Proč město toleruje špatnou péčí o trávníky?

Podzim pomalu končí, listí ze stromů jednak opadalo, jednak bylo serváno vichřicí. Firma FCC po dlouhém čekání konečně začala uklízet. Jako obvykle s použitím sekaček a fukarů.

Úklid listí firma provádí dvěma způsoby: buď v travnatých plochách použije sekačky, které posečou poslední zelené výhonky včetně části opadaných listů nebo muži s fukary se snaží nahnat mokré, vichřicí rozcupované listy, na hromady, které jsou vysáty vysavači a odvezeny pryč.

Proč se nad tím pozastavuji? Především proto, že oba způsoby jsou zcela nevhodné.

Osekáním posledních zelených výhonků jsou kořeny rostlin zbaveny ochrany před mrazy. Trávníku by měl být ponechán „zelený kožíšek“, aby jim mrazy neublížily. Při sekání sekačkou zůstanou navíc v trávníku zbytky listů, které  brání přístupu vzduchu k rostlinám a po několika dnech se pod jejich vrstvou začne tvořit plíseň. Základem úspěchu péče o zelené plochy je důkladné shrabání hráběmi! Opakované! Tím se travnaté plocha zbaví nečistot a hlavně se provzdušní. Před zazimovaním by se měl trávník důkladně prohnojit minerálním hnojivem s vysokým obsahem draslíku, tráva pak na jaře úspěšně začne růst. O tom se nám v Neratovicích může jenom zdát.

A ještě jedna věc. Opakované pojezdy sekaček (ale i traktorů a přívěsů FCC) udusají půdu. Udusanou půdu poznáte velice lehce. Nejsou v ní žížaly. Když jsem to kdysi řekla na zasedání, starostka a část jejích přátel se mohla potrhat smíchy. Bylo to tak zábavné. Jenže není. V udusané půdě si nemohou žížaly tvořit chodbičky, kterými se vsakuje voda ze srážek, pak voda steče do řek a jsou tu povodně. A za miliardy se staví protipovodňové zábrany. Chodbičkami do půdy vniká vzduch nutný k dýchání kořenů rostlin. Bez vzduchu se rostliny dusí, pak se nedivme, že ve městě hynou stromy. Kromě toho stahují žížaly zbytky rostlin do půdy a tím ji pomáhají hnojit. Před lety se při dešti hemžily chodníky tisíci žížal, nyní jsou vzácností.

Druhý způsob je snad ještě horší. Maníci s fukary marně nahánějí mokré listy přilepené na chodníku, z fukarů se line jedovatý kouř, dýcháme jej všichni. Ale městu, tedy těm, co si myslí, že mají právo nám vládnout, místo aby se starali o náš prospěch, je to jedno. Pokud není zrovna mokro, fukary víří prach, ten také dýcháme, přímo do plic. Prach je nosičem mnoha nebezpečných látek jako jsou těžké kovy nebo benz(a)pyren. Výsledkem jsou problémy se srdcem, záněty průdušek, zápaly plic, astma, v nejhorším případě rakovina plic. Lidé také častěji umírají. Jen v Praze ročně zemře v souvislosti se znečištěným vzduchem přes 500 lidí.

A ještě je tu jeden zásadní problém. Posekaná tráva a hromady listí jsou odváženy. Kam? Údajně do kompostárny vlastněné firmou FCC. Dovezou tam naši trávu, naše listí a vyrobí z něj kompost, který prodají a zpeněží. My jim zdarma poskytujeme vzácný materiál, který nám chybí pro hnojení travnatých ploch, keřů a stromů. Naše město a my občané jsme ochuzováni. A zase: městu, jeho vedení je to jedno.

Jsou města, kde občané si mohou dojít do malé městské kompostárny pro kompost do truhlíků nebo na zahrádku. ZADARMO.

Nám se o tom může opět jenom zdát. Nové odfláknuté silnice a zprohýbané chodníky nejsou všechno.

