Nová, krásná Kojetická, ale...

Podzim je za dveřmi, dětičky a puberťáci jdou do školy a mrňátka do školek. Na Kojetické konečně skončilo budování nových chodníků. Přežili jsme vedra, jaká se budou v dalších letech zvyšovat, stejně jako velká sucha.

Obyvatelé zjistili, že je město ve vedrech prašné a rozpálené, není se kam schovat do stínu, chybí kašny, vodotrysky a pítka, dešťová voda proudí bez užitku do kanálů. Půda je udusaná a nic se do ní nevsákne. Město dělá mrtvého brouka a dál se věnuje výstavbě nových, špatně vyprojektovaných chodníků a silnic.

Škoda, že projektové studie nejsou podrobeny veřejné diskuzi. Ale radnici občané částečně nezajímají, částečně se jich bojí.

Poslední akci jsme mohli sledovat na Kojetické. Nebudu se už vracet k nepochopitelně  (ne)koordinované výstavbě, kdy obyvatelé klopýtali od jedné díry k druhé, matky tahaly kočárky přes překážky a všichni jednotně nadávali. Naštěstí nic netrvá věčně a nyní, jak prohlásila jedna starší dáma: „Máme krásnou Kojetickou“. Ano, lidé, kteří mají hlavu jen kvůli klobouku nebo čepici, tak uvažují. Nevidí chyby a nedostatky. Zkusím je shrnout.

Přechody: už jsem o nich psala. Od tří chodníčků od Penny nevedou přechody rovnou přímo na druhou stranu silnice, ale jsou nepochopitelně posunuté o kus dál vpravo. Chudáci nevidomí a poloslepí.

Chodníky: místy rozšířené do silnice. Proč? Tenhle podivný útvar vrtal v hlavě mnoha lidem. Vysvětlení je jednoduché: dopravní normy nařizují budovat uprostřed přechodu delšího než 7 metrů ochranný ostrůvek pro chodce. Jenže ochranné ostrůvky nejsou vybudovány nikde ve městě, ani tam, kde proběhly nedávno rekonstrukce. Odstrašujícím příkladem může být ulice Na Výsluní, kde nekonečně dlouhá, rovná a nudná silnice svádí k sebevražedné jízdě. Kromě jednoho jsou zde všechny přechody delší než sedm metrů, ale ostrůvky chybí.

Kojetická patří kraji, ten by zde měl na vlastní náklady ostrůvky vybudovat, jenže... proč by se to neudělalo jinak, že. Proč se nedomluvit s krajem (paní starostka je přece krajská zastupitelka), že město vysune část chodníků do silnice, přechod bude kratší než sedm metrů, kraj nic nemusí budovat, vlk se nažere a koza zůstane celá. Nezůstane. Dutá hlava, která to vymyslela, nedomyslela, že za křižovatkou Kojetické a Benešovky jsou proti sobě dvě zastávky a autobusy vyjíždějí proti sobě. Nejhůř je na tom autobus zahýbající z Benešovky. Nedej bože, aby se mezi ně připletl cyklista! Na Kojetickou už na kole ani náhodou, člověk si koleduje o úraz nebo smrt. To bylo řečí, jak město bude podporovat cyklisty, výsledkem je drncák odnikud nikam na Vojtěšské, dva úzké drncáky odnikud nikam v Masaryčce, piktogramy na kraji silnic - jako by vás ochránily nějaké malůvky od sražení zrcátkem šíleného jezdce. A těch je neúrekom (pro ty, co tápou ve slovenštině = velmi, velmi mnoho).

Mimochodem, proč, když jsou chodníky rozšířené, na nich nejsou pruhy pro cyklisty, byli by v bezpečí; nebo chodníky určit pro chodce i cyklisty naráz, tak řeší bezpečnost mnoho měst, přes která vedou rušné komunikace.

