Městský úřad chystá revitalizaci Kostomlatského sadů.

Již poněkolikáté si město vybralo ing. I. Řehákovou z Tišic k vypracování projektu na revitalizaci zeleně. Paní architektka se vyznačuje tím, že odmítá zakomponovat do návrhu stávající stromy a keře a navrhuje vykácet většinu těch, které by mohly dál růst.

Spolek občanů Neratovic (SON) obdržel od odboru životního prostředí žádost o povolení kácení 17 stromů na ploše parku, který se zde nazývá Kostomlatského sady. Mají padnout: 1 lípa, 3 topoly, 3 smrky stříbrné, 1 jabloň, 1 trnovník akát, 1 hlošina úzkolistá, 7 zeravů východních (thují), všechny živé ploty a většina keřů v  parku.

SON zásadně nesouhlasí s návrhem revitalizace Ing. I. Řehákové. Vadí ji zbytečné vykácení zdravých vzrostlých stromů (kromě thují a akátu), které budou stínit, ochlazovat prostředí a zachycovat hluk a prach z okolních silnic. Nesouhlasí s kompletním odstraněním živých plotů a keřů uvnitř parku, mohou být zmlazené a dosazené nové tam, kde je to nutné. Bude trvat třicet let, než se rozroste nová výsadba, pokud se jí to podaří.

SON nesouhlasí s vykácením hlošiny úzkolisté, biologicky velmi cenného stromu. SON navrhuje, aby byl strom ponechán v původním stavu a oplocen, jako ukázka starého stromu ponechaného k vývinu hmyzu a hnízdění ptáků.

Po vykácení navrhuje paní Řeháková nové cesty úhlopříčně napříč parkem, přemístění jezdce na koni na nový betonový sokl, tři  lavičky bez opěradla, jedna dlouhá také bez opěradla  a područek (staří lidé musí mít opěradla) – všechny na slunci, celkem tři odpadkové koše a vysázení nové zeleně: 4 kusy javoru babyky, 62 kusů habrů na živý plot u trafostanice a 11 kusů dřezovce trojtrnného jako jednodruhové stromořadí podél hlavní cesty. V době klimatických změn a nových škůdců a patogenů je chybou navrhovat jednodruhové výsadby, výsadby by měly by být druhově i délkou života rozmanité, je nutné použít i stromy vícekmenné a tzv. keřové stromy, chybí keře s květy a plody.

Dřezovec trojtrnný je poměrně řídký strom (minimum stínu) s lusky, které budou padat na cestičky, a při úrovni údržby firmou FCC nelze očekávat, že by byly průběžně odstraňovány. Kolem jezdce na koni navrhuje I. Řeháková záhon s trvalkami. Jen člověk žijící mimo Neratovice a neznalec místních poměrů může kolem sochy navrhnout záhon; jak dlouho tam může vydržet?

Ing. Řeháková nenavrhuje žádný živý plot kolem parku, má prý být otevřený a prostupný. Skoro polovina parku by měla zůstat bez stromů a keřů.

Dovedu si představit,  jak bude vypadat park bez živých plotů, obklopený ze všech stran silnicemi, zaprášený, hlučný, bez intimních odpočinkových zákoutí. V takovém parku si lidé nesednou ani neodpočinou. V projektové dokumentaci chybí vizualizace, město ji zřejmě nepožadovalo. Škoda, mnozí si těžko představí, jak bude park vypadat.

Pokud městský úřad schválí tuto verzi revitalizace, vnikne zde další zpackaný a nepodařený výtvor za miliony.

