Pomník obětem války v Byškovicích – ostuda města

Není jediná a možná si jí nikdo ani nevšimne.

U bývalé zvláštní, nyní praktické a základní školy v Byškovicích se na zelené ploše tyčí pomník obětem první a druhé světové války. Je na něm vyobrazena bosá mladá žena hledící do dáli se srpem v ruce doprovázená malým děvčátkem. Nad nimi se rozkládá olistěný strom.

Nápis na pomníku je dojímavý: „Žně opět tu a naši ještě nejdou.“ Žena netuší, že už nepřijdou nikdy. Nikdo z nich, kteří zahynuli ve Velké válce 1914 – 18 ani oběti druhé světové války 1938 – 45.

ČERNÁŠ JOSEF
DLOUHÝ FRANT.
HÁDEK FRANTIŠEK
HRDLIČKA RUDOLF
KOSÍK MAŤEJ
KUBIŠTA FRANT.
MACH VÁCLAV
NEDVÍDEK JOSEF
POSTRÁNECKÝ VÁCLAV
RYJANT FRANTIŠEK
SEDLÁČEK ANT.
ŠMUCR FR.
TUREK JAN
ŽIŽKA ANTONÍN

1938-1945
ŠTĚPÁN ŠKORPIL
VÁCLAV CHYTRÝ
JAROSLAV PLICKA

Pomník byl z obou stran lemován chátrajících řadou thují, ale ty byly konečně odstraněny. Na milost byl vzat jen neforemný keř zimostrázu.

Místo aby byla kolem pomníku vysazena kvalitní vegetace, město ji nechalo osázet kvetoucími cibulovinami a bylinami. To je teď velká móda. Problém je, že se o záhon musí někdo soustavně starat. A to se zde dělá jen na viditelných místech v centru města, ne v nějaké zapadlé vsi.

Jenže chybička se vloudila, jako obvykle. Na osázenou plochu byla zřejmě navezena ornice z pole a na ní vyrostlo obilí. Přesněji řečeno pšenice. Ač už dozrála, nikdo ji neseká.

Jenže ne proto, že sekáči zahynuli ve válce, ale proto, že v Neratovicích se nic neudržuje, nikdo neuklízí nepořádek, panuje zde lhostejnost k historii města.

Máme zde paradox ženy a dítětem vyhlížející sekáče, kteří by posekali obilí u pomníku.

Jedním slovem: je to pořádná ostuda města.

Anna Spěváčková
Jméno:jirba
Datum:31.07. 18:21
Titulek:historie, toto není anonymní flaňdácká
jméno Štěpán Škorpil je otec dosluhujícího sportovního komentátora ČT. Řekl mi, že jeho otec zde s ostatními snad byl ubit při pochodu smrti, jak je ke konci války pořádali např. rodiče Merklové atp.
Jméno:Karel Svoboda
Datum:16.08. 06:44
Titulek:Rodiče "Merklové".
Pokud "rodiči Merklové" míníte rodiče současné německé kancléřky Angely Merkelové, pak vypouštíte na veřejnost dezinformaci. Jejímu otci bylo v roce 1945 teprve 19 let a její matce 17, takže nějaké pochody smrti mohli na konci války ve svém věku těžko organizovat. Otec kancléřky Horst Kasner se stal později protestantským duchovním a její matka Herlind Kasnerová, rozená Jentzschová, byla učitelkou latiny a angličtiny. Jako váleční zločinci, které se z nich snažíte bůhvíproč vyrobit, by tato svá povolání mohli po válce těžko vykonávat. Více než o "Merklové" vypovídáte o sobě.
Jméno:
Datum:16.08. 08:23
Titulek:to je úplně jedno
Makrelu a další buržousty stejnak nemusím,čus vzdělanče!
Jméno:Petr
Datum:01.08. 05:43
Titulek:ano,je to tiché
Vymazávání minulosti z paměti.Ale neuvědomují si,že vzpomínky,záznamy,fotograf ie a další ze světa nezprovodí.Kdo má trochu rozumu a inteligence ví,že nás žádný playboy s připláclou parukou a Viagrou každý den na svém nočním stolku za velkou louží nespasí a my se z něj nes...m.Byť o to všemožnými způsoby usiluje.