Ano, krásná Kojetická také potěšila majitele aut: zatímco na staré Kojetické bylo zhruba 80 parkovacích míst, nyní je jich stěží 60. O dvacet míst méně. Žádná nová parkovací místa nebyla vytvořena při rekonstrukci ulic Na Výsluní, v Benešovce, ani v Masaryčce, kde jsou obchody a různé služby. Na Vojtěšské také nic.

Někdy mám dojem, že naše radnice schválně ubírá parkovacích míst, aby měla argument pro výstavbu parkoviště na Výsluní nebo nedej bože plánované silnice za Výsluním podél paneláků od připravovaného hypermarketu ke zbylým zahrádkám, na níž by mělo parkovat jedno auto vedle druhého.

Co si budeme povídat, budeme se modlit, aby už byly komunální volby a tahle parta zmizela v propadlišti dějin.
Jakou máme naději, že se to tady změní k lepšímu…?

Anna Spěváčková
Jméno:No
Datum:04.09. 16:55
Titulek:bylo by to
I mé zbožné přání ale vzhledem ke složení obyvatelstva a účasti ve volbách -sociálně slabí,ovcoidi,důchodci a kavárníci si jejich odchod od válu nedokážu nějak představit.Ono někdy stačí poslouchat lidi-o čem a jak hovoří...Vizuelně persona s diplomem,po komunikaci adept byškovského Oxfordu.A Nera začínají zase pěkně páchnout.
Jméno:Josef
Datum:08.09. 13:21
Titulek:pro NO
Volby jsou od toho, aby si lidi zvolili své zástupce a ti za ně rozhodovali. Říká se tomu zastupitelská demokracie a nic lepšího zatím neexistuje. Že se někomu někteří zvolení zástupci nelíbí je celkem pochopitelné, některým se ale líbí a jsou spojení. S tím se holt musíte smířit.
Inu "Hlad lidu - hlas boží".


Jméno:Anna
Datum:08.09. 17:37
Titulek:mýlíte se
Ale Josífku, vy si to vykládáte příliš jednoduše. Ač jsou naši zástupci, nepobrali žádnou moudrost, je to výběr z lidí, kteří jachtaří a kamarádí se se starostkou a jsou v ODS, ale jako naši zástupci mají povinnost s námi spolupracovat a debatovat o tom, o čem hodlají rozhodovat.Asi tak, jako když si vyberete svého obhájce a on bude jednat proti vám, protože se s vámi nebude domlouvat, jak by měl postupovat. Tak to dělají naši zastupitelé: vy Lobkovičtí nechcete přístaviště, ale my, mocní, ho prosadíme. Víme proč. Vy v panelácích se bráníte odstavné ploše, protože katastrofálně zhorší vaše životní prostředí, zničí pole, silnice ohrozí staré lidi a děti a klesnou ceny bytů, ale na radnici ji chceme a basta. Taky víme proč. Na Výsluní si uvědomujete, že Kaufland není potřebný, zlikviduje pole a natahá sem dopravu a další negativní vlivy, ale my na radnici jsme se spřáhli s developerem a uděláme vše pro to, aby ta škatule stála. Pořád víme proč. Každý si to domyslí. To není zastupitelská demokracie, ale diktatura a teror.
Jméno:Jan
Datum:09.09. 07:23
Titulek: je to tak
Stačí sledovat a dívat se kolem sebe.Víme,kdo jachtařku přivedl na radnici.Mno a jachtařka má kolem sebe i své sportovní koně.Prostě nedobytný hrádeček.Stačí i sledovat jak se nápaditě zmáhají i v majetkových záležitostech.Kde to čpí nějakým korýtkem,sportovec hned u vesla.ti s otevřenýma očima vidí.A nenapadejte mne za závist,takto se to nedefinuje.Prostě doby rozkvětu města za éry Čermákovy jsou neodbytně pryč.
Jméno:L.
Datum:10.09. 11:26
Titulek:Dotaz
Můžete mi prosím napsat kdo přivedl jachtařku na radnici. Děkuji za odpověď.
Jméno:xyz
Datum:11.09. 06:56
Titulek:...všichni
Vědí,brácho.