Anna Spěváčková
Jméno:Anna Spěváčková
Datum:07.11. 11:50
Titulek:i údržba města
Nějak se mi rozchází nadpis a obsahem, ono se jedná nejen o údržbu tzv. trávníků (nejsou to trávníky, ale spíš zelené plochy s různými typy kvetoucích rostlin. Jejich časté sečení je spíš nevhodné, protože nemohou odkvést a vysemenit se, jak už jsem několikrát psala. Byliny, jež opyluje hmyz, mají v květech těžký lepkavý pyl, aby se mohl nalepit na tělo hmyzu, proto není důvod se jej obávat jako alergenu. Zato květy s lehkým pylem, jenž roznáší vítr, tam je obava z alergií důvodná. Je paradoxem, že celé stromořadí na Výsluní je tvořeno habrem, ten má jehnědy s alergenním pylem. Asi to byl záměr vytvořit stromořadí pro plánovanou silnicí těsně za paneláky a současně neznalost odboru ŽP), ale i o údržbu města obecně.
Jméno:Mar
Datum:08.11. 17:41
Titulek:Chybí lidi
Je to úplně jednoduché. Nejsou lidi, kteří by to pečlivě dělali. V okolí Prahy je v podstatě pracovní trh absolutně vysátý, a ti co zbyli jsou "nepoužitelní".
Jméno:Eva
Datum:09.11. 07:56
Titulek:nemyslím
Že by lidé o toto nestáli.Ale tady je to o něčem jiném.Loni jsem viděla pracovat spoustu lidí,převážně bílých a žen okolo zeleně.Některé nadpozemsky šikovné a pracovité.Taková silnější nazrzlá menší žena,to byla radost se na ní koukat.A na další.Zastřihávala,shrabov ala precizně na hromádky,uklízela,metla,ok opávala..Někoho to prostě baví a ne že ne.také si tvrdím říci,že se tu jen čeká na velké akce,kdy se napakuje většina.Takže se vše nechá bez péče,ladem,kácí se bezdůvodně,neošetřuje,neuk lízí,nechává chátrat a pak bum-velká akcička.jako se vším-silnice,chodníky...
Jméno:Králová
Datum:13.11. 10:48
Titulek:Brigáda
Proč paní Spěváčková nesvoláte brigádu . My důchodci vezmeme hrábě a půjdeme !
Jméno:Anna Spěváčková
Datum:13.11. 14:56
Titulek:ani náhodou
To určitě. Vyhodili mě z komise pro ŽP, k ničemu mě nepustí, nezveřejňují mi články, házejí mi klacky pod nohy, radnice na mě šije boudu a já budu uklízet město. Dělám to kolem našeho domu a dál ani ťuk. To jsem se naučila za vlády vyčuránků ve vedení města.
Jméno:Dita Š.
Datum:14.11. 18:16
Titulek: to zrovna
Zase p.Spěváčková bude vše organizovat,zachraňovat a lidi jí stejnak budou nadávat.
Jméno:FCC
Datum:18.11. 08:56
Titulek:To nepochopím
Včera 17.11. státní svátek, u záchranky sekali a honili mokré listí. Dnes 18.11. - dnes se 2 maníci honí v sekačkách po namrzlé a vlhké travičce, aby si zřejmě splnili svou pracovní dobu. Fukary předpokládám, že přijdou na řadu také. Přeci chlapci neboudou hrabat listí pod stromy ručně, na to nebyli přijmuti.
Ráno šedivák, vlhko, mlhavo - chápete tohle Vy? Je asi málo smogu. Dělali byste to také na svých zahradách??
Jméno:Anna Spěváčková
Datum:18.11. 09:11
Titulek:nešvary FCC
Pochopit? Chtěl byste pochopit, že město dalo volnou ruku soukromé firmě a ta se zde chová jako na dobytém území. Bezohledně, nepromyšleně, škodlivě. Proč vedení města v čele s Mrzílkovou nezajímá, co ve městě provádí? Inu proto, že...tak teď jsem na kluzkém ledě, račte si domyslet.