Zastupitelé neschválili udělení čestného občanství Vladimíru Čermákovi in memoriam

Vladimír Čermák byl předlistopadovým předsedou národního výboru, byl de facto zakladatel města Neratovice, člověk, na kterého vzpomíná hodně občanů s úctou a vděkem.

Proč vlastně? Pan Čermák byl přece komunista a na ně vzpomínat se nedoporučuje. Za komunismu, ne, to není správně, nikdy jsme k němu nedospěli, byli jsme socialistická republika, tak tedy za socializmu bylo přece všechno špatné, úpěli jsme pod totalitou asi jako za Habsburků, republika byla obtočená dráty a o svobodě se nám mohlo jenom zdát. Nebudu tady vypočítávat klady a zápory minulého režimu, stačí jen to, že tady v Neratovicích jsme dostali zadarmo byt, lidé měli zaměstnání, byly k dispozici jesle, školky, školy, kroužky, možnost sportovat, vše zadarmo nebo za pár korun, děti jezdily na školy v přírodě, aby se vzpamatovaly z nezdravého ovzduší. Postavil se bazén, koupaliště, hala, kulturák, ZUŠka, byla tady veškerá pohotovost a hlavně  se stavěly stovky bytů. Kolem Spolany se vysadil ochranný zelený pás. Většina toho byla zásluha pana Čermáka, který rozhodl, že tady vznikne nové město.

Pan Vladimír Čermák byl člověk, který hovořil se lidmi, naslouchal jim, pomohl jim řešit tíživé životní situace. Když za ním někdo přišel, vyslechl jej a podle možnosti pomohl. Nepamatuji, že byl arogantní k lidem, jak se, bohužel, dnes chovají politici v čele města. Běda, když někdo z tmavých spoluobčanů zlobil. Už šel k předsedovi na koberec. Samozřejmě, že nebyl svatý. Měl své chyby. Rozhodoval o městě s ohledem na tehdejší zvyklosti. Jeho spolustraníci nedosahovali jeho kvalit, často to byli omezení a netolerantní komunisté. Rád se podíval skleničce na dno. Víc nevím, tak dobře jsem jej zase neznala. Ale byl člověk na svém místě. Pro většinu lidí byl autorita, uznávaná hlava města. Na prvním místě bylo pro něj blaho města a jeho obyvatel, ne jeho osobní prospěch. Nijak se neobohatil. Jak řekl farář Kubý na jeho pohřbu: V kalhotách přišel na svět, v kalhotách z něj odešel.

Před lety těsně po převratu někdo ze straníků navrhl, aby na dnešní radnici byla umístěna tabulka s upozorněním, že zde žil a pracoval předseda národního výboru Vladimír Čermák. V porevoluční euforii a naději v zářné zítřky návrh neprošel.

Uplynula řada let. Zářné zítřky se kamsi rozplynuly, na radnici se střídají všelijací starostové a pamětníci začínají srovnávat. Když byl Čermák, mluvil se lidmi. Dnes ne. Nikomu se neposmíval. Ptal se jich na názor. Zajímalo ho, co zde chybí a mohlo by se prosadit. O tom se nám může jen zdát. Obyčejní lidé pro něj nebyli socky ani póvl jako dnes. Za odlišný názor či kritiku nikoho nepronásledoval ani na něj nevolal policii nebo soudy. Naopak, pokud to šlo, zjednal nápravu.

Není divu, že se zase objevil návrh, tentokrát na udělení čestného občanství panu Vladimírovi Čermákovi, in memoriam., který předložil zastupitel za ČSSD pan Hornák. Jako předkladatel odůvodnil svůj návrh podobně jako jsem nastínila nyní já. (Bohužel, nemohu vám jej přesně citovat, podklady pro zasedání zastupitelstva ze dne 25. 10 z webu, jako obvykle, byly odstraněny.)

Hlasovalo se. Pro udělení čestného občanství panu Vladimíru Čermákovi bylo pouze 8 zastupitelů, proti pět, cca tři se zdrželi hlasování. To jsem zachytila. Kdo jak hlasoval, vám nemohu zprostředkovat. Z druhé řady pro diváky nelze přečíst jména, i když mám brýle. Přehled hlasování je tak rychlý, že jej nezachytíte. I to je jeden z mnoha důkazů, jak vedení města pohrdá občany. Co k tomu dodat?

Proč návrh neprošel? Jsou zastupitelé hlasatelé antikomunizmu a nepřenesli by přes srdce, kdyby byl čestný občan, ač po smrti, komunista? Nebo žárlí na člověka, který to dělal lépe než oni? Chtějí zahladit socialistickou historii města, která se jim nehodí do krámu? Chtějí, aby jen jejich éra byla zapsána do historie? Asi od každého něco. Kdo ví.

