Je zle. Katastrofální sucho a vedra zasáhla celou Evropu

Jak je město připraveno na extrémní klimatické změny? Nijak. Bezzubý Strategický plán Neratovic je k ničemu, neřeší, co se musí udělat, aby se město přizpůsobilo změnám klimatu.

Je tomu řada let, co jsem na nerátkách upozorňovala na zvyšující se teploty, ubývání srážek a pod.
Totéž jsem opakovala na zasedání zastupitelstva tváří v tvář zastupitelům. Nereagovali, buď na mě ukázněně zírali nebo koukali do monitorů, našli se i podlézavci, kteří se vesele smáli, aby ukázali, starostce, jaké kraviny ta Spěváčková vykládá. Jejich guru Klaus přece prohlásil, že globální oteplení neexistuje a všechna upozornění na budoucí problémy jsou poplašné zprávy ekoteroristů. Skalní straníci, ale i mnozí jiní, prohlašovali, že je tady zeleně dost.

Za posledních několik let jsem pravidelně a opakovaně zasílala do Listů, placených z našich peněz, článek o nutnosti zadržovat dešťovou vodu a šéfredaktorka mi opakovaně sdělovala, že článek nebude zveřejněn, protože Listy jsou informační periodikum a mé články jsou odborně zaměřené a patří do odborných časopisů.  Dobrá výmluva, ne?

A už je to tady. Ani si nevzpomínám, kdy naposled spadl déšť na Neratovice. Mezitím začaly schnout zelené plochy, které firma FCC bezohledně shoblovala až ke kořenům. Objevily se první příznaky nedostatku vody u mělce zasazených keřů na Kojetické – ptačí zoby už to mají zřejmě za sebou, zlatice čili zlaté deště budou následovat. Objevují se první stromy, které vadnou a usychají. Habry, s velkou slávou vysazené za Výsluním, pomalu usychají. Břízy, chladnomilné a vlhkomilné severské stromy, pomalu odcházejí. Lípy mají co dělat, aby přežily.

Ke katastrofě bohatě přispělo bezohledné a zbytečné ořezávání mladších i starších stromů. Ořezané stromy musejí zacelit rány, odolávat infekci, která se do nich dostala, a ještě bojovat se suchem. Kdo to má zvládnout? Pár kapek z pojízdné cisterny nemůže nahradit úbytek spodní vody.

Přesto, že město přijde o spoustu zeleně, odbor životního prostředí jede dál, jako by se nechumelilo.  Přicházejí další a další návrhy na kácení stromů. Zdá se vám, že je to nesmysl? Ano, je. I lidé nevzdělaní si uvědomují, že je zle.

V Kojetickém potůčku je už voda na dně.

Kdyby před lety, kdy už bylo jasné, že přijdou sucha a extrémní vedra, město změnilo své priority a místo výstavby dalších a dalších silnic a chodníků a jiných zpevněných ploch zahájilo program zadržování dešťové vody a výstavbu jezírek, mokřadů, kde by se voda shromažďovala. pítek a vodotrysků v ulicích. Kdyby si lidé na radnici uvědomili, co nás čeká, zakázali by zbytečné a škodlivé prořezávání a kácení funkčních stromů, prosazovali by výsadbu stovek stromů tam, kde se pohybují a sídlí lidé, požadovali by výsadbu odpočivných lesíků u panelových domů pro pobyt starých lidí a matek s miminy.

Nic takového se nestalo. Proč? Jak napsal před lety neznámý čtenář nerátek:

„Je bohužel v lidské přirozenosti reagovat na situaci až tehdy, když je pozdě, namísto preventivních opatření. Problém je v tom, že ani úřady si skutečnou situaci, v jaké se nacházíme, nedokážou správně uvědomit, protože globální oteplení se dosud zdálo být pozvolné a není běžnýma očima příliš dobře vidět. Navíc se mezi vědci bezpečně neví, zda je jeho viníkem člověk, nebo není. Ale teploty se každopádně zvyšují a do razantních opatření je třeba se určitě pustit. Určitě se to vyplatí!“