Anna Spěváčková
Jméno:Jiří Navrátil
Datum:23.06. 19:40
Titulek:To je zase paskvil.
Tak trochu nechápu, proč se ti banditi na radnici zaměřují vždy na likvidaci něčeho co funguje? Kostomlatského sady, na to jaké v lokalitě se nachází, jsou v poměrně dobrém stavu. Co třeba opravit léta nefunkční kašny na náměstí a za kinem nebo vyměnit betonový povrch v parku okolo kašny na náměstí. Pokud by radnice nebo Koníčkův odbor správy majetku nevěděl, kde efektivněji v rámci města investovat, velmi rád jim zdarma sepíšu seznam!
Jméno:BBB
Datum:25.06. 13:22
Titulek:prosba
Byl byste tak laskav, pane Nyvrátile, a napsal seznam investic, které dle vašich znalostí by byly potřebnější? vím, že Neratovice znáte velmi dobře.
Jméno:Jiří Navratil
Datum:25.06. 21:37
Titulek:Pro BlBBB
BBB rad napisu, ale ne anonymovi.Nerad bych, aby nekdo moje napady ukrad a pouzil jako sve. Prece jen volby se blizi... a to kandiduje kdekdo.
Jméno:polemika
Datum:28.06. 10:49
Titulek:projekt
Park je příliš vzdálen od většiny obyvatel a příliš blízko k Labi, proto slouží hlavně pro zkrácení cesty k mostu. Umělá prohlubeň se jako amfiteátr nevyužívá a asi se jen špatně udržuje. Rovná plocha bez překážek a obrubníků by našla více uplatnění. Skulptura sice není dle mého vkusu, ale když už je, jinde ve městě by se vyjímala více. Dřeviny rostou dlouho, uvážlivost při vysazování i kácení je velmi žádoucí.
Kam investovat? Nejlépe do dlouhodobého projektu města, kam budou moci občané snadno připojovat návrhy a připomínky a bude dost času na výběr nejlepšího řešení…
Jméno:Zdena
Datum:15.07. 17:01
Titulek:lavičky v parku
ty lavičky bez opěradel by mi nevadily - často chodím kolem, a sedávají tam různé pochybné existence, bývá tam plno střepů od lahví a kdoví čeho ještě. Aspoň to sezení budou mít méně pohodlné. Starší člověk by se stejně bál jít si tam sednout. Jinak s likvidací původní zeleně také nesouhlasím.
Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:15.07. 22:22
Titulek:Kost. sady
Asi jste mladá, jenže starší lidé se potřebují opřít a vstávat s pomocí opěrky. Pochybné existence tam zase budou, proto by měly být opraveny cesty a lavičky, dosazeny stromy a šmytec. Žádná zk.., .pardon, revitalizace. To si zase někdo nahrabe. Když jde někdo starší z Mlékojed k lékaři nebo na nákup, rád si spočine na chvíli na lavičce. Ty živé ploty jsou nutné, parčík obklopují ze všech stran silnice, to si ta Ing. Řeháková neuvědomuje? Z odboru ŽP jí ten projekt měli hodit pod nohy. Vypsali jsme jim všechny chyby, ale myslíte, že se tím zabývali? Ne. Prostě rozhodli o kácení všech 17 stromů. Tak se odvoláme ke kraji, snad uspějeme. To bude zase řečí, jak se odvoláváme. Jsme jediní, kdo může zasáhnout a odvrátit kácení. Kácet stromy, co slouží a nic jim nechybí, je zločin.
Jméno:ano,
Datum:16.07. 18:46
Titulek: je to tak
Ale málokdo tu podstatu a smysl zeleně tak vidí.Jakoby to bylo něco radioaktivního,čeho se musí člověk ve velkém zbavovat.Pryč jsou doby,kdy se ve velkém velebilo,parčíky,záhonky,o krasné mísy s letničkami,keře,zalévali a obrývali keře či některé stromy.Jako žačka 2.třídy jsme sázeli doubky na školní zahradě 2.ZŠ,tehda ještě s družinářkami Lejskovou a Holcovou.A zalévali a o pozemky i kypřili.Dnes jsou to veliké,statné stromy.Lásce k přírodě i fauně jsme byli vychováváni doma i ve školách.Dnešní mládež si pamatuje jen fialovou kravku a kanára doma v kleci.Černého ptáčka -zpěváčka s oranžovým zobákem nepoznají že je to kos.
Jméno:BV
Datum:26.07. 17:48
Titulek:Kostomlatské sady, fajn, pro koho?
Jen bych se chtěla dotázat pro koho se bude dělat drahá přestavba sadů? Ti kdo tam mají blízko tam posedávat určitě nebudou a důchodci z "paneláků" to mají z ruky (nebo nohy). Co kdyby se to domyslelo. Zastávka autobusu tam je, tak jen rozšířit PID a udělat ji na "znamení" a můžou ji vesele využívat i maminky dětma na "labskou riviéru". Je 21. století a člověk běhá na nákup či na středisko 3 km. Ne všichni mají auta a zdravé končetiny. A teď mě všichni sežerte!!!
Jméno:Anna Spěváčková
Datum:26.07. 18:02
Titulek:"Riviéra"
Něco o labské riviéře se chystám napsat. Mám ji zažitou z první ruky a budu se muset hodně mírnit, abych vystihla její kvalitu.
Jméno:Bv
Datum:27.07. 09:40
Titulek:Labská riviéra
Aničko, ráda pomůžu.
Jméno:Anna Spěváčková <spevackova@seznam.cz>
Datum:28.07. 15:37
Titulek:Plocha u ZUŠky
Na originální dlažbu před ZUŠkou se vrhl buldozer a zahájil její totální likvidaci včetně zábradlí. Ne že by byla dlažba v pořádku, sem tam se objevila prasklina, ale asi by bylo moudré a také levnější poškozené dlaždice vyměnit. Jenže v Neratovicích se vše děje podle hesla: Nic neopravujeme, zlikvidujeme a postavíme za drahé peníze znovu. Z milionů se totiž lépe odklání, že. Asi jako v tom starém vtipu: Tak co, matko, přebalíme to dítě nebo si uděláme nové? Jsem velice zvědavá, čím město nahradí starou originální dlažbu. Bude to něco zajímavého nebo opět ta fádní šeď zámkové dlažby rozlezlé po městě jako mor? Bude zde nové zábradlí, aby lidé neničili to, čemu se vzletně říká trávník? Zábradlí je přece pozůstatek starého režimu, pryč s ním. Všimli jste si, jak popřevratové vlády radostně likvidují vše, co jej připomíná?
Jméno:Eva
Datum:28.07. 16:39
Titulek:ano,je to tak
Zrušit zábradlí a zredukovat mobiliář tu vnímám dost.A chodník si myslím bude také ze zámkovky.Dokážu si i představit firmu,která to bude "tvořit".Ty se tu stále periodicky opakují.Odbočím trochu-všiml si někdo,jak se odlupuje ve velkých kusech fasáda na činžovních domech vedle radnice??Je to docela síla a řekla bych i záměr se opět co nejdříve na opravě nakapsovat.A vídám to i na domech dalších.Prostě made in šmejd tady v rámci akcí.