Tisk článku

Mohutný dub ve Fibichově ulici má být zlikvidován

Nevím, jestli jste postřehli, že kvůli němu se ve čtvrtek 17. srpna 2017 sešli obyvatelé okolních domků, aby se s ním rozloučili.

Na jeho mohutné větve pověsili obrázky, k jeho patě položili nápis: „Člověče, prosím, nedovol, aby mě skáceli. A já ti budu i nadále pomáhat. Tvůj stoletý přítel DUB“.

Obyvatelé sepsali petici, kterou chtějí odevzdat zastupitelům na zasedání 13. září. Žádají o projednání věci radou a zastupitelstvem a o změnu projektu, aby dub mohl zůstat stát. Jedná se vlastně o podnět občanů, ne petici, tu v Neratovicích v tomto případě neuznávají.  

Mohutný zdravý dub, určitě více než stoletý, má být pokácen kvůli výstavbě souvislé nové silnice v ulici U Strouhy. Projektant na stromy nebral ohled, protože město si v zadávací dokumentaci nestanovilo podmínku, že dub nesmí být stavbou dotčen a musí být zachován.

Pokud někdo tvrdí, že je to nemožné, pak nemá pravdu. Ulice U Strouhy totiž vede od ulice V Lesíčkách k ulici Ant. Dvořáka, uprostřed do ní ústí ulice Fibichova. Polovina ulice je lemována rodinnými domky, od rohu ulice Fibichova, kde začíná lesík a lemuje ulici U Strouhy, jsou domky jen na jedné straně. Právě na rohu Fibichovy ulice stojí náš mohutný dub. Mohl by být zachován, pokud by od ulice Ant. Dvořáka byla vybudována slepá ulice jen pro šest rodinných domků a trafostanici. Pak by dub ani čtyři borovice nemusely být pokáceny.

Jenže to by muselo město mít snahu stromy zachovat a zamyslet se s projektantem nad způsobem, jak toho dosáhnout.

Je smutné, že právě v době, kdy se razantně začaly projevovat klimatické změny, kdy se začaly zvyšovat teploty a budou se dále zvyšovat, kdy hrozí další období sucha doprovázené neúrodou a hynutím stromů, v našem městě politici strkají hlavu do písku a předstírají, že se nic závažného neděje. Místo, aby byl chráněn každý strom a keř a byla vysazována další zeleň, která ochlazuje a zvlhčuje město, se kácí o sto šest.

Slovy „Po nás potopa“ prý utěšovala milenka krále Ludvíka XV. Jak je vidět, i jiní se dnes řídí tímto heslem. Na prvním místě jsou jen peníze a nic než peníze.

Anna Spěváčková

Názory

05.09. 22:53Petr
mýlíte se
06.09. 00:28J.
mýlíte se
15.09. 11:58Michal
z Neratovice v obrazech....
zobrazit všechny názory přidat názor
 
© 2002 - 2004 neratky.cz, všechna práva vyhrazena; kontakt: redakce@neratky.cz