Tisk článku

Městu chybí opravárenská četa

Město je špatná hospodyňka. Každá žena vám řekne, že v domácnosti se musí pořád průběžně uklízet a opravovat, aby zařízení vydrželo co nejdéle. Špatná hospodyňka nechá byt chátrat, pak se všechno vyhází a za velké peníze se nakoupí nové zařízení.

Přesně tak postupuje město. Jen se pořádně rozhlédněte kolem. Shnilá prkna v lavičkách: místo aby se vyměnila a natřela, lavička se odveze a (možná) se místo ní objeví nová. Většinou jsou shnilá prkna natřena a tím to končí. Dětské hřiště: dřevěné ohrazení, na něm se odlupuje barva, ale nikdo jej nenatře. Vyrvané obrubníky nikdo neopraví, tak je firma FCC odveze. Příkladů by bylo ve městě spousta.

Místo oprav se přeorá celý kus sídliště, říká se tomu revitalizace. Místo kontejnerových stání, která stačilo natřít a doplnit chybějící tvárnice, se vybudují drahé kovové klece s kameny, v zelené ploše, kde nikdy nikdo nechodil, jsou zřízeny kamínkové cesty, které postupně zarůstají a stojí na nich voda. Jsou vystavěna nová hřiště, ale už si jich dál nikdo nevšímá. Kus zelených ploch je přeměněn na keřové a bylinné záhony, keře už dávno zmizely, buď je posekala firma FCC nebo byly zničeny při výkopech veřejného osvětlení; byliny zarostly plevelem, místo nich je zde prázdné místo z něhož vlají zbylé geotextilie. Stromy uschnou a už je nikdo nevymění. (Proč usychají, bude pojednáno jinde.) Ulice, kde je pár rodinných domků, se vybudují včetně dvou zbytečných chodníků, bez zeleně.

Stejně to vypadá po celém městě.  Kostomlatského sady místo průběžné obnovy budou celé naráz tzv. revitalizovány. Už se těším, co tam vznikne za paskvil a jak dlouho vydrží. Stačí náš pověstný ušmouraný jezdec na koni uprostřed sadů. (Sady, jak absurdní jméno pro kus vegetace na periferii města).

Jsou města, kde moudré vedení zaměstná řemeslníky a dělníky různých oborů a vytvoří z nich opravárenskou četu, jak někde pěkně říkají „partu hic“ a ta opravuje, natírá, vyměňuje co je potřeba. A město je pořád upravené a hezké. Občas vidím v nějakém jiném městě takové pracující skupiny. U nás to nejde. A víte proč? Protože město čeká, až dostane dotace na velkou stavební akci. Dnes jsou všude běžné praktiky takové, že vyhraje firma s nejnižší předraženou cenou, najme si subdodavatele, kterým buď zaplatí minimum nebo vůbec nic, drahý materiál je nahrazen levným a nekvalitním, občas se něco odkloní, třeba žulové kostky a dlažba či kovová zařízení, z dotace zbude pár milionků a pro ty už se odbytiště najde. Známe, víme, o čem je řeč.

Z nějakých oprav nic neplyne. Žádné přínosy. Jak pořád tvrdím, dotace jsou největší zlo. Všichni jako jeden muž a žena platíme Bruselu, ale to, co dostaneme zpět jako almužnu, se promrhá na věci často zbytečné. Zisk jde do kapes stavebním firmám a kdo ví kam jinam. Můžeme si domyslet, komu.

Anna Spěváčková

Názory

17.10. 12:33Josef
dotaz
17.10. 14:22Anna Spěváčková
to zrovna...nejsem blbá...
18.10. 07:23Jan
asi další
18.10. 11:14Honza
takže od léta
18.10. 22:54Anna Spěváčková
jak by to mělo fungovat
19.10. 19:17Měrník
Trefa do černého
23.10. 15:10Jitka
mohla by se
23.10. 21:01B.k.
je to tak
zobrazit všechny názory přidat názor
 
© 2002 - 2004 neratky.cz, všechna práva vyhrazena; kontakt: redakce@neratky.cz