Jak se město vyrovnalo s koronavirem

Možná, že máte jiné zkušenosti, ale pro mě jako postarší ženu v rizikové skupině, selhalo.

Hned se dozvíte proč. Začnu informovaností starších občanů. Bylo v pořádku, že hned v prvních dnech běželo v televizi oznámení o zřízení krizové linky a linky pro nákupy a léky pro seniory.

Špatné bylo, že informace o průběhu epidemie, nakažených a podobné důležité věci byly zveřejňovány pouze v elektronické podobě, tj. na webu města a hlavně na facebooku města a starosty. Ten na svém facebooku zveřejňoval všechny možné úvahy i nad rámec oficiálního facebooku města, jako by to byl hlavní zdroj informací. Chybí mu schopnost vcítit se do pocitů jiných věkových klategorií.

Uvědomil si někdo, že hodně starých lidí nemá počítač, neumí s ním zacházet, nemá ho nikde k dispozici? Jediné místo, kam si mohou zajít na počítač je knihovna a ta byla zavřená!

Můžeme tedy rovnou odepsat web města i facebook. Ten totiž mnoho starších lidí nepoužívá, považuje jej za zbytečný, zatěžující a nevhodný pro komunikaci.

Takže zůstal jen jako zdroj informací telefon. Jenže ani tato množnost nebyla bez problémů. Potřebovala jsem donést lék z lékárny. Byla jsem na lince pro nákup poučena, že musím zavolat do lékárny a z ní mi lék donesou. Volala jsme panu Pharm. Dr. Bártovi, ale ten tuto verzi zamítl jako nepoužitelnou. Donášku léků musí zařídit město. Nakonec se vše vysvětlilo, ale zůstalo to ALE. Mnoho místních starších obyvatel nechce obtěžovat. Neumí se prát o svoje práva.

Takže ani telefon vše nevyřešil. Na dveřích domů byl nakonec vyvěšen leták s čísly telefonů a seznamem donášek jídel.

Ale problémy zůstaly. Lidé neměli desinfekci a nevěděli, kde ji sehnat. Město ji prodávalo 100ml za nestydatých 70 korun!!! Litr za tuto cenu by stál 700 korun!!! V drogerii ji pak prodávali za 199 korun a u vietnamců byla prý ještě levnější.

Další problém byly roušky. Kdo umí šít a vlastní šicí stroj, pro toho to nebyl problém. Ale kdo to neumí, nevěděl, na koho se obrátit.

Mnoho měst roušky roznášelo lidem nad šedesát přímo domů. Město má přece přístup k databázi občanů. Někde roznášeli i dezinfekci. Tady nic.

(Ach, pardon. Dostala jsem do schránky s obálkou, ve které byl jakýsi hadr – měla to být netkaná textilie - s dvěma gumičkami. Volala jsem kamarádkám, nikdo netušil, co to je a k čemu to je. Většina skončila v koši.)

Hodně obcí využívalo městský rozhlas. Tím informovalo občany o všem, co by měli vědět. Tady se rozhlas neužíval, prý to není městský rozhlas, ale varovný systém VISO/VOX, používaný pouze v nutných případech.

Epidemie koronaviru zřejmě nebyl nutný případ a tak tento systém, nahrazující městský rozhlas využíván nebyl.

(Ale pro vyhráváni písně „Není nutno“ byl kupodivu použit…).

V Listechv\šel článek, jak fungoval odbor sociálních věcí a zdravotnictví v době epidemie. Uvádí se v něm, že tímto odborem bylo realizováno mapování sociální situace seniorů, kteří potřebovali podporu. Byla jim přý předána I.C.E. karta tzv. seniorská obálka atd. Také jsem využila této pomoci, ale žádná karta mi předána nebyla, ačkoliv jsem také osamělá. Prý tito osamělí senioři budou i nadále monitorováni pro případ pomoci. Ráda bych to viděla. Ptala jsme se svých osamělých vrstevnic, zda něco obdrželi či je někdo oslovil. Nevěděly, co je to ta karta a nikdo je neoslovil. Naopak, cítily se odstrčené a osamocené.

Takže když to shrnu, město, tj. radnice, v době epidemie koronaviru (a ta ještě neskončila, ale stále trvá) SELHALO.

