V Neratovicích stále panuje informační temno

Mám dojem, že Neratovice jsou snad jediná obec v republice, kde prakticky chybí informační vývěsní skříňky a nevyužívá se městský rozhlas.

Ať jedu kamkoliv, vždy mě upoutají na návsích nebo náměstích vyvěšené skříňky se zprávami z místních tělovýchovných jednot, politických stran, spolků či sdružení, knihoven, domů dětí, komunitních center, kulturáků, občas se objeví i informace o církvích, domech pro seniory nebo domů s pečovatelskými službami. K tomu ještě obce využívají městský rozhlas; když jej někdo zmešká, má často možnost si hlášení najít na webu.

Obyvatel obce nebo návštěvník má přehled, co se ve městě děje, kam může zamířit a zapojit se do života města. Třeba v Brandýse je podél pěší trasy celá řada vitrín všech možných institucí.

U nás v Neratovicích skříňky jsou, ale ve většině z nich, doslova na každém rohu, je program SD. Další jsou na náměstí podél chodníku; v jedné z nich jsou bez ladu a skladu vyvěšovány programy různých městských zařízení, vedlejší opět opakují programy SD. Naproti bazénu je skříňka s informacemi pro tělesně postižené, vedle je propagační skříňka soukromého ekonomického lycea a akademie v Lobkovicích. U SD ve skříňce je reklama Kvasničkových kurzů tance a městské knihovny, u ZUŠky je ukázka prací dětí, úplně mimo trasu chodců u Domu dětí visí skříňka s minimem informací. Málem bych zapomněla na skříňku pohřební služby Jiřího Najmana u cesty k Penny. Bohužel, firma není ochotná na sídlišti vyvěšovat všechna úmrtní oznámení, jenže kdo si je přečte v ulici blízko Labe.

Některé obce ještě instalují desky, kam si může kdokoliv přilípnout své vlastní oznámení, samozřejmě zadarmo.

V Neratovicích takové desky neexistují; babička, které se ztratila kočka a chce to oznámit svým spoluobčanům,  může nalepit letáček na zastávku, ale hodně riskuje! Je to totiž zakázané, znečišťuje tím město a pokud ji někdo přistihne při činu, může být popotahována pro přestupek. A napaří jí pokutu.

Pak má možnost dát inzerát do Listů. Musí to být do 10. každého měsíce a bude čekat celý měsíc, než periodikum vyjde, což je v případě kočky poněkud dlouhý termín. Zapomněla jsem na to, že za oznámení ve velikosti 1/32  stránky (4,5 cm x 3 cm) babička zaplatí 450 korun!  To je pak levnější koupit si kočku novou.

Další možnost je využít plakátovací plochy. Neslavně proslulá firma Rengl, kterou tolik propagovala starostka Mrzílková, už z města zmizela. Místo ní spravuje plakátovací plochy Společenský dům. Jeho ceník je také pozoruhodný:

Formát / ks / den
A4 1,- Kč, A3 2,- Kč, A2 3,- Kč, A1 6,- Kč, A0 9,- Kč

Mimimální cena zakázky: 250,- Kč (přesně zkopírováno z webu plakátyneratovice.cz.
Babička, která ztratila kočku, musí tedy zaplatit minimálně 250 korun, aby její letáček byl vylepen.
Jak je vidět, moc možností tady ve městě nemáme.

Na závěr si nechám městský rozhlas. Prý je určen jen pro mimořádné události, jako jsou havárie, povodně, nálet kobylek či přistání mimozemšťanů. Jako městský rozhlas není využíván, prý to nejde. Nevím, nejsem technik a v těchto věcech se nevyznám. V každém případě sousedský a společenský život je kvůli informačnímu temnu potlačován, přímo likvidován. Ale to všem „vládcům“ od převratu vyhovuje, řídí se přece heslem: “Rozděl (společnost) a panuj“.

Anna Spěváčková
Jméno:Anna Spěváčková
Datum:03.01. 10:39
Titulek:Pohřební služba Najman
Obrátila jsem se e-mailem na pana Najmana z pohřební služby, protože mě štve (bývalý kamarád umřel, ani jsem se to nedozvěděla, u Penny parte neviselo, jen dole u firmy), že na sídlišti nejsou vyvěšena stejná úmrtní oznámení jako v sídle firmy v ulici Kpt. Jaroše. Kolik lidí chodí odlehlou ulicí a má možnost se dozvědět, že jim umřel bývalý kolega, známý či kamarád? Tak jsem napsala panu Najmanovi:

Datum: 29. 12. 2017 14:35:48
Předmět: prosba

Dobrý den, pane Najmane,

sleduji mnoho let život v Neratovicích, komentuji jej na webu neratky.cz a chybí mi zde jedna věc: na sídlišti vyvěšená parte všech klientů Vaší pohřební služby. Nahoře na sídlišti ve skříňce visí jedno parte, dole u Vaší kanceláře několik. Bylo by možné i na sídlišti vyvěšovat všechna parte? Už se o tom hovořila s jednou Vaší zaměstnankyní, slíbila nápravu. Je to zhruba tři měsíce a nic se nezměnilo. Děkuji za odpověď.

S pozdravem Mgr. Anna Spěváčková

Obdržela jsem odpověď:

Re: prosba
Dobrý den paní Spěváčková, vyvěšení parte do skříňky na sídlišti je odvislé od přání pozůstalých. Naše pohřební služba provádí pohřby i v okolní Neratovic a tudíž je logické,že to pozůstalý nevyžadují. S pozdravem Anděla Najmanová jednatelka firmy

--
S pozdravem,

Anděla Najmanová
jako jednatelka společnosti
Jiří Najman pohřební služba s.r.o.