P. S.: Jeden ze zastupitelů se zeptal ostatních, proč hlasovali proti, protože o žádných nepříznivých činech pana předsedy se zde nehovořilo. Všichni mlčeli, jen radní Kořanová pravila, že na to měla málo času. Tak, tak.

Anna Spěváčková
Jméno:Romana
Datum:30.10. 12:24
Titulek:Smutne
Je velmi smutne, ze navrh neprosel. Patrim do rodiny pana Cermaka a velmi mne zasahl vysledek hlasovani. Je smutne, ze clovek, ktery toho tolik udelal pro nase mesto si nezaslouzi zadny projev ucty.

Pani Spevackova, pokud chcete, materialy pro jednani zastupitelstva mam ulozene a mohu vam je zaslat.
Jméno:Jakub
Datum:30.10. 16:34
Titulek:HLASOVÁNÍ
Kde je možné dohledat, jak který zastupitel hlasoval. Prý bylo pro 8 zastupitelů / čtyři z koalice a čtyři z opozice/. Ví někdo jejich jména a kdo byl proti a kdo se zdržel?
Jméno:Petr Paseka
Datum:31.10. 12:21
Titulek:Trochu upřesnění
Na pohřbu p. Čermáka (v létě 1999) jsem byl. Pan farář Kuby tehdy řekl: Přišel jsem vydat svědectví o dobrém člověku! Pak popsal řadu případů, kdy se s panem Čermákem sešel kolem udavacskych dopisů na děti z křesťanských rodin, aby nemohly studovat na středních a vysokých školách. "Ještě než jsem dopil kávu, pan Čermák před mýma očima všechna udání roztrhal a zahodil. Pak selmovsky dodal: vyřízeno, pane faráři."
Jméno:Romana
Datum:31.10. 19:06
Titulek::-)
Ano, byl to dobry clovek, ktery pomohl spouste lidem, kteri to potrebovali. A ano, byl to komunista, a to je zrejme ten nejvetsi problem, ale kdyby nebyl, nemohl by detat to, co delal. Skoda, ze vedeni naseho mesta je jineho nazoru a jeho pozitivni vliv na rozvoj mesta a na tehdejsi obcany nevidi.
Jméno:Honza
Datum:01.11. 07:56
Titulek: je to tak
Myslím,že se na radnici bojí spojitosti jeho kvalit práce a zapálenosti pro občany.Ta je prostě znatelná.A starší ročníky jistě vzpomenou a mohou srovnat.On byl pro lidi zapálený,městem žil,řídil jej,naše radnice nyní.....doplňte si každý sám.
Jméno:Petr Paseka
Datum:01.11. 11:26
Titulek:Byl reformním komunistou
Pan Čermák se silně angažoval v období Pražského jara 1968. Po sovětské okupaci a nástupu tzv. normalizace učinil "sebekritiku", říkalo se tomu tehdy "nasypat si popel na hlavu." Udělal to pro město a jeho občany, protože chtěl Neratovice dále vést ku prospěchu všech (v opačném případě by byl vyhozen a politbyro by na jeho místo dosadilo kdovijakeho smejda.). Celý život žil v činzaku, jezdil starou skodovkou.
Jméno:Blanka
Datum:01.11. 11:34
Titulek:zbabělci????
Ono se to dnes s odstupem času dobře povídá, jak byli po 68 lidé zbabělí a sypali si hlavu popelem. Jenže ne každý měl horentní vedlejší příjmy jako Havel a ostatní disidenti,kteří byli financováni ze zahraničí, normální lidé měli děti a museli živit rodinu. Odstrašující příklad jim dali naši politici včetně zbabělce Dubčeka, kromě statečného Kriegla, který moskevské protokoly nepodepsal. Tak to bylo.
Jméno:Martin
Datum:01.11. 17:24
Titulek:hlasování na zastupitelstvu
Pro udělení čestného občanství hlasovalo těchto osm zastupitelů: Čerepušťák, Černohorský, Dlask, Horňák, Novozámský, Poříz, Šanda, Soukupová Proti byli: Červenková, Falta, Kroužecký, Kuchařová, Lenc. Zdrželi se: Kořanová, Mrzílková, Rajchertová, Wiesner. Zastupitel Dominik o přestávce odešel, tak nehlasoval. Nebyli na zastupitelstvu přítomni: Hrodek, Landová, Kafková
Jméno:Vráťa
Datum:01.11. 17:36
Titulek:proti nebo se zdrželi