P. S.: Nyní je kousek od nás v Čecečlicích další ohnisko koronaviru. Naše radnice nás o tom opět neráčí informovat.

 

Anna Spěváčková
Jméno:Karel
Datum:30.07. 12:53
Titulek:no vidíte, jak se o vás starají
Asi před měsícem dostali někteří senioři do schránek obálku s rouškami ( to brzo!) a s dopisem:
Vážení a milí spoluobčané.
dostává se Vám do rukou bavlněná rouška ušitá našimi dobrovolníky. K roušce máte k dispozici 30 ks jednorázových filtračních vložek z originální netkané textilie. Bílý jemný čtverec vložte do bavlněné roušky. Tento filtr si měňte každý den a po použití ho vyhoďte do směsného komunálního odpadu. Roušku vždy jednou denně vyvařte a po usušení vyžehlete z obou stran, případně ji můžete používat i bez vloženého filtru.Chraňte sebe i své okolí. Přejeme vše dobré, hodně sil, optimizmu a zdraví. Město Neratovice.
Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:30.07. 15:33
Titulek:bohužel
Musím konstatovat, že jsem, přestože také osamělá seniorka, do schránky nic nedostala. A opět -řada mých známých důchodkyň také ne. Tak co to je za pomoc seniorům? Řekla bych, že Listy jsou snůška chvály a skutků v oblasti sci-fi.
Jméno:Lída
Datum:30.07. 18:00
Titulek: je to tak
Moje 78-letá matka a další penzisté o kterých vím,že nedostali také.Přitom je jednoduché zjistit z matriky adresy a věk lidí,komu je opatřit.Ale to bychom nežili v našem Kocourkově a po našich kocourkovkkých chtěli trochu moc..
V dnešní době spoléhat nejlépe sám na sebe,tahle a další vlády myslí jen na sebe a svá korýtka.Snaží se,to jo,ale....znáte to.
Jméno:Lída
Datum:30.07. 18:06
Titulek:2)
K LN musím souhlasit,většinou ve smyslu: každá liška pochválí svůj ocas a ty nám do toho nemluv...
Proto jsou tu o dění ve městě zřízeny nové weby a zpravodaj.Zpravodaj,který je objektivní a nelže,nevlní a kouká otevřenýma očima.
Takže LN mohou směle rozdávat ovcím a pochlebovačům + podobným...Ti jim skočí na všechno..
Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:31.07. 17:09
Titulek:pořád to stoupá...měly by být roušky!!!.
30. 7. 2020 bylo 252 nakažených.
Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:01.08. 17:00
Titulek:počet infikovaných koronavirem
V pátek bylo 232 nakažených koronavirem. Zajímalo by mě, proč se nikde neuvádí ohnisko nakažených ve Klích (de facto v Tuhani) - zahraniční pracovníci v zemědělství, údajně Rumuni. Zeptám se starosty a hygieny.
Jméno:Jana
Datum:01.08. 19:09
Titulek: to je to samé
Jako když jsem se ptala,kolik nepřizpůsobivých bere dávky a kolik jich je dlouhodobě nezaměstnaných.Asi se bojí,že by nám slezly hrůzou vlasy.
Jméno:Anna Spěváčková
Datum:02.08. 09:22
Titulek:počet infikovaných
Dne 1. 8. 2020 125 nakažených. O víkendu se málo testuje. Debatuje se o tom, že by měli starostové dostávat přehled o počtu infikovaných a jejich lokalizaci. Zatím si musí žádat podle zákona č. 106 a dostanou údaje staré 15 dní, což je na ....víte na co. Nevím, jestli si o počty musí žádat u hygieny nebo počty dostanou automaticky. Co náš starosta? Jak se k tomu postaví? A pokud je bude dostávat, zveřejní je nejen na webu a facebooku, ale dostupným způsobem pro všechny? Třeba rozhlasem?
Jméno:Honza
Datum:02.08. 11:39
Titulek:ho,ho,hooo
To bych je chtěl vidět!Ti mají jiné starosti,určitě ne směrem pro ob(v)čany.
Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:03.08. 09:47
Titulek:Rozhovor s imunologem Smejkalem
https://www.youtube.com/wa tch?v=OJJyhqmXdqU&pp=wgIEC gIIAQ%3D%3D&feature=push-f r&attr_tag=GAHaKm_RLCLOD78 g%3A6

Smejkal: Češi nezažili opravdovou epidemii, můžeme to teď zkazit vlastní hloupostí, noste roušky!!!!

Z diskuze:
Blanka Mecová
Jsem zdravotník, rozhodně nic neulehčují,ale mám pocit,že by bylo fajn aby ,všem někdo řekl,že roušky je potřeba přát,žehlit a respirátor je funkční 4 hodiny a ne 2 měsíce, obyčejná rouška má také svou životnost,a hlavně dezinfekce rukou,každý druhý sahá na roušku mnohokrát za hodinu,a pak si ji dávek kapsy a ráno nasadí.pokud je infikovaná patří do koše. Prosím zde je velká rezerva!

