Neratovická riviéra? Katastrofa.

16. 9. 2020 jsem se šla poprvé a určitě naposled vykoupat do tzv. neratovické riviéry na Labi. Koho napadlo zde zřídit místo ke koupání, neměl rozum.

Už název je podezřelý. Bombastický, jako by naše ušmudlané městečko bylo středem vesmíru.

Naše „riviéra“ je náplavka s navezeným pískem, bylo ho více, část spláchla mrňavá povodeň před pár týdny.  Vlevo od ní je stanoviště pro grilování a odhazování odpadků, většinou obsazené našimi opálenými spoluobčany. Napravo jsou lákadla pro děcka, nevím, proč všude musí být dětská hřiště, proč u nás neexistují příjemné odpočinkové kouty pro staré lidi. Ale vraťme se ke koupání, což by mělo být hlavním lákadlem neratovické riviéry.

Kde se lze v Neratovicích vykoupat? Koupaliště je drahé a bohužel, většina bazénů je opět určená dětem a pubertálním osobám. Tišická pískovna je daleko a návštěvníci Beach Parku nezaručují klid a pohodu, ani bezpečnost pobytu, dá se prý koupat i v lomu, ale nikdy jsem tam nebyla. Dá se koupat i v Labi, ale mnoho lidí zvyklých na bazény trpí předsudky vůči plavání v přírodní řece.

Normálně se chodím koupat nad hydro, ale tentokrát se mi nechtělo jet tak daleko a tak jsem zamířila na „riviéru“. Čtenáři, pokud tě zláká tato neratovická atrakce, připrav se na nejhorší. Už ten přístup - nová cesta, která nahradila pískovou cestičku, se nepříjemně boří, na kole je to ještě horší. Pokud vstoupíte do vody, nelekněte se. Dno je plné ostrých kamenů, mezi nimi i velké balvany,  takže akorát zakopnete a ztratíte rovnováhu. Vlítnete o něco dřív do vody a pokud je studená jako včera, nemusíte se postupně osvěžovat. Zatnula jsem zuby a pokračovala v postupu do řeky. Situace se neměnila, dno bylo pořád plné kamenů, mezi nimi vrstva bahna. Celkový dojem: velmi nepříjemný. Řeka je tu studená a špinavá, jak voda předtím protekla turbinami.

Děkuji, nechci. Už nikdy neratovická riviéra. Raději si půjdu zaplavat nad hydro k lobkovické louce. Jenže až zde postaví přístaviště, bude po koupání. Namítáte, že přece zastupitelstvo odhlasovalo provést změnu v návrhu nového územního plánu a tím znemožnilo výstavbu přístaviště u lobkovické louky. Nebuďte naivní. Je mnoho možností, jak usnesení obejít. Jen co bude po volbách do kraje.

Jsem přesvědčená, že vedení města spolu se svými příznivci má důvody, aby zde za každou cenu prosadilo přístaviště pro jachty.

Anna Spěváčková
Jméno:Jiří
Datum:19.09. 21:13
Titulek:skateboardové hřiště
Na místě té zparchantělé Riviéry tady mohlo být skejtbordové hřiště. Mohli zachovat klidné koupaliště bez rámusu.
Jméno:polemika
Datum:20.09. 08:11
Titulek:udržitelnost
V blízkosti Neratovic jsou dvě přírodní vodní plochy, kde je poměrně čistá voda. Pískovna Mlékojedy a lom Kojetice. Jak je udržet nadále čistými?
I když vodních ploch je v ČR mnoho, čistá voda je poměrně vzácná. Proč?
Zaujala mě reportáž o otevření jezera Most, které vzniklo zatopením hnědouhelného lomu. Voda je v jezeře Most zatím velmi čistá a aby to tak vydrželo, je tam kromě jiných opatření zákaz rybolovu. Hlavně se jedná o to nechytat dravce, kteří udržují populaci ostatních ryb na přijatelné úrovni. Tolik reportáž.
Když se nesmí ryby lovit, tak je nikdo nepřikrmuje a nehází jim návnady a tudíž není ve vodě mnoho živin a tak tam není ani mnoho řas a sinic ale ani ryb a ani uhynulých ryb a tudíž je tam voda čistá.
Nejhorší situace je v rybnících určených pro chov ryb, kde jsou násypky pro jejich krmení. Tam je voda na koupání velmi špatná. Tam se ani většině ryb nelíbí, jen kapři to snášejí. Bohužel často dochází k obojímu využití, pro koupání i rybaření.
Zpět k jezeru Mlékojedy. Nemám vůbec nic proti rybářům, sedí tiše, neruší na rozdíl od motorkářů, repro hudby a nedej bože vodních skůtrů, uklidí po sobě, dělají brigády na úklid odpadků okolo jezera, které tam ve velkém a se samozřejmostí zanechává hlavně mládež, ale bohužel i přikrmují ryby házením návnad. Rybáři chytají skoro pořád, i ve slunných letních dnech. S pruty to umí a umí hodit hodně daleko, a potom, někteří nevhodně, křičí na plavce, kteří však o jejich vlascích nemají ani tušení. To však vodě nevadí, je to jen takový úsměvný kolorit letní sezóny.
Vhodné plochy pro rybaření a nevhodné pro koupání jsou hlavně labské tůně a Labe.
Směšováním účelu užití se vzácné areály vhodné pro koupání postupně znehodnocují. Samozřejmě není to důvod jediný. Postupné zarůstání břehů keři a stromy a z nich padající listí vodu také kazí. Záleží na poměru organických zbytků vůči celkovému objemu vody a na jejich požíračích. V tom mají pískovny a lomy výhodu - jsou poměrně hluboké, jejich břehy nebývají členité a navíc nemají povodí a tudíž žádné velké splachy hnojiv, prachu, listí, zbytků..
Přirozené poměry a rovnováha a také ohleduplnost a tolerance, to je oč tu běží. Znalá autorita jen vhodně reguluje a směruje rozličné zájmy.