Je jedno, jestli je proti nebo se zdržel. Kroužecký se nám vybarvuje, byl jeden z prvních, kdo chtěli privatizovat městské byty, teď byl proti, Faltovi se divím. Několik ušlápnutých lidiček, kteří nic v životě nedokázali: Červenková, Kuchařová, Lenc, Kořanová, Mrzílková, Rajchertová, Wisner, by záviděli úspěšnému, oblíbenému, a přesto nezištnému člověku titul čestného občana, o kterém se jim může jen zdát. Nemohou mu přiznat jeho úspěchy. Nemají na to, aby dokázali to, co předseda Čermák.
Jméno:Martin
Datum:02.11. 07:37
Titulek:Přesné!
Vráťa to naprosto přesně vystihl! Hanba těm, kteří byli proti nebo se zdrželi. Svůj postoj navíc vůbec nezdůvodnili. Udělají to třeba dodatečně?
Dobře si ta jména zapamatujme do příštích komunálních voleb.
Jméno:Živitelka
Datum:02.11. 18:01
Titulek:Matička Spolana
Nesmíme ovšem zapomenout, že když předsedal pan Čermák, byla doba, kdy ve Spolaně pracovalo cca 6000 zaměstnanců, kteří potřebovali bydlet. Tudíž na rozvoji města měla Spolana velký podíl. Kdyby dnes Spolana prosperovala, jak tomu bylo v 70. letech minulého století-Neratovice by jistě též vzkvétaly, protože by dostávaly nemalé finanční prostředky právě ze Spolany a nemusely by spolufinancovat akce, na které jsou vypsané dotace. Opravuje se co nemusí a co by bylo zapotřebí opravit-na to nejsou dotace. Jak O slepičce a kohoutkovi. Nebo jsme se měli narodit dříve, abychom ten rozkvět města prožili.
Jméno:tak
Datum:03.11. 07:36
Titulek: s tím závěrem
naprosto souhlasím,ten se tu již léta osvědčil.Nic neudržovat,do ničeho neinvestovat a pak se nabalíkovat na velkých akcích. a stále dokola.Třeba taková venkovní budova Kovomatu.Mám na mysli ten nastříkaný barvou ochoz,co se již po 20 loupe barva.A opravuje to snad stále tatáž firma.Bohužel i na některých čerstvě zateplených domech nastříkanými barevnými fasádními barvami vnímám rychlý konec.Fasády se vyboulují,odlupují a je na nich znát prach a další.Asi záměr,aby byla vidina opětovného kšeftu či koupě,tak jako se zbožím.
Jméno:Martin Růžička
Datum:03.11. 08:53
Titulek:podstatná poznámka
a to o Spolaně je dost podstatná poznámka :)
- - -
dotace jsou krásně dlážděná cesta do pekel
dotace je na silnici s cyklostezkou nebo jinou blbostí, no tak ji uděláme
Jméno:Romana
Datum:01.11. 19:12
Titulek:Ostuda
Je to ostuda!!! Dekuji vsem, co hlasovali pro.
Jméno:Zaza
Datum:02.11. 14:21
Titulek:divné počty
Martine,
píšete:
"Pro udělení čestného občanství hlasovalo těchto osm zastupitelů: Čerepušťák, Černohorský, Dlask, Horňák, Novozámský, Poříz, Šanda, Soukupová Proti byli: Červenková, Falta, Kroužecký, Kuchařová, Lenc. Zdrželi se: Kořanová, Mrzílková, Rajchertová, Wiesner. Zastupitel Dominik o přestávce odešel, tak nehlasoval. Nebyli na zastupitelstvu přítomni: Hrodek, Landová, Kafková"

Takže mně vychází 8 pro a 5 proti - proč je tedy výsledkem hlasování neudělení čestného občanství?
Jméno:Pamětník
Datum:29.11. 18:30
Titulek:předseda Čermák
V prosincových Listech je vzpomínka rodiny bývalého předsedy MNV Vladimíra Čermáka k jeho nedožitým 90tinám.Naše"osvícené vedení"by se mělo stydět.
Jméno:také pamětník
Datum:02.12. 15:10
Titulek:určitě stydí
Ale ze zjištných důvoodů je ticho...vědí,že by to..."schytali".
Jméno:Romana
Datum:03.12. 19:04
Titulek:Ano
Doufam, ze oznameni v novinach o nedozitem jubileu, a zaroven "krasnemu darku" k nemu od vedeni naseho mesta si precte co nejvic lidi a udelaji si obrazek o soucasnych "osobnostech" radnice. Jeste jednou diky panu Hornakovi za snahu a jeho navrh.. predpokladali jsme, ze pri soucasnem vedeni neprojde... HANBA!!!