Pavlas CMT
Je smutné,kolik lhostejnosti a sobeckosti mezi lidmi je.Setkávám se s názory jako třeba "lidskou populaci je třeba ozdravit,staří a nemocní musí z kola ven" nebo "no tak bože,někdo umře" nebo "nač nosit roušky vždyť stejně umírají staří a nemocní kteří by stejně zemřeli"(zajímavé jak někteří lidé vědí že by staří a nemocní stejně umřeli).Jednou umře každej,ať je mladý nebo starý,ať je zdravý nebo nemocný.To opravdu má zemřít na covid člověk jen protože je starý nebo nemocný?Znám několik lidí,kteří bojovali s tak závažným onemocněním jakým je rakovina.Někteří lidé by jim tu šanci na uzdravení klidně vzali svou lhostejností a sobeckostí.Všem těm kdo čtou můj příspěvek bych chtěl vzkázat: Panika a hysterie není na místě,byť s touto situací nejsou žádné špásy.Přistupujme k tomu rozumě a zodpovědně.Buďme ohleduplní,mějme úctu ke stáří a nemocným .Chraňme ty jenž to potřebují tím že budeme dbát na doporučení epidemiologů,vždyť nošení roušek to je to nejmenší co můžem pro tyto lidi udělat.


Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:03.08. 09:57
Titulek:Roušky jsou důležité!!!!
I když počty nakažených přechodně klesly (2. 8. 2020 - 102 infikovaných), je nutné v uzavřených prostorách nosit roušky!!! Nebuďte lidi lhostejní a chraňte své okolí.
Jméno:Anna Spěváčková
Datum:04.08. 22:57
Titulek:Větrat, větrat, větrat!!!!!!!!!!!!!!.
Dne 3. 8. 2020 je 210 infikovaných. V Praze už dost lidí nosí roušky i v uzavřených prostorách. Bohužel, v autobusech z Nera jsou zabedněná okna, klimatizace většinou nejde. Lidé ve své omezenosti nechápou, že čerstvý proud vzduchu sníží množství choroboplodných zárodků (viry a bakterie) až o 20%. Dýchají vzduch, který vydechují cestující. Fuj. Větrat, větrat, větrat. Mělo by platit všude - v domácnostech, ve školách, školkách a dalších uzavřených prostorách.

Pravidla nejen pro restaurace:
Pravidla pro větrání a používání vzduchotechniky v prostorách restaurací k prevenci nákazy COVID-19

Ve všech prostorách se doporučuje zvýšit výměnu vzduchu (zvýšit výkon vzduchotechniky, u systémů řízených kontrolou koncentrace CO2, snížit práh spínání např. na 400 - 600 ppm).

Vzduchotechniku zapínat cca 2 hodiny před začátkem provozu.

Vypnout/nepoužívat rotační výměníky tepla (včetně entalpických výměníků vlhkosti).

Více využívat přirozeného okenního větrání (podle WHO - ... S ohledem na charakter zmíněné mikrobiální virové struktury není potřeba se bát přirozeného větrání okny.) a to i pokud způsobí mírný tepelný diskomfort. U okenního větrání využívat i průvanového efektu (příčné větrání).

Využívat všechny možnosti podtlakového odvětrávání (ventilátory) v sále, na toaletách i v kuchyňských prostorech.

Vypnout/nepoužívat recirkulační systémy (které nepřivádí čerstvý vzduch) - např. klimatizační split jednotky. Nepoužívat čističky vzduchu, které nemají hepa filter.
Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:05.08. 10:40
Titulek:počet nakažených roste
Dne 4. 8. 2020 je 290! infikovaných. Semafor ministerstva zdravotnictví je na dvě věci. Nic nevypovídá o místních ohniscích. Dokud nebude hygiena informovat starosty obcí, kolik mají nakažených ve své obci, a ti budou tyto údaje zveřejňovat, aby lidé věděli, jak na tom jsou, bude přetrvávat lhostejnost a chybět obezřetnost. Ovšem starostové by se měli těchto informací dožadovat!!! Jestlipak starosta Roman Kroužecký požaduje tyto údaje nebo se jich domáhá podle zákona 106????? Nevím. Zastupoval ho místostarosta Lenc a je zbytečné po něm chtít jakékoliv informace. Už měl být dávno odvolán. Je ironický a jedovatý, tak se člověk v jeho funkci nemůže chovat.
Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:05.08. 10:49
Titulek:pomoc seniorům
Ještě se vrátím k otázce, zda město selhalo či ne v době koronavirové. Na sloupu jsem našla kus letáku, který zde byl před měsíci vylepen. Byl určen pro seniory. Koronavirus je pro straší lidi nebezpečný. Zůstaňte doma v bezpečí - bylo na něm napsáno. Pak následovalo jméno dobrovolnice s tím, že je můj soused a pomůže s nákupem či vyzvednutím receptu. Zbytek chyběl. Nevím, zda tato pomoc byla organizovaná městem či občany samými. Měla jednu vadu: neměli jsme vycházet, takže leták na sloupu nám nebyl nic platný. Byli-li to dobrovolníci, pak díky. Pokud byla pomoc organizovaná městem, čemuž moc nevěřím, pak by bylo vhodné pro příště informovat lidí tak, aby se k nim informace dostaly. Lze to udělat jednoduše. Rozhlasem, prý se nemůže použít, no tak vzít auto a objíždět město s tlampačem. Dělal to nyní cirkus, proč ne město. Čím se liší město od cirkusu?