Odpověď mě vůbec neuspokojila a tak jsem odepsala e-mail tohoto znění:

Re: prosba
Vážená paní Najmanová,

jestliže máte ve městě na dvou různých místech dvě vývěsní skříňky, je přece logické, že v obou budou umístěna stejná úmrtní oznámení, zvlášť když vaše firma sídli v odlehlé ulici Kpt. Jaroše ve starých Neratovicích, kam mnoho lidí nepřijde. Vaše odůvodnění, že vyvěšení parte je "odvislé" od přání pozůstalých, je poněkud zvláštní a nevěrohodné. Jestliže lidé souhlasí s vyvěšením ve skříňce u firmy, pak tvrdit, že nesouhlasí s vyvěšením v druhé skříňce zní podivně. Když jsem s Vámi osobně hovořila, tvrdila jste mi, že není problém parte vyvěšovat i na sídlišti. Najednou to nejde.
Čím to asi je?

Vždy jsme se domnívala, že každý soukromník dělá vše proto, aby měl co nejlepší reputaci a snažil se získat co nejvíce zákazníků svou ochotou a vstřícností, i kvůli konkurenci. Je pravda, že vaši zákazníci přibývají automaticky a nemusíte je lákat reklamou ani nadstandardní nabídkou.

Jméno:Anna Spěváčková
Datum:03.01. 10:58
Titulek:Pohřební služba Najman
Přesto se domnívám, že kvůli nám, doposud žijícím obyvatelům města, by měla vaše firma zlepšit své služby třeba právě tím, že nás bude všestranně informovat, kdo zemřel, abychom pozůstalým mohli kondolovat a se zemřelým se důstojně rozloučit.

Děkuji Vám, s pozdravem Mgr. Anna Spěváčková

P.S.: Firma ELPIS v ulici Mládežnická zase nezveřejňuje adresy zesnulých ani datum a místo pohřbu. Nemáte možnost zaslat kondolenci ani jít na pohřeb. Je zajímavé, že jinde je to samozřejmostí, dokonce se zveřejňuje ve Zpravodajích seznam zemřelých či podrobnosti o kremacích nebo pohřbech na hřbitovech.

http://www.misericordia.cz /obrady
https://www.olomouc.cz/Opu stili-nas
http://www.pietas.info/smu tecni-obrady.php
https://www.psconcordia.cz /informace/prehled-pohrbu
http://www.celechovice-na- hane.cz/opustili-nas/

Pokud máte čas, najdete další příklady.

I to patří k informovanosti o dění ve městě, vytváří to pocit soudržnosti obyvatel, která tady tolik chybí.
Jméno:Anna Spěváčková
Datum:08.01. 22:22
Titulek:tak je to
Ti nahoře rozhodují o tom, co my tady dole smíme vědět.
Jméno:aaa
Datum:09.01. 09:39
Titulek:aaa
Stejně jako vy rozhodujete, které příspěvky zde zveřejníte, co je vhodné abychom si přečetli a co už ne.
Naprosto stejná situace na kterou si stěžujete.
Jméno:Anna Spěváčková
Datum:09.01. 11:25
Titulek:a vy se rozhodnete pro anonym, proč?
Vážený pane, vy si plete hrušky s jablky. My z našich daní platíme celou radnici a další přidružené instituce. Platíme budovu,teplo,auta, měkká křesla, klimatizaci, pomůcky, zařízení, starostku, radní, zastupitele, místostarosty, jejich benefity a odměny, všechny úředníky a další. Platíme všechny akce, web, Listy, nástěnky, prostě všechno. Zastupitelům jsme dokonce svěřili naše společné peníze a majetek, aby je dobře a moudře spravovali a rozmnožovali, ne je prodávali, profrcali a rozkutáleli. Tak je to. Proto máme právo či dokonce by to měla být povinnost je kontrolovat, upozorňovat na špatná rozhodnutí a přešlapy či dokonce kopance. To už by si měli ovčané uvědomit a ne stále opakovat: ale my vydržíme, co ti naši nejvyšší, nejchytřejší vymysleli, musíme se přizpůsobit, to se přece nehodí je kritizovat, to se nedělá a bla, bla, bla.

Ovšem vraťme se k webu města, placeného námi všemi. Můj soukromý web, který provozuji od roku 2000 na rozdíl od městského (spíš radničního) si platím SAMA ze svého ne příliš velkého důchodu, (ze kterého si jako vdova musím financovat vše potřebné k životu). Platím si i veškeré další výdaje jako je doména, a pod. Pokud potřebuji něco zjistit, platím si telefon, kancelářské potřeby a pod. VY ani nikdo jiný mi na NIC nepřispíváte. Proto o SVÉM webu mám právo rozhodovat jen a jen já osobně a vám nezbude nic jiného, než se s tím smířit. Asi jste hrozně nespokojený, že vás někdo neposlechne a dělá si vše podle svého rozhodnutí, ano, máme tady zase mnoho lidí, co si myslí, že ovládnou svět a všichni je budou poslouchat. Volit prezidenta podle jejich názoru, nenávidět země, o kterých oni rozhodnou, myslet si jenom to, co jim oni nařídí. Zatím to naštěstí nefunguje. Zatím.