Tisk článku

Nová, krásná Kojetická, ale...

Podzim je za dveřmi, dětičky a puberťáci jdou do školy a mrňátka do školek. Na Kojetické konečně skončilo budování nových chodníků. Přežili jsme vedra, jaká se budou v dalších letech zvyšovat, stejně jako velká sucha.

Obyvatelé zjistili, že je město ve vedrech prašné a rozpálené, není se kam schovat do stínu, chybí kašny, vodotrysky a pítka, dešťová voda proudí bez užitku do kanálů. Půda je udusaná a nic se do ní nevsákne. Město dělá mrtvého brouka a dál se věnuje výstavbě nových, špatně vyprojektovaných chodníků a silnic.

Škoda, že projektové studie nejsou podrobeny veřejné diskuzi. Ale radnici občané částečně nezajímají, částečně se jich bojí.

Poslední akci jsme mohli sledovat na Kojetické. Nebudu se už vracet k nepochopitelně  (ne)koordinované výstavbě, kdy obyvatelé klopýtali od jedné díry k druhé, matky tahaly kočárky přes překážky a všichni jednotně nadávali. Naštěstí nic netrvá věčně a nyní, jak prohlásila jedna starší dáma: „Máme krásnou Kojetickou“. Ano, lidé, kteří mají hlavu jen kvůli klobouku nebo čepici, tak uvažují. Nevidí chyby a nedostatky. Zkusím je shrnout.

Přechody: už jsem o nich psala. Od tří chodníčků od Penny nevedou přechody rovnou přímo na druhou stranu silnice, ale jsou nepochopitelně posunuté o kus dál vpravo. Chudáci nevidomí a poloslepí.

Chodníky: místy rozšířené do silnice. Proč? Tenhle podivný útvar vrtal v hlavě mnoha lidem. Vysvětlení je jednoduché: dopravní normy nařizují budovat uprostřed přechodu delšího než 7 metrů ochranný ostrůvek pro chodce. Jenže ochranné ostrůvky nejsou vybudovány nikde ve městě, ani tam, kde proběhly nedávno rekonstrukce. Odstrašujícím příkladem může být ulice Na Výsluní, kde nekonečně dlouhá, rovná a nudná silnice svádí k sebevražedné jízdě. Kromě jednoho jsou zde všechny přechody delší než sedm metrů, ale ostrůvky chybí.

Kojetická patří kraji, ten by zde měl na vlastní náklady ostrůvky vybudovat, jenže... proč by se to neudělalo jinak, že. Proč se nedomluvit s krajem (paní starostka je přece krajská zastupitelka), že město vysune část chodníků do silnice, přechod bude kratší než sedm metrů, kraj nic nemusí budovat, vlk se nažere a koza zůstane celá. Nezůstane. Dutá hlava, která to vymyslela, nedomyslela, že za křižovatkou Kojetické a Benešovky jsou proti sobě dvě zastávky a autobusy vyjíždějí proti sobě. Nejhůř je na tom autobus zahýbající z Benešovky. Nedej bože, aby se mezi ně připletl cyklista! Na Kojetickou už na kole ani náhodou, člověk si koleduje o úraz nebo smrt. To bylo řečí, jak město bude podporovat cyklisty, výsledkem je drncák odnikud nikam na Vojtěšské, dva úzké drncáky odnikud nikam v Masaryčce, piktogramy na kraji silnic - jako by vás ochránily nějaké malůvky od sražení zrcátkem šíleného jezdce. A těch je neúrekom (pro ty, co tápou ve slovenštině = velmi, velmi mnoho).

Mimochodem, proč, když jsou chodníky rozšířené, na nich nejsou pruhy pro cyklisty, byli by v bezpečí; nebo chodníky určit pro chodce i cyklisty naráz, tak řeší bezpečnost mnoho měst, přes která vedou rušné komunikace.

Ano, krásná Kojetická také potěšila majitele aut: zatímco na staré Kojetické bylo zhruba 80 parkovacích míst, nyní je jich stěží 60. O dvacet míst méně. Žádná nová parkovací místa nebyla vytvořena při rekonstrukci ulic Na Výsluní, v Benešovce, ani v Masaryčce, kde jsou obchody a různé služby. Na Vojtěšské také nic.

Někdy mám dojem, že naše radnice schválně ubírá parkovacích míst, aby měla argument pro výstavbu parkoviště na Výsluní nebo nedej bože plánované silnice za Výsluním podél paneláků od připravovaného hypermarketu ke zbylým zahrádkám, na níž by mělo parkovat jedno auto vedle druhého.

Co si budeme povídat, budeme se modlit, aby už byly komunální volby a tahle parta zmizela v propadlišti dějin.
Jakou máme naději, že se to tady změní k lepšímu…?

Anna Spěváčková

Názory

04.09. 16:55No
bylo by to
08.09. 13:21Josef
pro NO
08.09. 17:37Anna
mýlíte se
09.09. 07:23Jan
je to tak
10.09. 11:26L.
Dotaz
11.09. 06:56xyz
...všichni
04.10. 22:04Zita Zelená
Teror? To jako vážně?
04.10. 22:28Anna Spěváčková
Teror? Ani náhodou!
05.10. 06:53Boženka
je to jinak
05.10. 09:19Míla
jak jste na to přišla?
05.10. 11:01 a
proč se neodstěhuje
05.10. 08:30hmm
paní se
05.10. 08:17Martin Růžička
Teror to není
05.10. 10:40Josef
pro AS
05.10. 15:04Anna Spěváčková
jak by to mělo fungovat
05.10. 16:08Radek
silnice
05.10. 21:55Anna Spěváčková
nelžete
06.10. 08:08Martin Růžička
Pokud souhlasili ...
06.10. 09:15Anna Spěváčková
Konkrétní údaje chybí, proč?
další názory...
05.10. 22:30A.
Re: Radek
06.10. 17:46xyz
mluv za sebe
09.10. 10:03Josef
pro xyz
zobrazit všechny názory přidat názor
 
© 2002 - 2004 neratky.cz, všechna práva vyhrazena; kontakt: redakce@neratky.cz