Nevhodné stojany na kola ve městě

Prý se město bude řídit „Strategií rozvoje cyklistické dopravy ve městě“, aby bylo dosaženo ideálního stavu: Neratovice – Moderní město nabízející kvalitní zázemí pro život, jehož součástí by měla být i Neratovice – město cyklistů. Jak se říká, zlaté oči.

Pominu kvalitu cyklostezek ve městě, ale ráda bych upozornila na tristní stav cyklistických stojanů.

Stojany pro kola mohou být různé. Kvalitní i nekvalitní. Do těch kvalitních postavíte kolo, a aniž byste se museli shýbat, což je pro starší lidi mnohdy nemožné, přikurtujete je ke stojanu za rám. Zámek by měl obepnout kolo, stojan i rám. Takové stojany mají tvar obráceného U nebo tvoří něco jako květ tulipánu. Takové moderní účelné stojany najdete u Lidla, ale před ně umístili betonové krychle, nepochopila jsem, čemu mají zabránit. Jsou možná i jinde, ale nevím, kde.

Všechny ostatní tvary a sestavy stojanů jsou pro kočku.

Pár příkladů: Před lety u nádraží nějaký génius z radnice nebo FCC nechal umístit tyč pro kola. Posléze vyšlo najevo, že na takovou tyč si odkládají kola závodníci, když plní nějaké úkoly. Jenže kupodivu u nádraží v Neratovicích se nepohybují žádní závodníci, jen lidé jezdící na kole k vlaku, a tak tyč nikdo nevyužíval. A tak se časem pod tyčí objevil starý nízký stojan, kdysi umístěný v budově nádraží a posléze za dřevěnou boudou, do níž si lidé ukládali kola.

Jenže i tento stojan je nevhodný, ač jsou právě tyto stojany rozmístěné u zastávek, obchod§ a domů. Jak už jsem napsala, jsou nízké, s dvěma typy ohnutých tyčí, ke kterým se musíte ohnout, pokud k němu chcete kolo připoutat.

Kdo rozhoduje o výběru těchto stojanů do města, na kole nejezdí. 

U obchodů (Penny, DDM apod.) zase najdete spirálové nerezové stojany. V nich se bicykl viklá a hrozí vylomení. kola. Takovému stojanu se každý vyhne.

Sem tam ještě najdete další typy, takové domorobo, i ty mají hodně daleko k moderním účelovým stojanům.

Anna Spěváčková
Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:05.12. 22:20
Titulek:stojan pro pár kol
Náhodou jsem se ocitla v Pardubicích před nádražím, koukám, cože to tam mají za mohutnou střechu a ejhle, je to parkoviště pro kola. Stojany jsou tvarovány do obráceného U s pravoúhlými rohy. Ke každému stojanu lze připevnit dvě kola za rám. Na parkovišti jich stály stovky, na první pohled bylo zřejmé, že je město v rovině a kolo je běžně používaný dopravní prostředek. U nás v Nera něco takového je sci-fi. Stačí se podívat na ubohý přístřešek pro kola bez ochrany proti dešti u nové vlakové zastávky. Čtyři tyče se střechou a pod nimi stojan s několika stáními, ke kterým se člověk musí sehnout, aby si mohl bicykl přikurtovat za kolo. Jako obvykle, bída.
Jméno:Jan
Datum:07.12. 06:37
Titulek:kola
se nenosí,teď vládnou světu automobily,už i hybridní a Nera to hraje i na jachtu.Tak čemu se divit??Auta v neděli parkují pomalu i na stromech.Našlapaná parkoviště ,chodníky a stání podél silnic.Nějak podezřele přibývá invalidních i obyč rezerve stání.Jasně,platí se za ně.A ty zbylé plecháčky umístí kam,do zmiňovaného parkovacího domu??!Už vidím,jak bude využíván.Kdo nemůže zaparkovat skoro v obýváku bude nesvůj.
Jméno:Cyklista
Datum:08.12. 19:37
Titulek:A tam, kde nějaké jsou
Je stejně blokují prasácky zaparkované plechovky. Třeba u Tesca.
Jméno:polemika
Datum:13.12. 10:02
Titulek:stojan na kola
Souhlas, stojany na kola u Lidlu jsou asi ty nejpohodlnější a nejbezpečnější a doporučil bych je téměř všude. Jsou ukotvené pod povrchem, tak je na to potřeba myslet dopředu. Nevýhodou je, že nejsou mobilní, ale i to lze vyřešit. Navíc mobilita se často vůbec neuplatní, když se dobře vybere místo. Ty kostky jsou tam asi kvůli autům...