Město nechalo zničit zdravé keře u ZUŠky

Jistě jste si všimli nevysvětlitelného odstranění keře jalovce poléhavého na ploše u ZUŠky. Město, respektive odbor životního prostředí, si objednalo u jakéhosi Mc. Jana Kece projekt na tzv. revitalizaci plochy u ZUŠky.

Další projekty jsou prý v šuplíku připraveny k realizaci.

Ačkoliv náš spolek má být předem městem informován o všech zamýšlených zásazích, při nichž mohou být dotčeny zájmy přírody a krajiny, dozvěděli jsme se o likvidaci zdravého rozsáhlého keře v okamžiku, kdy mi telefonovali lidé rozhořčeni tím, co se u ZUŠky děje.

Někteří uvěřili tomu, že keř byl nemocný či poškozený, jiní nevěřili svým očím; věděli, že keř byl v pořádku. OŽP mě informoval, že se jedná o připravovanou akci. Prý jich bude víc, mám se informovat podle sto šestky – zákona o svobodném přístupu k informacím. Zdá se, že na radnici stále bojují se znalostí zákonů. Nestačí, že zaměstnávají dva právníky a ještě jednoho nasmlouvaného z Mělníka. Vše placeno z našeho společného rozpočtu; jenže když občan potřebuje právní pomoc, není pro něj dostupná.

Nový ředitel ZUŠky tvrdil, že keř musel zmizet, protože byla budována nová dlažba a obrubníky, další důvod údajně spočíval v močení do keře a odpadcích v hustých větvích. Inu, u nás v Neratovicích se místo pořádného pravidelného úklidu vyseká keř, když někdo rámusí na lavičkách, odstraní se lavička, ne řvoucí mládež, když na zastávce není kam si odskočit, místo instalace mobilního WC se odstraní keř.

Podle projektu, který vypracoval jakýsi neznámý maník, bez razítka, bez certifikace měla být mohutná zeleň jalovců, která ochlazuje, zachycuje prach a hluk na křižovatce tří silnic, nahrazena záhony trávy, cibulovin a trvalek, jejichž ekologická hodnota je minimální.

Město je v létě rozpálené, všude se dřeviny sází, ale v Neratovicích kácí a vyřezává. Chápete to? Já ne. Odbor životního prostředí označované jako orgán ochrany přírody by se měl přejmenovat na orgán ničení přírody.

Druhý keř byl poničen vyřezáním díry pro odpadkový koš. Neuvěřitelné. Ten prý bude také odstraněn (možná už je, byla jsem v Brně na semináři Strom pro život, život pro strom o krátkověkých dřevinách), tedy keř, ne koš, včetně smrku stříbrného na rohu plochy. Rozum zůstává stát nad takovým konáním. V prostoru za budovou byly všechny keře ořezány, prý proto, aby mohl být natřen plot.

Ti, co o tom rozhodují, by měli zmizet v propadlišti dějin. Na odboru životního prostředí a správy majetku se jich už vystřídalo hodně, jeden horší než druhý. Zůstaly za nimi zbytečně pokácené stromy, sakury vysazené nad horkovodem, špatně vysazené stromy, nevhodné druhy, bezohledně ořezané stromy a keře, shoblované trávníky, půda udusaná do kvality betonu...o nic lépe by nemělo být naloženo s radními a zastupiteli, kteří nečinně přihlížejí ničení přírody v Neratovicích.

Tak lehkomyslně se zbavovat zeleně v době prohlubujících se klimatických změn, veder, sucha a dalších extrémních jevů, je zločin.

 