Anna Spěváčková
Jméno:J.
Datum:03.08. 20:17
Titulek:Poslední déšť
Naposledy zapršelo dne 12.7.
Jméno:k.
Datum:04.08. 12:36
Titulek:není pravda
Zapršelo tento týden při malé bouřce ze čtvrtka na pátek.Ale asi jste měl (-a) na mysli něco většího a trvalejšího.
Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:04.08. 22:57
Titulek:sucho a vedro
Bohužel, tyto lokální spršky nemají vliv na dlouhotrvající katastrofální sucho. Schnou stromy a keře, umírají ptáci, možná i lidé, jen se o tom veřejně nemluví v médiích. Město nemá zájem ulehčit trpícím občanům alespoň kropením rozpálených ulic. Kolik je astmatiků, kardiaků a jinak postižených lidí zavřených v bytech? Zjišťuje to někdo? Mají možnost se obrátit na sociálku jako naše vyvolená menšina?
Jméno:J.
Datum:06.08. 07:03
Titulek:.
Jo - něco většího, byl to vydatnější odpolední déšť.
Teď v pátek to bylo fakt jen symbolické.
Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:05.08. 22:27
Titulek:opět sucho a horko....
Dnes ráno liják, odpoledne opět vedro a sucho. Půda je udusaná jako beton, za to poděkujme radě města, která stále není ochotná vypovědět smlouvu firmě FCC, která není schopná se o zelené plochy řádně starat. Velký podíl na masakru městské i soukromé zeleně má samozřejmě i odbor životního prostředí a to speciálně úřednice Vaculová, která má na starosti veřejnou zeleň a jejíž odborné znalosti vzbuzují pochyby. Zdá se, že hlavním hybatelem "péče" o zeleň v tomto městě je heslo: "Já na bráchu, brácha na mě. Co neořeže brácha, ořežu já." A pak samozřejmě je nutno poděkovat ekoložce a jachtařce paní starostce, která už skoro osm let vylepšuje životní prostředí a jíž leží na srdci jen a jen naše blaho. Zdá se, že v tom hodlá i nadále pokračovat, tedy jestli ji lidé budou volit, snad se jim konečně otevřou oči.
Jméno:Petr
Datum:05.08. 22:41
Titulek:volby
Je hezké že stále něco píšete ale kdy už konečně spatříme váš volební program. Chcete ho vytáhnout těsně před volbama? Bojíte se že vám ho někdo rozcupuje.Nekritizujte ale konejte.Chcete abych vás volil ale co mám volit????? Nejde o to koho ale pro co.Děkuji a přeji hezký vlahý večer.
Jméno:Soňa
Datum:12.08. 18:17
Titulek:sucho
Každý nemá žaludek na to být politikem. Za pár let už nebudou Neratovice zelené. Ale třeba se to někomu bude hodit. Víc plochy, víc parkovacích míst.
Jméno:Honza
Datum:14.08. 00:24
Titulek:Víc parkovacích míst
Chodívám pravidelně večer kolem parkoviště U Kavana.Parkují tam převážně firemní dodávky stejných firem.Nejvíc jich je o víkendech.A na straně k ul.Kpt.Jaroše zabírají místa auta z autobazaru.Jak dlouho asi bude trvat,nežli obyvatelům okolních domů dojde trpělivost,že nemají kde parkovat své osobní vozy?Dost na tom,že tudy vedou všechny linky MHD, koleje...
Jméno: Bob
Datum:15.08. 18:15
Titulek:jak trpělivost??
Vezmou vidle a vyrazí za naším vedením??Asi těžko.Ti mají imunitu.A sparkováním je to tu tak,že parkuje spousta náplavy s firemními vozy,někdy i několika a pro zdejší už místo není.Lidi co tu jsou v podnájmech a pronájmech,ale trvalý pobyt v obci nemají.Co nevidět se udělají opatření jako u 3.ZŠ z vnitrobloku,kde se parkuje u MŠ.Tak třeba někde příště u pískoviště či dětského hřiště,ať je "bezpečno".