1 hlošina úzkolistá, 7 zeravů východních (thují), všechny živé ploty a většina keřů v  parku.

SON zásadně nesouhlasí s návrhem revitalizace Ing. I. Řehákové. Vadí ji zbytečné vykácení zdravých vzrostlých stromů (kromě thují a akátu), které budou stínit, ochlazovat prostředí a zachycovat hluk a prach z okolních silnic. Nesouhlasí s kompletním odstraněním živých plotů a keřů uvnitř parku, mohou být zmlazené a dosazené nové tam, kde je to nutné. Bude trvat třicet let, než se rozroste nová výsadba, pokud se jí to podaří.

SON nesouhlasí s vykácením hlošiny úzkolisté, biologicky velmi cenného stromu. SON navrhuje, aby byl strom ponechán v původním stavu a oplocen, jako ukázka starého stromu ponechaného k vývinu hmyzu a hnízdění ptáků.

Po vykácení navrhuje paní Řeháková nové cesty úhlopříčně napříč parkem, přemístění jezdce na koni na nový betonový sokl, tři  lavičky bez opěradla, jedna dlouhá také bez opěradla  a područek (staří lidé musí mít opěradla) – všechny na slunci, celkem tři odpadkové koše a vysázení nové zeleně: 4 kusy javoru babyky, 62 kusů habrů na živý plot u trafostanice a 11 kusů dřezovce trojtrnného jako jednodruhové stromořadí podél hlavní cesty. V době klimatických změn a nových škůdců a patogenů je chybou navrhovat jednodruhové výsadby, výsadby by měly by být druhově i délkou života rozmanité, je nutné použít i stromy vícekmenné a tzv. keřové stromy, chybí keře s květy a plody.

Dřezovec trojtrnný je poměrně řídký strom (minimum stínu) s lusky, které budou padat na cestičky, a při úrovni údržby firmou FCC nelze očekávat, že by byly průběžně odstraňovány. Kolem jezdce na koni navrhuje I. Řeháková záhon s trvalkami. Jen člověk žijící mimo Neratovice a neznalec místních poměrů může kolem sochy navrhnout záhon; jak dlouho tam může vydržet?

Ing. Řeháková nenavrhuje žádný živý plot kolem parku, má prý být otevřený a prostupný. Skoro polovina parku by měla zůstat bez stromů a keřů.

Dovedu si představit,  jak bude vypadat park bez živých plotů, obklopený ze všech stran silnicemi, zaprášený, hlučný, bez intimních odpočinkových zákoutí. V takovém parku si lidé nesednou ani neodpočinou. V projektové dokumentaci chybí vizualizace, město ji zřejmě nepožadovalo. Škoda, mnozí si těžko představí, jak bude park vypadat.

Pokud městský úřad schválí tuto verzi revitalizace, vnikne zde další zpackaný a nepodařený výtvor za miliony.

Anna Spěváčková

Názory

23.06. 19:40Jiří Navrátil
To je zase paskvil.
28.06. 10:49polemika
projekt
15.07. 17:01Zdena
lavičky v parku
26.07. 17:48BV
Kostomlatské sady, fajn, pro koho?
26.07. 18:02Anna Spěváčková
"Riviéra"
27.07. 09:40Bv
Labská riviéra
zobrazit všechny názory přidat názor
 
© 2002 - 2004 neratky.cz, všechna práva vyhrazena; kontakt: redakce@neratky.cz