Anna Spěváčková
Jméno:Ferda
Datum:18.09. 21:19
Titulek:podněty
Ve schránce jsem dnes měl noviny Starostů a nezávislých Známe náš kraj. Na stránce 7(vpravo dole) je výzva k hledání absurdit-především ve styku s úřady... Podněty zasílat na absurdity@stan.cz. Ale-to by bylo na několik knih, že.
Jméno:Jirka
Datum:19.09. 22:19
Titulek:nedostal jsem
Já nic nedostal? Jak je to možný? To je diškriminácija!!!!
Jméno:Naďa
Datum:19.09. 08:15
Titulek:absurdní
Starostka Mrzílková - údajně ekoložka, přezdívaná Hmyzu zdar, za jejího působení vykáceny a ořezány stovky stromů. Masaryčka za zelena. Pokácen dub s chráněnými brouky. Hrodek - neuvolněný místostarosta, za 10 tisíc měsíčně, na radnici ho nenajdete jak je rok dlouhej. Teď se na nás kření z každého rohu. To je absurdní, ne
Jméno:Tomáš
Datum:19.09. 15:30
Titulek:bilbordy
Křeněj se na nás teď všichni ti vyretušovaní kandidáti.Ale pokud jste byli někdy na zastupitelstvu-když už tam vůbec dorazili,tak jen oči dolů do NB,mobilu,šuškali si,ev.přitakávali...
Jméno:No
Datum:19.09. 16:52
Titulek:..A bude hůř
Tomu věřte,páč lépe už bylo...Spíše by to chtělo donutit spoustu lidí jít k urnám volebním a ovce přesvědčit o bezkoblížnictví.
Jméno:Bětka
Datum:19.09. 21:58
Titulek:Už jich mám plné zuby
Hlavně že všichni kandidáti budou chránit půdu, zeleň, zahrádky, hmyz, ptáky atd. Co dělali do této doby, proč veřejně nevystupovali a neprotestovali proti ničení přírody ve městě? Teď na mě zírají z každého sloupu, kde vzali peníze na svou propagaci?Jak je znám, budou je chtít dostat rychle zpátky, chtějí být starosty a místostarosty se statisícovým platem, předsedy komisí a výborů s nějakou odměnou, hlavně být zvolen.
Jméno:Honza
Datum:19.09. 22:05
Titulek:je před volbami
To budou sladcí na každého a slibovat.Počkejte však až bude po nich,až ptáčka(voliče),co mu slibovali lapí.Rok od roku bedlivě zvažuji koho volit,ale moc možností není.Koalice,provázanost nebo není o co stát,jedno s druhým.Ale zúčastňuji se.Pak zjistím,že si ti původní převlékli jen košile nebo místa obsadili jejich kopie.
Jméno:Jirka
Datum:19.09. 22:17
Titulek:Vím, koho volit
Budu volit SPD celou, aby každý dostal hlas. Přidám křížek Spěváčkové, nikdo jiný nezaručuje, že bude opravdu hájit zeleň a životní prostředí. Je jediná která rozumí stromům. Nehodlám křížkovat kandidáty z různých stran, stejně pak hlasují jak jim dovolí jejich strana a vláda.
Jméno:Lenka
Datum:20.09. 20:16
Titulek:mám to
Naprosto stejně jako Vy.P.Spěváčková již jednou ve vedení města či zastupitelstva stála,ale znáte to,moc viděla konšelstvu do karet a znala- a to se nehodilo.Sice na stromech a zeleni život města nestojí,ale myslím,že by si i v jiných oblastech dokázala poradit,byli-li by jí k ruce ti správní a stejnak znalí lidé.tím nechci tvrdit,že je zeleň a vše s tím spjaté zbytečné.Naopak-vše se vším souvisí a jako poslední článek to schytá a bude na tom tratit zas a jen ČLOVĚK.Je třeba si v posledních minutách,kdy nám matka příroda dává ještě šanci,ale již chystá odvetu si toto uvědomit.Život nestojí jen na hmotných statcích,nákupech v hypermarketech,pořizování domů,aut,mody,létáním do exot.krajin,sexu či dalším.Příroda je nedílnou součástí nás všech.Už jednou město kvetlo,bylo jak ze škatulky,plné zeleně,mís s letničkami,záhony,stromů,k eřů,kropených ulic,pravidelně čištěno a udržováno.Chtěla bych toto zažít znovu..S novým a lepším vedením spolu s p.Spěváčkovou!!A když ne,alespoň se pokusit a zvolit ji,udělat alespoň kousínek pro to.
A teď milí rejpalové,škarohlídi,ovce a zakuklenci do mě!!!
Jméno:Honza
Datum:26.09. 18:22
Titulek:chci se zeptat
Zda byl podán v tomto případě podnět k Inspekci živ.prostředí.Je možno i uvést kolik jich bylo dosud podáno a nějaké procento úspěšnosti??Pokud to není tajemstvím.děkuji.